Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Feleannyi idő alatt térül meg egy napelem

2015. augusztus 24. | VGF&HKL online |  1407 |

Az alábbi tartalom archív, 9 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Feleannyi idő alatt térül meg egy napelem

Kívánatos lenne, ha a családi házakra szerelhető napelemek piacán az előző években tapasztalt ütem folytatódna, hiszen az egy főre jutó berendezések számában még Ukrajna is megelőzi hazánkat – mondta a Napi Gazdaságnak egy iparági szakértő, akit azért kerestünk meg, hogy megerősítse Petre András, a napelemes rendszerek specialistájának tegnapi közlését.

E szerint mára a korábbi felére csökkent a napelemek megtérülési ideje. Ez hat-hét évet jelent egy átlagos családnak, míg régebben másfél évtizedes megtérüléssel kellett számolni. A rendszerek jellemzően az árverseny miatt váltak olcsóbbá.

Magyarországon a napelemek száma 2008 óta minden évben a duplájára növekszik, tavaly már közel négyezret telepítettek, így már csaknem 17 ezer egység üzemel. Ezzel párhuzamosan a beépített teljesítmény 0,36 megawattról 167-re növekedett, ami jelentős felívelés. Ugyanakkor elenyésző a teljes energiafelhasználásban, amelynek mindössze 7 százalékát teszi ki az összes megújuló energia.

Jellemzően egy 2-5 kilowattos névleges teljesítményű napelemmel már meg lehet termelni egy átlagos családi ház villamosenergia-igényét, a jogszabály viszont egészen 50 kilowattig háztartási mértékű kiserőműnek tekinti a berendezéseket. Ennek az az előnye, hogy a kötelező átvételi rendszerre kisvállalkozások vagy önkormányzati intézmények is csatlakozhatnak.

Jelentős állami támogatásnak minősül a kötelező átvételi rendszer, azaz hogy a megújuló forrásból termelt energiát a rendszerirányító Mavir Zrt. átveszi, majd szétosztja a villamosenergia-kereskedők között. Ezt az áramot aztán a végfelhasználók vásárolják meg. Ezzel a rendszerrel egy végtelen méretű energiatárolót kap minden háztartási erőmű, így nem szükséges drága akkumulátorokat vásárolni melléjük.

A kilogrammonként 114 forintos termékdíj év eleji bevezetése mintegy 5 százalékkal emelte meg a napelemek árát, ám ennek ellenére idén is folytatódott a beruházások számának növekedése. Az iparági szakértő felhívta a figyelmet egy másik költségemelő tényezőre; bizonyos esetekben ugyanis kötelező beépíteni a tűzeseti főkapcsolót. Ezzel szükség esetén a napelemből érkező egyenáram útját zárhatják le még a házon kívül a tűzoltók. A szakértő szerint a 70-80 ezer forintos egység alkalmazása szakmailag nem feltétlenül indokolt, Németországban például nem is kötelező, mégsem okoz gondot a hiánya. Ráadásul a nem megfelelő minőségű berendezés nem hogy növelné a tűzbiztonságot, hanem további rizikófaktort jelent.

Forrás: NAPIGAZDASAG.HU

 

A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.

A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 22 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.

Érdekel az előfizetés →

Beleolvasok →