Megalakult a Magyar Épületgépészeti Egyeztető Fórum
2021. január 14. | VGF&HKL online | 435 |

Öt szakmai szervezet – a Kéményjobbítók Országos Szövetsége, a Magyar Uszodatechnikai Egyesület, a Hűtő- és Klímatechnikai Vállalkozások Szövetsége, a Magyar Épületgépészek Szövetsége és az MMK Épületgépészeti Tagozat – vezetői megállapodtak abban, hogy életre hívják és elkezdik felépíteni a magyar épületgépész szakma rendszerszerű egyeztetési tevékenységét. – A megállapodás alapja a szakmával kapcsolatos felelősségünk és kötelességünk érzése és tudata – áll a közleményükben.
Az épületgépészek körében gyakori panasz, hogy a szakágak képviselői között nem jön létre megfelelő mélységű párbeszéd, így közös érdekképviselet sem alakulhat ki. Öt szakmai szervezet összefogásával azonban megalakult a Magyar Épületgépészeti Egyeztető Fórumot, amelynek célja, hogy ez a helyzet megváltozzon. Az alábbiakban betűhíven közöljük a megállapodásról született tájékoztató szövegét.
EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS
A magyar épületgépészet területén az elmúlt három évtizedben gyakran volt tapasztalható a szakmán belüli párbeszéd és egyeztetés hiánya, ebből következően az érdekérvényesítés nehézsége. Az utóbbi évek pozitív szakmai-közéleti változásai, az együttműködés új szándékai és gondolati alapjai megteremtették annak esélyét, hogy a szakmán belüli átfogó és sokszereplős, új felfogású együttműködés jöjjön létre.
Fontos, hogy nekünk – a piaci felületen tevékenykedő tervezőket, kivitelezőket, szervizeseket tömörítő szakmai szervezeteknek – a több tízezer fős magyar épületgépész szakma igényeit és elvárásait is meg kell hallgatni, és törekednünk kell ezekre megoldásokat keresni. A szakma bármely területén felmerülő jelentős problémákra azonban csak a közös munkával kidolgozott, egyeztetett megoldások, és azok együttes képviselete adhat hatékony választ. Egyedül nem megy, nincs olyan szervezet, amely egyedül legitim módon képes a teljes szakmát képviselni.
Alapvető céljaink: a szakma
- érdekvédelmi rendszerének hatékonyabbá tétele,
- céljainak és fejlődési irányainak feltárása,
- önazonosságának és önbecsülésének erősítése,
- belső kapcsolatainak erősítése, párbeszédek lehetőségeinek megteremtése,
- felmerülő ügyeinek, problémáinak hatékony egyeztetése, megoldási javaslatok kidolgozása, ezek megvalósulásának támogatása és adott esetben képviselete,
- szakmapolitikai kérdésekkel foglalkozó fórumainak szervezése az épületgépész társadalom egységének az erősítésére,
- utánpótlását biztosító képzési rendszerek fejlesztésében való közreműködés gyakorlati tapasztalatok átadásával, a képző intézmények támogatásával,
- tevékenységének bemutatása, bevezetése a közgondolkodásba,
- külső kapcsolatainak fejlesztése, társadalmi elismertségének növelése.
- Ezen célok megvalósíthatósága érdekében kezdeményezzük a magyar épületgépészeti szakma egyeztetési rendszerének létrehozását, és ennek részeként megalakítjuk a Magyar Épületgépészeti Egyeztető Fórumot. Olyan rendszer létrehozását tartjuk szükségesnek, amely nyitottságával, az erőforrások összeadásával, elvszerű és következetes működésével az egységes érdekképviseletnek és a szakma fejlődésének legjobb esélyeit biztosíthatja. A szakmai közéleten belül új felfogású partneri viszonyrendszert ajánlunk fel mindazoknak, akik a hatékonyabb érdekképviselet lehetőségét látják a Fórummal való együttműködésben. Nem célunk a már működő érdekvédelmi rendszereket, kapcsolatokat, folyamatokat érinteni, átalakítani, igény esetén rendelkezésre állunk, és az egyeztetések után támogatunk minden olyan előre vivő szándékot, javaslatot, kezdeményezést, amihez szükséges a szakma egységes képviselete.
Alulról építkező, a szakma tényleges problémáira és igényeire válaszoló kezdeményezést indítunk az útjára, nyitottak vagyunk minden olyan legitim szervezet, szakmai csoport felé, amely a szakma értékláncában jelentős súllyal bír, valós tagsággal és következetes programmal rendelkezik.
A Magyar Mérnöki Kamara Épületgépészeti Tagozata, mint köztestület állandó és teljes jogú partnerként csatlakozik a Fórum szakmai egyesületeihez.
Az együttműködési rendszer fejlesztésének további lépéseiről tájékoztatni fogjuk a szakmai közélet iránt érdeklődő kollégákat.
2021. 01. 04.
Netoleczky Károly elnök Takács Gábor elnök
Kéményjobbítók Országos Szövetsége Magyar Uszodatechnikai Egyesület
Várkonyi Nándor elnök Golyán László elnök
Hűtő- és Klímatechnikai Vállalkozások Szövetsége Magyar Épületgépészek Szövetsége
Gyurkovics Zoltán elnök
MMK Épületgépészeti Tagozat
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.
A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 8990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 22 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
ÉpületgépészetÉpületgépészeti Tagozat