Magyar szakmai sikerek Lyonban
2024. szeptember 16. | VGF&HKL online | 621 |
Egy aranyéremmel, két bronzéremmel és 12 kiválósági éremmel tért haza a fiatal magyar szakemberek csapata a szakmák világbajnokságáról, vagyis a WorldSkills Lyon 2024 világversenyről. A víz-, gáz, fűtésszerelő szakmát képviselő Vörös Balázs (nyitóképünkön) is remekül szerepelt, és kiválósági érmet szerzett a rendkívül erős mezőnyben.
A szakmák olimpiájaként vagy világbajnokságaként emlegetett WorldSkills versenysorozat 1946-ban indult Spanyolországban országos versenyként. A szervezők célja az volt, hogy a fiataloknak kedvet csináljanak a szakmatanuláshoz. A verseny gyors tempóban fejlődött. 1953-ban Franciaország, Németország, Nagy Britannia, Marokkó, Svájc csatlakozott. Az ’50-es évek végén a szervezők átlépték a spanyol határt, és Belgiumban rendezték meg a versenyt. Magyarország először 2007-ben, Shizouka-ba delegált versenyzőket mechatronika, informatikai hálózati rendszergazda és villanyszerelő szakmákban. A versenyről már kiválósági éremmel tértek haza a versenyzők és a szakértők. Azóta minden WorldSkills-re népes magyar delegáció utazik, ahogy ahogyan a verseny európai verziójára, az Euroskills-re is, és a fiatal magyar szakemberek rendre jól szerepelnek a megmérettetéseken.
Így volt ez az idei, szeptember 10-e és 15-e között Lyonban megrendezett WorldSkills-en is, ahonnan a mieink egy aranyéremmel (Mrakovics Zsolt, webfejlesztő), két bronzzal (Koncsik Zsolt informatikai rendszerüzemeltető és Stefán Kornál szoftverjlesztő) és 12 kiválósági éremmel térhettek haza. Kiválósági érmet szerzett a víz-, gáz- és fűtésszerelés kategóriában induló Vörös Balázs. Az ő neve ismerős lehet lapunk olvasói számára, hiszen egyéb sikereiről írtunk már korábban is.
Egy-egy ilyen versenyre hasonlóképpen készülnek fel a fiatal szakemberek, mint a sportolók. Ehhez nemcsak támogató szakértőre – Vörös Balázs esetében ő Szigetvári Csilla, hanem egy olyan szakmai körre is szükség van, amely segíti a felkészülést. Szervezeti alapon a PlumbSkills ál a háttérben, amelynek célja a tehetséggondozás és a képzés fejlesztése az épületgépészet ágazathoz tartozó szakmákban. A sikeres felkészüléshez a háttérszolgáltatásokat a Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesülete és tagvállalatai biztosítják. Főtámogatóként segíti a munkát a Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum és a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum, és kiemelt anyagi és eszköztámogatást nyújt a versenyekhez és a felkészüléshez a Daikin, a Grohe, a Herz Armatura, a Rothenberger, az Uponor, a Weishaupt, az Aereco, a Geberit és az L.H.B. is.
A teljes magyar csapat egyébként a lyoni 47. WorldSkills világbajnokságon 46 nemzet között a 10. helyen végzett az éremtáblázaton 15 éremmel! Ezzel minden idők legjobb VB-szereplését érték el a magyar fiatal szakemberek!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.
A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 22 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.