Figylem! Ez a cikk 5 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A kéményseprő szakma és általában a kéményseprés a tavalyi évben jelentős átalakuláson ment keresztül. Pro és kontra hallottunk érveket a kötelező lakossági kéményellenőrzések megszüntetéséről. Tagadhatatlan, hogy a kémények állapota Magyarországon egyre rosszabb, ennek fényében kérdeztük a kéményseprőket, hogy az égéstermék-elvezetőket illetően mi várható a közeljövőben.
Leromlott fűtőeszközeink
A vidéki családi házak égéstermék-elvezetőinek ellenőrzését és vizsgálatát a települések döntő többségében (2600 település) a területileg illetékes katasztrófavédelmi igazgatóság végzi, ezért alapvetően ők rendelkeznek pontos adatokkal és tapasztalatokkal a családi házak kéményeinek állapotával kapcsolatban. Az ott dolgozó kollégák és a kéményseprőipari szakmai szervezetek információi alapján a vidéki családi házak égéstermék-elvezetőinek közel egyharmadánál tapasztalható valamilyen hiba vagy szabálytalanság. – Budapesttel ellentétben vidéken igen magas a szilárdtüzelés okozta légszennyezés. A fővárosban jellemzően magas a nyílt égésterű gáztüzelő berendezések használatának az aránya. Családi házak esetén jellemző probléma az égéstermék-elvezető leromlott állapota nem megfelelő tömörsége, a tüzelőberendezés karbantartásának hiánya, illetve a levegő-utánpótlás elégtelensége. Szilárd tüzelés esetén rendre előforduló probléma a nem megfelelő tüzelőanyag használata is – mondta el Kocsis Krisztián, a FŐKÉTÜSZ Kft. munkatársa.
Hibás kémény, amely feltehetőleg villámcsapás áldozata lett. Esős időben a kémény téglái, fugái megtelnek csapadékvizzel. Ha a villám lecsap, a keletkező óriási hő hatására a kémény felépítményében lévő víztartalom hirtelen felforr, és szétrobbantja a falazott égéstermék-elvezetőt.
A cikk még 11 106 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el, ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
400 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
1500 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.