Az épületszerkezet, mint hőtároló tömeg növeli a megújuló energia felhasználásának lehetőségét
2023. november 6. | VGF&HKL online | 733 |
Főként a napelemes rendszerek kapcsán gyakran hallani, olvasni arról, hogy a megtermelt elektromos energiát akkumulátorokban lehete tárolni. Sokkal kevesebb szó esik róla, hogy az energiatárolásnak van egy ennél egyszerűbb, de éppúgy hatékony módja, ez pedig az aktív födémek által végzett temperálás.
A zöld energiák rendelkezésre állása időben nem esik egybe az épületek energiaszükségletével, így viszonylag kis hányadukat fogyasztjuk el egy időben a termelésükkel. Emiatt a megújuló energiatermelés potenciáljának általában csak viszonylag kis hányada kerül felhasználásra. Az épületszerkezet vasbeton elemei megfelelő és költséghatékony tárolót jelentenek a megújuló energiából származó energia számára úgy a nyári, mint a téli időszakban.
A frissen megjelent VGF&HKL vezető anyagával a fenti problémakörrel foglalkozik. Szebellédi Tamás lapindító írása mellett természetesen a többi cikkünket is ajánljuk szíves figyelmükbe, íme egy kis ízelítő a tartalomból!
- Az épület, mint energiatároló
- Hővisszanyerés a füstgázból. A kéményen távozó energia 95 százaléka „megfogható”
- Hatékony mérési folyamatok. Az okos mérőműszerek használata növeli a biztonságot
- Fali fűtés és hűtés nedves módszerrel, hagyományos vakolattal
- A vezérlés a rendszerek lelke
- Összehasonlító táblázat: Differenciálnyomás-mérők
- Fűtési-hűtési csőhálózatok hidraulikája V. Nyomáskülönbség nélküli primer elosztóhálózatoknál alkalmazott kettős keverőkapcsolás
- Légcsatornás klímaberendezések
- Áttekintő táblázat: Légcsatornázható klímák
- A gyártói oktatás fontossága és szerepe
- A hűtőközegek régi-új sztárja
- Keresztrejtvény
Olvasson minket, hiszen „A legjobb épületgépészek előfizetőink, előfizetőink a legjobb épületgépészek!”
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.
A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 22 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.