Sircz jános
678 | |
Sircz jános cikkei
Horganylemez fürdőkád
2020. november 2. |
100
Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban megismerkedhettünk már korábban a horganyzott ülőkádakkal, és ezúttal is maradunk a tisztálkodás témakörében. Épp csak ezúttal egy szinttel feljebb lépünk a komfortot tekintve, s nem ülő-, hanem fürdőkádakról lesz szó, a szerzőre jellemző személyes élményeket, emlékeket sem kifelejtve.
Öntöttvas lefolyócső (csatornacső)
2020. május 7. |
248
Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban több cikkben is foglalkoztunk már a vezetékes vízellátás kezdetének eszközeivel. Ezúttal is maradunk e tárgykörben, az alábbiakban az öntöttvasból készült lefolyócsövekről lesz szó.
Vascsövek és fittingek
2020. március 31. |
239
A vascsövek (acélcsövek) különböző fajtáit az épületgépészetben elődeink is széles körben alkalmazták elődeink különböző célokra. Ebben a kis cikkben elsősorban a múzeumunk tulajdonát képező régi, míves, menetes idomdarabokat (fittingeket, menetes cső összekötő elemeket) kívánjuk bemutatni. Egyben csodálattal adózunk őseinknek, hogy milyen sok speciális, egyben esztétikus kötőelemet gyártottak. Ezzel elősegítették, gyorsították a szerelést és szebbé tették a különböző célú csőhálózatokat.
Az eternitcső
2020. március 5. |
953
1 4 (1)
Az Épületgépészeti Múzeum kincseit bemutató sorozatunkban ezúttal az eternitcsövekkel foglalkozunk. Ezt az anyagot egészségügyi okokból – a tűfőbe kerülve az eternitszálak súlyos betegséget, rákot okozhatnak – már nem használjuk, de nem véletlenül volt olyan népszerű hosszú évtizedekig. Gyakorlatilag elpusztíthatatlan, nevéhez méltóan az „örökkévalóságnak készült”.
Öntöttvas nyomócső
2019. december 2. |
312
Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunk előző két részében a lakások vízvezetékrendszerében használt ólomcsövekkel ismerkedhettek meg. Újabb cikkünkben maradunk a vízellátásnál, de kilépünk a lakásokból, és az öntöttvas nyomócsövekre vetünk egy pillantást.
Ólom lefolyócső
A csatornázás kezdete
2019. november 4. |
579
Az előző számunkban az ólomcsövek típusaival, illetve illesztési, forrasztási technológiájával foglalkoztunk. Ezúttal ólom lefolyócsövekkel foglalkozunk egy személyes vonatkozásokat is tartalmazó cikkben az Épületgépészeti Múzeum segítségének köszönhetően.
Ólom nyomócső
A vízellátás kezdete
2019. október 4. |
416
Kellően szilárd, jól alakítható és könnyen csatlakoztatható – ez az ólomcső. Ezt az anyagot hosszú időn át szinte kizárólagosan használták vízvezetékekhez. Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban ezúttal az ólomcsővel és forrasztási technikáival foglalkozunk.
Mosógép
2019. június 4. |
307
1 5 (1)
Ma már természetesnek vesszük, hogy a mosás nem jelent fizikailag megerőltető munkát, holott ennek évszázadokon keresztül éppen az ellenkezője volt igaz. Az első mosógépet a XVII. században készítették Angliában, de természetesen technikájában ez még nagyon távol állt a ma ismert masináktól. Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban ezúttal a ruhák tisztítását megkönnyítő szerkezetekkel foglalkozunk – személyes elemekkel átszőtt írásban.
Horganylemez-ülőkád
2019. május 7. |
498
Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban ezúttal a horganylemezből készült ülőkádakat mutatjuk be – méghozzá egy személyes elemekkel gazdagon átszőtt írásban.
Tábori csősatu és menetmetsző
2019. február 2. |
522
Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban ezúttal egy igazi strapabíró munkaeszközről lesz szó, még abból az időből, amikor a csövek vasból voltak, a mesterek pedig a szaktudásuknak és a praktikus munkaeszközeiknek köszönhetően bárhol felállíthatták „műhelyüket”. Persze ezt az eszközt alkalomadtán még ma, az ötrétegű műanyag csövek és a kézzel rögzíthető kapcsolatok korában is használják olykor.
Fürdőhenger
2018. július 9. |
726
A 20. században a háztartásokban a meleg vizet elsősorban fürdőkályhára helyezett fürdőhengerrel állították elő. Manapság is alkalmazzák olyan helyeken, ahol a vízellátás megoldott, de sem elektromos, sem gázhálózat nincs kiépítve.
A légszeszlámpa
2018. június 9. |
464
Pest-Budán 1777-ben vezették be a közvilágítást. A lámpákban akkor még repceolaj égett, de elég gyenge fényt adott. Bő tíz év múlva Európa-szerte már az erősebb és gazdaságosabb gázvilágítás terjedt el, ennek ellenére a pest-budai városvezetők még hosszú évekig ellenálltak a gáz használatának.
Petróleumlámpától a hőlégszóróig
2018. május 9. |
482
A kőolaj egyik lepárlási terméke a petróleum. Kedvező égési tulajdonságai miatt világszerte széles körben alkalmazták (sok helyen még ma is alkalmazzák) világítási, főzési, fűtési célra.
Ceglédi kanna és vízgyűjtő üst
2018. március 10. |
797
Az épületgépészet (régebbi nevén a szerelőipar) a bádogosságból alakult ki. A bádogosok készítettek edényeket folyadékok (főképpen víz) tárolására, szállítására, ereszcsatornákat, csöveket az esővíz felfogására és elvezetésére. Az ügyesebb bádogosok készítették később az első vízvezetékeket és szennyvízelvezető csatornákat.