Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Méréstechnika

Mit mérünk a beszabályozószelep mérőcsonkján?

3. rész

2024/9. lapszám | Vörös Szilárd |  467 |

Mit mérünk a beszabályozószelep mérőcsonkján?

A rövid válasz az, hogy nyomást. Azt a nyomást, amit a manométer is mutatna ugyanebben a pontban. Ha két mérőcsonk is van, akkor nyomáskülönbséget. Ha esetleg három mérőcsonkkal van felszerelve a szelep, akkor nyomáskülönbségeket. Nem mindegy azonban, hogy a beszabályozószelep nyitott vagy zárt állapotában mérjük a nyomáskülönbséget és főleg nem mindegy, hogy kézi, ún. statikus beszabályozószelepről (TA-STAD vagy STAF), nyomáskülönbségszabályozó szelepről (TA-STAP, DA516 vagy PILOT-R) vagy esetleg dinamikus, térfogatáram-korlátozóról (TA-MODULATOR) van szó!

Mivel jelen írás egy háromrészes cikksorozat záródarabja, bevezetésképpen ejtsünk néhány szót arról, miről volt szó az eddigiekben. A hidraulikai beszabályozás három alapvető feladatának teljesítésén túl, magának a beszabályozásnak az egyik legfőbb hozadéka a különböző hidraulikai problémák feltárása, úgy is mint kis átmérőjű készülékbekötés, eltömődött szűrő, nagy ellenállású visszacsapószelep stb. A hidraulikai hibadiagnosztika alapja, hogy a teljesen elzárt statikus beszabályozószelep két mérőcsonkján mérhető nyomáskülönbség a legtöbb esetben megegyezik a készülék bekötésénél fellépő, rendelkezésre álló nyomáskülönbséggel. De hogyan lehet megmérni a zárási nyomáskülönbséget egy dinamikus, térfogatáramkorlátozó TA-MODULATOR szelepen? Erről a cikksorozat harmadik, befejező része.

A cikk még 7 205 karakternyi szöveget tartalmaz.

A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.

Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, .

1 cikk 990 Ft

Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?

990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!

Megveszem
ezt a cikket

1 lapszám 1990 Ft

Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?

1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.

Megveszem
ezt a lapszámot

1 éves előfizetés 9990 Ft

Legyen ön is előfizetőnk!

A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.

Érdekel az
előfizetés

beszabályozásszelep

Kapcsolódó