Gyorsjavítási eljárások
Gyakorlati ismeretek
2000/4. lapszám | VGF&HKL online | 14 745 |
Figylem! Ez a cikk 26 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Felújítási munkák során sok váratlan eseménnyel, anyaggal és régi vezetékkel találkozunk. Ha szivárgás, csőtörés keletkezik, vagy pl. egy vízmérőt kell beépíteni, leágazást kell készíteni, adott körülmények között a Gebo szereléstechnológia jelenthet gyors és megbízható megoldást. A hagyományos munkafolyamatoknak megvannak a megszokott módszerei.
E módszerek sok esetben csak nehezen alkalmazhatók, mert kicsi a hely a szereléshez, túlzsúfolt a helyiség, a korrodált csővégekre nem lehet menetet vágni, egész hosszú szakaszon ki kellene bontani a falat egy kis hiba elhárításához, a cső kettétört a feszültség miatt stb.
Gebo szerelési fittingekkel történő javítás
E munkák megkönnyítésére és gyorsítására dolgozta ki a Gebo német cég csőjavítási technológiáját. Az általuk kifejlesztett fittingekkel a csővezetékek javítását és szerelését hegesztés és menetvágás nélkül, gyorsan és biztonságosan lehet megoldani.
Ilyen fitting a palástjavító, tulajdonképpen egy szorítóbilincs, mely tömítésből, köpenyből és a kötőelemekből (csavarzatból) áll. Egyaránt alkalmas acél-, öntöttvas-, műanyag és AC-csövek (eternit) javításához. Hideg-meleg vizes közegben egyaránt alkalmazható. Előnye, hogy üzem közben lehet megszüntetni a csövön történt sérüléseket. Szerelése egyszerű: méretfelvétel (külső átmérő megmérése), a cső megtisztítása (lehetőségekhez képest), palástjavító csőre helyezése, kötőelemek meghúzása, nyomáspróba.
Leágazások készítését könnyíti meg a megfúró csőbilincs. Üzem közben, leürítés nélkül lehet utólagos leágazást készíteni újabb ágvezeték vagy kifolyószelep számára hideg- és melegvíz-vezetéken. A bilincset megfelelő irányba beállítva négy csavarral ráerősítjük a csőre, majd megfúrjuk a vezetéket. Ezzel percek alatt készíthetünk egy belső menetes leágazást.
Hibás csőszakaszok kiváltására, szerelvények, vízmérők utólagos beépítésére szolgálnak a Gebo csavarzatok, melyeket menetvágás és hegesztés nélkül tudjuk felszerelni. Szereléskor a felesleges csőszakaszt ki kell vágni, az egyik csővégre a csavarzatot (közbeépített szerelvényekkel vagy nélkülük) fel kell húzni, majd a másik csővégre áttolni és csőfogóval meghúzni. Szerszámigénye: 2 db csőfogó, 1 db fűrész, 1 db reszelő. Ezek a termékek a lyukadások, repedések elhárításán kívül alkalmasak olyan esetekben, ha a csővégek nem érnek össze, nem egytengelyűek, szögeltérésben vannak, és ha a csőtörés a teljes keresztmetszetet érinti. Megtalálhatjuk a csővezeték anyagához illeszkedő típusait, és a különböző anyagú csővezetékek egymáshoz illesztését lehetővé tevő kötőidomait széles választékban.
Javítás elfagyasztással
Egyes szerszámgyártók által kifejlesztett eljárások segítik az épületgépészeti csőhálózat-rendszerek víztelenítését, ill. leürítés nélküli szerelvény, ill. hőleadó cseréjét. Főleg nagyobb kiterjedésű rendszerekben okozhat problémát a leürítés, ahol pl. hiányzik vagy nem működik a főelzáró vagy a strangelzáró szerelvény. Nagy költséget jelenthet a víztelenítés olyan rendszerek javítása esetén is, amikor a fűtési rendszer hőigényét távhőszolgáltatás látja el, de szükséges lenne például egy radiátor cseréje. Ilyen és sok más esetben egyszerűbb és olcsóbb megoldás az elfogyasztás, amikor történetesen egy speciális szerkezetet ráillesztve a lezárandó csőszakaszra CO2 gáz segítségével (vagyis szárazjeget készítünk) kiszakaszoljuk azt. Az elfagyasztással jégdugót alakítunk ki a bontásra ítélt szakasz elején és végén, ami ideiglenes elzárót jelent a szerelés során, mely akár 200 bar nyomásnak is ellenáll. A tökéletes lezárás feltétele, hogy vízáramlás és fűtés ne legyen, tehát szivattyú ne üzemeljen. Fontos, hogy a CO2-t tartalmazó palack ne a szabványos, vendéglátóiparban használatos, hanem „merülőcsöves" legyen, mert csak így biztosítható a folyékony CO2 bilincsbe áramlása. Az ipari gázok forgalmazói ezen palackokat bérbe is adják.

20 Celsius fokos vízhőmérséklet mellett, pl. ½ „-os acélcsőben 3 perc, ¾” acélcsőben 9 perc alatt alakul ki a jégdugó, melynek védelméhen biztonságosan megbonthatjuk a csőrendszert. Amennyiben hegeszteni akarunk a csövön, legalább félméteres távolságot tartsunk a fagyasztás helyétől. A jobb hűtés érdekében a fagyasztóbilincsek alatt érdemes megtisztítani a csövet az esetleges rozsdától vagy vastag festékrétegtől.
A CO2-berendezés ára palack nélkül kb. 60-80 OOO Ft + áfa, gyártmánytól függően. Másik lehetőség az elektromos csőfagyasztó készülék alkalmazása, mely a modern hűtőszekrények elvén működik. Hátránya, hogy némileg lassabban dolgozik, pl. ½ "-os acélcsőben 9 perc alatt alakul ki a jégdugó. Mindkét fagyasztási módszernél érvényes, hogy a munkavégzés teljes ideje alatt folyamatosan működniük kell a csőfagyasztó készülékeknek, nehogy a csőben a jégdugó elszabaduljon.