Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Kétes segítség szén-monoxid ellen

2014. november 13. | VGF&HKL online |  2211 |

Az alábbi tartalom archív, 10 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Kétes segítség szén-monoxid ellen

Azt hittük, hogy a CO-vészjelzők témája már lerágott csont, de kiderült, hogy mégsem. Az interneten 2500 Ft-os készülékeket kínálnak tömegével, a kispesti önkormányzat pedig a tavalyi évhez hasonlóan szén-monoxid-riasztókat osztott a nehéz helyzetben élő és gázzal fűtő családoknak a fűtési szezon elején. Hogy milyet? Cikkünkből megtudhatják. A Víz-, Gáz-, Fűtéstechnika szaklap a forgalomba hozatalt nem tudja szabályozni, de idén is megismétli tavalyi, nagy visszhangot keltő vizsgálatát – immár 13 CO-vészjelző készülékkel. Az eredmények november végére várhatók.

Íme az önkormányzat honlapjáról származó hír:

„A készülékeket a szociális iroda munkatársainak javaslatára, a lakásfenntartási támogatást igénybe vevő családok között osztják majd ki. Az első készüléket Gajda Péter polgármester és Vinczek György alpolgármester adta át a Nagysándor József utcában. Tavaly mintegy 80, idén pedig csaknem 100 kispesti családnak segít azzal az önkormányzat, hogy szénmonoxid-riasztó készüléket ad ajándékba. Az első ötven darabot a napokban kapják meg kiválasztott családok – mondta Gajda Péter polgármester, amikor átadta a Csákányi családnak az első készüléket. Sajnos minden évben sok a szénmonoxid-mérgezésből adódó baleset, szerencsére Kispesten nagyobb tragédiák még nem történtek. Fontos az önkormányzatnak, hogy segítsen a baj megelőzésében, mivel a családok évről-évre nehezebb anyagi körülmények között élnek, így sok otthonban már nincs pénz az elöregedett, korszerűtlen eszközök felújítására, cseréjére. A biztonsági eszközökre most is csaknem 500 ezer forintot költött az önkormányzat…”
Forrás (http://uj.kispest.hu/hirek/3584-segitseg-a-szen-monoxid-ellen)

Tavaly, amikor felmértük a CO-vészjelzők piacát (https://www.vgfszaklap.hu/aktualis-hirek/10-bol-9-co-veszjelzo-rossz-hir), már beleszőttük a történetbe a kispesti polgármester akkori akcióját. Idén szeptember végén a kép tanúsága szerint sajnos ugyanolyan 5000 forintos szemetet ajándékoztak rászorulóknak, hamis biztonságérzetbe ringatva őket.

Kérdésünkre válaszolva a kispesti Polgármesteri Hivatal azt válaszolta, hogy az ajándékozás előtt körültekintően tájékozódtak, sőt, a Katasztrófavédelem véleményét is kikérték.

Igaz! A kispestiek korrekten jártak el. (És az is korrekt, hogy levélváltásunk hatására úgy döntöttek, hogy a maradék 50 db Global JB-C06 készüléket már nem osztják ki, azok helyett új típust választanak.)

Korrekten járt el a Katasztrófavédelem is, mert a hatályos jogszabályok szerint nem volt joga azt mondani, hogy az adott készülék nem jó, hiszen a Fogyasztóvédelem nem tette azt tiltólistára. Korrekt volt a Fogyasztóvédelem is, hiszen csak azt a készüléket jelentheti ki rossznak, amit bevizsgált, és aminek esetében lezárult a folyamat, és jogerős döntés is született. Az, hogy van Global készülék az elmeszeltek között (http://www.nfh.hu/dhtmlform/dhtmlformfreesearchresult?searchvalue=sz%C3%A9n-monoxid&x=18&y=15), még nem jelenti azt egy jogállamban, hogy mindegyik Global rossz.

Az is csak jelzés, hogy a Global JB-C06 elődjét, (az egyes vélemények szerint csak nevében különböző) Global JB-C04-et a VGF vizsgálata rossznak minősítette. Mindenki korrekt, és mégis – a piac hemzseg az olcsó (akár 2500 Ft-os, lásd képünkön) CO-vészjelzőktől?! Mégis, ki tehet a kialakult helyzetről?

Egyértelműnek tűnik, hogy amíg a forgalomba hozatalt nem kötik állami szinten minőségi feltételekhez, addig a jórészt tájékozatlan magyar vevő (tisztelet a kivételnek) az ár alapján fog választani – és esetenként csalódni. Csakhogy ebbe a csalódásba többen halhatnak bele, mint a szerelmibe.

A Víz-, Gáz-, Fűtéstechnika szaklap a forgalomba hozatalt nem tudja szabályozni, de idén is megismétli tavalyi, nagy visszhangot keltő vizsgálatát – immár 13 CO-vészjelző készülékkel. Az eredmények november végére várhatók.

 

A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.

A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 22 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.

Érdekel az előfizetés →

Beleolvasok →