Miért nem fagynak be a víztornyok télen?
2017. január 21. | Papp Tibor | 7039 |
Az országos sajtót bejárták a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Göncruszka szétfagyott víztornyának képei. Az ilyen esetek szerencsére ritkák, a víztornyok tervezői, üzemeltetői a szélsőséges hőmérsékletekre is gondolnak.
A látványos göncruszkai képek kapcsán szinte alig akad olyan portál, amelyik utánajárt volna a víztornyok fagymentesítésének. Nézzük hát, miért nem fagynak be a víztornyok télen?
A Magyarországra jellemző klimatikus visznyoknál általában elegendő, ha a víztoronyban a víz folyamatosan mozgásban van, mert az áramló víz nehezen fagy meg. Továbbá, a nyomóvezetékek általában a fagyhatár alatt vannak a talajban, bennük a víz melegebb mint a felszíni vizeké, ez is fűti, fagypont felett tartja a tornyok vizét (a szabadban haladó töltö/ürítő vezetékeket ezért is látják el külső hőszigeteléssel).
Ez persze nem mindig elég, ezért van, hogy a tartályt légréssel elválasztott köpenyfallal veszik körül (a falak közötti légréteg szigetel), vagy a szerkezetbe integrált hőszigetelést alkalmaznak (pl. vasbetontornyoknál). Erősebb lehűlésre méretezéskor a víztornyokba fűtőberendezést is beépítenek.
Igazolt, hogy az áramlás az, ami a fagyást leginkább megakadályozza. Azonban, mint a göncruszkai példa is mutatja, előfordulnak balszerencsés esetek is...
Fotó: MTI - Máthé Zoltán
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.
A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így 22 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.