Dr. Chappon Miklós
30 211 | |
1974-ben végzett a BME I. Épületgépészeti Tanszékén, ahol ezt követően 13 évig tanított. 1987–89. között vezető tervezőként dolgozott a TETA Tervező és Tanácsadó Kisszövetkezetben, melyben 1982–87. években már másodállásúként tervezett és végzett kutatási tevékenységet is. 1989 óta a Kamleithner-Budapest Kft. ügyvezetője. A légtechnikával (Helios vezérképviselet) foglalkozó cég irányítása mellett több társadalmi munkát végzett, a KÉOSZ Kéményjobbítók Országos Szövetségében, a Magyar Mérnöki Kamarában, ezen belül is az Épületgépészeti Tagozatban. 2002 óta legfontosabb feladatának és egyben hobbijának az Épületgépészeti Múzeum érdekében végzett tevékenységét tartja.
Dr. Chappon Miklós cikkei
28 cikk. Lapozó: |
A hőhasznosítás különleges eszközei
Gépészet és a múlt
2024. szeptember 4. |
414
1 5 (1)
A legolcsóbb energia az, amit nem termelünk meg, szoktuk mondani, de ezt kiegészíthetjük azzal, hogy a legdrágább pedig az, amit hasznosítatlanul hagyunk elszökni – például a kéményen keresztül. Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait, eszközeit bemutató sorozatunkban most olyan szerkezeteket veszünk sorra, amelyek feladata, hogy mérsékeljék a veszendőbe menő fűtési hő mennyiségét.
Esővíz-zsomp
Esővízelvezető rendszerek az Épületgépészeti Múzeum repertoárjában
2024. június 2. |
305
Az esővízelvezető rendszer különböző elemekből áll össze. Köztük egy olyan elemből, amely a különböző tetőfelületekről ereszcsatornákkal elvezetett csapadékvíz gyűjtésére és lefolyócsatornába vezetésére szolgál. A régebbi időkben ezek némelyikét szinte művészi munkával készítették el a bádogosok.
Aranydiplomát vehetett át állandó szerzőnk, dr. Chappon Miklós
Beszámoló a jubileumi díszoklevelek átadásáról
2024. május 15. |
581
Társszerző: Erdősi Csaba
A VGF&HKL nem jelenhet meg anélkül, hogy ne mutatnánk be az éppen aktuális lapszámban a Magyar Épületgépészeti Múzeum kiállítási tárgyainak valamelyikét. E cikkeket jelentős részben a kiállítóhely megálmodója, alapítója és szellemi irányítója, dr. Chappon Miklós, neves épületgépész mérnök írja, aki kereken ötven éve, 1974 júniusában vette át műegyetemi diplomáját, s ennek eredményeképpen a közelmúltban az aranydiplomáját. Az eseményen évfolyama nevében ő mondta el az ünnepi beszédet, amelyet – az ünnepségről írt beszámolója mellett – alább teljes terjedelmében elolvashatnak. Szaklapunk gratulál az összes díjazottnak, külön megkülönböztetett tisztelettel szerzőnknek!
Ismeretlen szavak
2024. április 29. |
697
1 3 (1)
Az Épületgépészeti Múzeum egyre népszerűbb célpont az iskolák tanulmányi kirándulásai számára. Tavaly december végén és idén január elején a budapesti Arany János Technikum közel 100 diákot hozott el hozzánk, hogy szélesítse a fiatalok tudását, illetve növelje a szépérzékük kialakulásának sebességét. Egy-egy ilyen látogatás alkalmával legfontosabbnak azt tartom, hogy a diákok merjenek kérdezni, akár közbekérdezni is.
Gömb mosógép
2024. április 5. |
686
Ma már legfeljebb az igen távoli földrészeken találkozhatunk olyan asszonyokkal, akik a falu csurgójánál vagy a patakban mosnak ruhát. Európa és a világ legnagyobb részén ma már automata mosógépek végzik az egykor megerőltető fizikai munkát. Persze a szabadban való mosás és az automata masinák megjelenése között eltelt némi idő, és eközben megjelentek bizonyos berendezések is, amelyek segítették a munkát. Az Épületgépészeti Múzeum kiállítási tárgyai közül most egy olyan darabot mutatunk be, amely a köztes idők terméke volt.
Csapok, szelepek, tolózárak
2024. január 30. |
504
Mondanom sem kell, hogy az Épületgépészeti Múzeum kincsei között a címben szereplő valamennyi tárgy megtalálható. Az is nagyon valószínű, hogy az olvasóink túlnyomó többsége pontosan ismeri mindegyiket, azonban a fiatalabbak kedvéért talán mégsem felesleges a különbségek bemutatása. Úgy gondolom, ez annál is inkább fontos lehet, hiszen a hétköznapi szóhasználatban is hiba van. A legtöbb ember mosdó-, vagy kádcsapról beszél, miközben ezek többsége szelep, és csak a legutóbbi időkben használunk csapokat. Vizsgáljuk meg ezután, mi is a különbség.
Óriási eredmény az Épületgépészeti Múzeum életében
2023. szeptember 4. |
325
Az Épületgépészeti Múzeum kiállítási tárgyait bemutató sorozatunkban rendre egy-egy régen általánosan használt, ma már védendő emléknek számító eszközt, berendezést vagy alkatrészt mutatunk be. Ezúttal egy új helyszín lesz a téma, egy olyan múzeumi sarok, ahol a fenti kiállítási darabok kapnak helyet.
Babaházi épületgépészet
2023. július 4. |
529
Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban ezúttal olyan eszközök, berendezések kerülnek terítékre, amelyek csupán élethű, kicsinyített másai a valódiaknak. Egy babaházba nézhetünk be, a liliputi méretű vécécsészék, mosdók és egyéb használati tárgyak, berendezések mesevilágába.
„Ez NEM épületgépészet! De, ha...”
2023. június 1. |
612
Az Épületgépészeti Múzeum tárgyai között bizony vannak „kakukkfiókák”. olyan eszközök, berendezések, amelyek nem tartoznak közvetlenül az épületgépészet tárgykörébe, épületgépészeti funkciójuk valójában nincs, mégis odasorolhatók valamiképpen. Mondhatni, érzésre...
20 éves az Épületgépészeti Múzeum
2022. november 30. |
794
Rendszeres olvasóink már megszokhatták, hogy ezeken a hasábokon az Épületgépészeti Múzeum egy-egy érdekes tárgyáról ejtünk szót, lehetőleg bő fotóanyaggal. Ez az írás rendhagyó lesz abból a szempontból, hogy magáról a múzeumról is szó lesz, mégpedig abból az apropóból, hogy a gyűjtemény húszéves lett. Persze azért a fotók sem maradnak el.
Zephir kályha
2022. július 3. |
2438
3 4.67 (3)
Az Épületgépészeti Múzeum kincseit bemutató sorozatunkban most egy igazi különlegességről írunk. Egy kályháról, amely hatásfokában messze lekörözte a versenytársait, és amely nem mellesleg egy magyar szabadalomra épülve készült.
Padlóösszefolyó, szifon, bűzelzárás
2022. április 8. |
1965
Egy épületgépészeti rendszer akkor működik jól, ha észre sem vesszük. Ha már feltűnik, akkor baj van. Megjelenik a fürdőszobában a bűz, csatornaszag terjeng a konyhában, a padlóösszefolyóba nem folyik le a kiömlött víz. Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunk jelen darabjában csupa olyan szerelvényt mutatunk be, amelyekre igaz a fenti megállapítás.
Elektromos fűtőtestek, villanykályhák
2022. március 2. |
988
1 5 (1)
Az elektromos fűtőtestekkel határterülethez érkezett az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunk. Határterülethez, hiszen ezek a berendezések az épületgépészeti és a villamos szakma „kereszteződései”, mindazonáltal nagyszerű kiegészítő fűtést jelentettek tüzelőhiány, túl nagy hideg esetén, illetőleg átmeneti időjárási feltételek között, amikor rövid idő alatt lehetett temperálni a szobát.
Az Országház fűtése
2021. december 6. |
3303
Budapest emblematikus épületét mindenki ismeri – legalábbis kívülről. Az érdeklődő látogatók előtt persze a kapuk is nyitva állnak, de vannak olyan terei is az Országháznak, melyek egy átlagos látogatás alkalmával nem nyílnak meg. Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban ezúttal az ilyen rejtett zugokba nyújtunk betekintést.
Főzés-sütés gázzal
2019. szeptember 6. |
8028
Tisztaság, kényelem és viszonylag jó szabályozhatóság – ezt hozta el a huszadik század a konyhákba. Miután előző számunkban a sparheltet már megtárgyaltuk, az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban ezúttal a gázzal működő berendezéseket vesszük sorra.
Sparherd vagy sparhelt?
2019. július 8. |
13 368
1 3 (1)
Az Épületgépészeti múzeum tárgyait bemutató sorozatunk jelen cikke az előző oldalakon olvashatókhoz kapcsolódik. Vagyis egy kis időre még maradunk a konyhában, a tűzhely mellett.
Szobai és légóvécé
2018. december 18. |
7488
Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban már írtunk egy korabeli intim tárgyról, a bourdaloue-ról (2018/1–2.), a most bemutatandó tárgyak is ebből az időszakból valók, illetve hasonló célból készültek.
Fali légszesz-fürdőkályhák
2018. november 20. |
7847
Ha megnézzük a közel 100 éves gázvízmelegítőket, újra és újra bizonyítást nyer, eleinknek nemcsak az volt fontos, hogy a berendezési tárgyaik jól ellássák feladatukat, hanem szépek is legyenek.
A mosakodás eszközeinek fejlődése
2018. október 20. |
1093
Cikkünket indíthatnánk azzal a korabeli szokással, mely a Gangesban az évi egyszeri megmártózást jelentette, de ezt sem annak vallási tartalma, sem a terjedelmi korlátok miatt nem tesszük.
25 éves múlttal egy jobb jövőt építve
2018. március 21. |
2807
1993-at írtunk akkor, amikor a ’70-es évek nagy gázosítási programja után már jelentkeztek az akkor elkövetett hibák következményei. Miről is van szó? A levegő tisztaságának növelése és a kényelmi igények kiszolgálása érdekében hihetetlenül felgyorsult a szilárdtüzelésről a gáztüzelésre való átállás. Sajnálatosan ez csak a berendezések szempontjából volt átgondolt, a kémények szempontjából nem. Ekkor döntött úgy az ezen a területen dolgozó szakemberek egy csoportja, hogy alapít egy civil szervezetet, a Kéményjobbítók Országos Szövetségét (KÉOSZ)...
28 cikk. Lapozó: |