Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Fűtéstechnika

Ionkazánok vissza a startvonalra!

2016/4. lapszám | VGF online |  2349 |

Figylem! Ez a cikk 8 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Ionkazánok vissza a startvonalra!

A Piacfelügyeleti és Műszaki Felügyeleti Hatóság jogerős határozatban tiltotta meg a STAFOR, majd nemrég a Galan és Beril típusú ionkazánok forgalomba hozatalát és értékesítését, emellett rendelkezett a terméktípusok visszahívásáról és a felhasználók széleskörű tájékoztatásáról. A döntés precedensértékűnek tűnik.

Az „ionkazános” sztori úgy kezdődött számunkra, hogy egy ionkazánokat forgalmazni szándékozó cég megkereste a VGF-et, hogy hirdetni szeretne szaklapunkban. Szakmailag rögtön gyanús lett számunkra a technológia, így utánanéztünk a hozzáférhető információknak. Nyomozásunk alapján, melynek történetét 2014-es és 2015-ös lapszámainkban olvashatták (illetve a Villanyszerelők Lapjában, amely az érintésvédelmi kérdéseknek nézett utána), elutasítottuk a céget, mert bebizonyosodott, hogy az ionkazán egyrészt nem teljesíti – mert a fizika ellene szól – az általa ígért, 1 fölötti hatékonyságot (erről az állításukról később le is mondtak), így nincs olyan eset, amikor más fűtési mód beépítése ne lenne rentábilisabb, másrészt az „orosz tengeralattjáró-technológia”, ahogy reklámozták, nem biztos, hogy Magyarországon is biztonságos, azaz az áramütés veszélye folyamatosan fennállhat. Később ez utóbbi problémán is dolgoztak egyes gyártók, de bizonyítva ma sem látjuk a technológia biztonságos voltát. Az ionkazánok elektromos hálózatra integrálásának kérdése a laikusok számára ugyan nem feltétlenül jelent szempontot, ám szakmai körökben nagy felzúdulást okozott. Tapasztalataink szerint ahány ionkazán, annyi megoldás, és itt nem is elsősorban a forgalmazott kazántípusokra gondolunk, hanem a hálózati kialakításokra, ugyanis lényegében mindenki úgy helyezte üzembe a készüléket, ahogy akarta, gyakran életveszélyes installációkat létrehozva, nem beszélve arról, hogy a „szakszerű”, azaz a forgalmazók által javasolt módon kialakított rendszerek esetében is fennálltak az érintésvédelmi és szabványossági aggályok.

A cikk még 18 427 karakternyi szöveget tartalmaz.

A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.

Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, .

1 cikk 990 Ft

Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?

990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!

Megveszem
ezt a cikket

1 lapszám 1990 Ft

Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?

1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.

Megveszem
ezt a lapszámot

1 éves előfizetés 9990 Ft

Legyen ön is előfizetőnk!

A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.

Érdekel az
előfizetés

Ionkazán