Eltűnhetnek a boltokból a zajos, energiazabáló porszívók
2017. augusztus 15. | VGF online | 1950 |
Az alábbi tartalom archív, 7 éve frissült utoljára. A cikkben szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A forgalomban levő porszívók nagyrészét kénytelenek lesznek kivonni a gyártók a forgalomból. Egy EU-s direktíva második lépcsője lép életbe szeptembertől.
2014-ben bevezették az energiacímkét a klímák, a hűtőgépek és sok egyéb terméktípus után egy új termékkörre, a porszívókra is. Környezetvédelmi okokból korlátozták az elektromos teljesítményt: 2014-től 1600 wattnál nagyobb teljesítményfelvételű porszívót nem lehetett forgalomba hozni az Európai Unióban. A jogszabály tartalmaz egy második lépcsős szigorítást is: 2017. szeptemberétől 1600 helyett 900 wattban maximalizálják az elektromos teljesítményt, innentől tehát az EU területén ennél nagyobb elektromos teljesítményű porszívó nem kerülhet forgalomba.
Változik az energiacímke is: eddig a legkisebb energiafogyasztású készülékek A jelölést kaptak, az energiaéhesebbek pedig maximum G-t. Mostantól a legtakarékosabb masinákat A+++ jelöléssel látják el, és megszűnik az E, F, G kategória.
Néhány további változás
- Az éves elektromos energiafelhasználás 62 kWh/év helyett szeptembertől maximum 43 kWh/év lehet. (Az éves energiafelhasználást úgy határozzák meg, hogy megvizsgálják, hogy egy 87 m² méretű lakást évente 50 alkalommal kitakarítva mennyi elektromos energiát fogyaszt el az adott készülék.)
- A porszívó szűrőrendszeréből kiáramló, tehát a szobába visszafújt levegőnek is a korábbinál tisztábbnak kell majd lennie; a porszívó egészen pontosan maximum 1% port engedhet majd vissza a levegőbe.
- A 80 decibelnél hangosabb porszívókat kizárják a piacról.
- Szigorodik a minimálisan elvárt kemény- és szőnyegpadló tisztítási hatékonyság.
- A gégecsőnek (már amelyik modellnek van) legalább 40 000 hajlítást ki kell bírnia anélkül, hogy megtörne.
Nem minden porszívóra vonatkoznak a szigorítások
A szabályozás csak az alábbi porszívótípusokat érinti:
- háztartási és professzionális (pl. szállodai) felhasználásra szánt általános (keménypadló és szőnyeg tisztítására egyaránt alkalmas) álló porszívók és hagyományos felépítésű padlóporszívók,
- hibrid porszívók (melyek akkumulátorról és hálózatról egyaránt üzemeltethetők),
- azok a porszívók, amelyek csak szőnyeg tisztítására alkalmasak,
- azok a porszívók, amelyek csak keménypadló tisztítására alkalmasak,
- vízszűrős porszívók (nem tévesztendők össze a nedves porszívókkal).
Nem érintettek a
- nedves porszívók,
- száraz-nedves porszívók,
- csak akkumulátorról üzemeltethető porszívók,
- robotporszívók,
- ipari porszívók,
- központi porszívók,
- padlópolírozók,
- kültéri felhasználásra szánt porszívók.
Ezeket a készüléktípusokat továbbra is energiacímke nélkül lehet forgalmazni, és a teljesítménykorlátozás sem vonatkozik rájuk.
A szabályozás a gyártókra vonatkozik
A kereskedőknek nem kell kivonniuk a forgalomból meglevő készleteiket, azokat 2017. szeptember 1. után is eladhatják, de amint ezek elfogynak, a gyártóktól már csak az új direktíváknak megfelelő készülékeket fognak tudni beszerezni.
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.
A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 22 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
energiacímkeEnergiahatékonyságKereskedelemSzabályozás