Szerelő közelről
2001/4. lapszám | Borbély László | 12 893 |
Figylem! Ez a cikk 24 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Nem dogozik keveset, de azt hibátlanul csinálja – mondhatjuk el mai beszélgetőtársunkról, aki igényes munkáival vívta ki a megrendelők elismerését.
Sokat dolgozik naponta. Ezt viccesen így fejezte ki: egész alakos fénykép ki van rakva otthon. Egyébként két csemetéje van, a nagyobbik 7 éves, most ment iskolába, a 2 éves kisebbik óvodás. Általában reggel hatkor kel, és este nyolc előtt nem ér haza szezonban. Hogy a szezon mettől meddig tart, erre így felelt: február környékén van egy minimális holtidő. Azért hétvégeken mindig megpróbál időt szakítani a családra, de a fűtési szezon indulásakor ez is lehetetlen.
Megrendelői az ismerősöktől kapott ajánlás nyomán hívják fel, de visszatérő kuncsaftjai is vannak, és fővállalkozók is gyakran megtalálják. Meg aztán egyik munka hozza a másikat… Általában új lakásokat, családi házakat szerel, de karbantartást és javítást is vállal. Mindent megcsinál, ami a gépészetben előfordul, a készülékjavítástól a rendszerjavításig.
Hogy minek köszönheti a sok felkérést, azt leginkább a kuncsaftok tudják megmondani — válaszol szerényen —, de az biztos, hogy a minőségre nem lehet panaszuk. Egyébként megkeresik ügyes-bajos esetekkel is, ami nem mindig hálás munka, ugyanakkor szép feladat, mert rá kell jönnie, hogy mi miért nem működik. Gyakran fordul elő, hogy elrontott szerelésekhez hívják, ahol komplett rendszerekben olyan hibák vannak, amit kivitelezés közben követtek el: pl. nem gondoltak ellenállásokra, nem gondolták végig a légtelenítést stb. Beszélgetésünkkor éppen egy olyan helyre hívták, ahol a legmodernebb szerelvényekkel levegős és hangos a rendszer. Itt a megrendelő perben is áll a kivitelezővel, de most az a legfontosabb számára, hogy működjön a fűtés, mégpedig zajtalanul.
Kérdésemre, mely szerint az ilyen jellegű hibáknál inkább a szerelvények okozzák a hibát, vagy a rendszer kiépítésében van a probléma, azt felelte: inkább a rendszerrel szokott probléma lenni, bár az olasz golyóscsapok rendszeresen gondot okoznak, mert gyári hibásak és összetörnek.
Általában párban dolgozik, egy segítőre rendszerint szüksége van. Annyi munkát vállal, amennyit ketten meg tudnak csinálni, mert a sok munka sohasem mehet a minőség rovására! – hangsúlyozza.
A létszámot azért nem fejleszti, mert szerinte az már a minőség rovására menne, mert nem tudna mindenütt ott lenni. Meg aztán egy lakótelepi lakásban el sem férnének, 3-4 ember pedig csak zavarná egymást a munkában. De van még egy szempont! Egy lakott lakásba nem is mer bemenni olyan emberekkel, akiket nem ismer elég jól. Őt ugyanis azért engedik be, mert megfelelő ajánlás után megbíznak benne. Hozzá teszi: a megbízható, jó szakemberek általában önállóan dolgoznak.
Érdekesnek tartja, hogy sokak szerint a fejlődés csak úgy képzelhető el, hogy az ember egyre több alkalmazottat foglalkoztat, és velük dolgoztat. Szerinte azonban ez mindenképpen a minőség rovására megy. Elmesélte, hogy egy nagyon jó barátjával dolgozott egy ideig, de sok vitájuk volt. Ma is jó barátok, annak ellenére, hogy már nem dolgoznak együtt. A szétválás oka az volt, hogy nem úgy bánt a szerszámokkal, és nem úgy pakolt össze, ahogy ő. Nagyon rigolyás vagyok a lkozik, de büszke is ugyanakkor.
Nála egyébként természetes, hogy ami szemét keletkezik a munka során, azt összetakarítja, zsákba teszi és elviszi, vagy ha van kéznél konténer, abba teszi. A minőséghez ez is hozzá tartozik — hangsúlyozza —, mert az ember csinálhat egy gyönyörű munkát, ha kuplerájt hagy maga után, meg lesz mindenkinek a véleménye róla.
Az új technológiákat is ismeri, ugyanakkor a régihez is (mind az ólomcsőhöz, mind a vascsőhöz) hozzá tud szólni. Ez a magyarázata annak, hogy javításokat is el tud vállalni, ugyanakkor új építéseken is dolgozik. Szerinte nem mondhatja azt egy szerelő, hogy csak műanyag—, vagy csak rézcsővel hajlandó dolgozni…
Leginkább a nehéz feladatokat kedveli. Minden gond nélkül megépíti például egy családi ház komplex hőközpontját, amelyben napkollektor állítja elő a használati meleg vizet, és ugyanez a napkollektor dolgozik padlófűtésre is. Az sem jelent számára akadályt, ha nem csak cirkófűtést kell szerelnie, hanem egy osztó— ill. gyűjtőhálózati valamint külön érzékelők segítségével szintenként kell a hőmérsékletet szabályozni, avagy kétféle fűtést (pl. radiátorost és padlófűtést) kell kettéválasztva működtetni.
A szakmát egy kis Polskival kezdte, ezzel szállította az anyagot is akkortájt. Hogy hogyan csinálta mindezt, azt ma már el sem tudja képzelni, de muszáj volt. Később vett egy kombi autót, most pedig egy mikrobusszal jár. Ebben már elfér egy megfelelő alapkészlet is, amely segítségével bármikor, bármilyen szorult helyzetben meg tudja oldani az adott problémát. Réz- vagy pvc idomokból, sarokszelepekből, flexibilis bekötőcsövekből egy alapkészletet tart, így nem érheti meglepetés. „Sehol sem kell azt mondanom, hogy van egy kis probléma, holnapután visszajövök, és folytatom. Ez a mai világban már nem működik…"