Épületgépészet a közös képviselő szemüvegén keresztül
2018/9. lapszám | Willig András | 1081 |
Egy jó társasházi közös képviselőnek fontos, hogy legyen műszaki szemlélete. Egy épület sorsa, jelene, jövője nagymértékben rajta múlik, nem mindegy tehát, milyen stratégiája van az elkövetkezendő évekre. Evidens a tisztesség és az elkötelezettség.
Kényszerből lett közös képviselő
Hogy mi visz rá egy komposztüzem műszaki igazgatóját, hogy közös képviselő legyen? Legfőképp a kényszer és a tenni akarás, a hit: lehet ezt jobban is csinálni. Mint tulajdonos, nem voltam elégedett a társasházunk működésével. Egyébként ma Magyarországon a tulajdonosi szemlélet hiányzik a legjobban a társasházaknál. A lakástulajdonosok nem gondolják végig a saját ingatlanjaik állapotát, jövőjét. Főleg a panelházak tulajdonosai esetében még állagmegóvásról, karbantartásról sem igazán beszélhetünk. Fogalmazhatnánk úgy is, hogy „carpe diem” rendszerben próbálnak túlélni a társasházak, nincs megtakarításuk, felélik a közös költséget, miközben semmi látványos beruházás nem történik a házon.
A teljes cikket csak előfizetőink olvashatják, bejelentkezés után.
Ha van előfizetése, itt tud bejelentkezni.
Még nem előfizetőnk? Válasszon előfizetési konstrukcióink közül!
Anzix
Az épületgépészet tehát a legfontosabb eleme egy társasház felújításának. Sokkal kisebb befektetés például átalakítani, szabályozhatóvá tenni egy egycsöves fűtési rendszert, felszerelni költségmegosztókkal, mint szigeteltetni és a nyílászárókat cserélni, és kb. ugyanannyi megtakarítás érhető el mindkettővel. Mérlegelni kell, hogy mire lesz pénze a háznak, hogyan tudják finanszírozni a beruházásokat. A megfelelő tulajdonosi szemlélet kialakítása tanulható folyamat, és elsősorban a jó példákból lehet sokat okulni.
ÉpületgépészetKéményNapelemNapkollektorTanulságos