Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

T elágazások a nyakkihúzó

2002/5. lapszám | VGF&HKL online |  3352 |

Figylem! Ez a cikk 23 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A technikai fejlődés érdekes kettősséget mutat napjainkban. Egyfelől bonyolultabbnál bonyolultabb szerkezeteket, robotokat állítanak elő a gyártósorok, másfelől egyszerűsödik, a fölösleges sallangoktól megszabadul a technológia. Most egy olyan szerszámot mutatunk be olvasóinknak, ami modern technológiával készült arra a célra, hogy egyszerűsítse a felhasználó munkavégzését.

Vizsgálatunk tárgya rokonságot tart az ez évi első lapszámunkban bemutatott csőhajlítóval, ha nem is működésében, de feladatában. Hajlítással vagy kihúzással ez is, az is fittinget spórol meg. A nyakkihúzó úgy működik, hogy a tervezett T elágazás helyén befúr a csőbe – a beállított fúrásmélység szerint -, majd a nyakkihúzó szerszám segítségével egyenletes, központos, sorja és repedések nélküli nyakat húz ki, amire aztán egyszerűen ráforraszthatjuk a csatlakozó csővéget. A szerszámhoz hozzájuthatunk elektromos (kb. 220 000 Ft +áfa), illetve kézi meghajtású (kb. 75 000 Ft + áfa) kivitelben. Döntésünket befolyásolhatja pénztárcánk vastagsága mellett az, hogy mennyire fontos nekünk a minél gyorsabb és precízebb munkavégzés. A csőhajlítónál leírtak itt is érvényesek, anyagos vállalásnál 600-700 fitting, 6-12 hónap után megtérülhet az elektromos, 200-300 fitting, 2-4 hónap után pedig a kézi meghajtású nyakkihúzónk ára. A szerszám alkalmas kemény és lágy vörösréz csövek megmunkálására 10-22 mm átmérőig, ⅜-tól ⅞"-ig. Az elektromos változat csőtokozóként is működik.

Vágjanak bele! Mármint a csőbe. Érdemes!