Az árajánlat
2002/11. lapszám | VGF&HKL online | 2705 |
Figylem! Ez a cikk 23 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Egy kivitelezéssel foglalkozó cégnek alapvető követelmény a folyamatos munkaellátottság. Ezért majdhogynem folyamatos az ajánlatkészítési, munkakeresési tevékenység. Ezen ajánlatok, pályázatok alapján a megrendelő eldönti, hogy kivel érdemes elkészíttetni a kivitelezést.
A megrendelők, lebonyolítók ajánlati felhívásokat tesznek. Az ajánlati felhívások többfélék lehetnek. Az állami pénzeken megvalósuló munkákat nyílt közbeszerzési eljárás keretében hirdetik és pályáztatják meg. Az ilyen eljárások törvényileg pontosan szabályozottak. A közbeszerzési eljárásoknál a törvényi szabályok be nem tartása kizáró tényező, így fokozottabban ügyelni kell a határidők betartására, valamint a kért dokumentumok és formai követelmények hiánytalan meglétére. A másik beruházói csoport a magánberuházók. A magánberuházások pályáztatása is többféle lehet. Vannak az úgynevezett zárt meghívásos pályázatok, ahova a cégek referenciáik és kapcsolataik alapján választják ki a meghívottakat. Vannak a nem meghívásos kiírások, melyek felkutatása igen nehéz és melyekről még inkább a szakmai kapcsolataink révén szerezhetünk információkat.
Számos cég foglalkozik azzal, hogy a különféle helyeken meghirdetett, közzétett pályázati kiírásokat összegzik, feldolgozzák. Az így feldolgozott információkat szolgáltatásként az érdeklődő cégeknek eladják. Ilyen információkat nyomtatott formában vagy elektronikus úton egy speciális programmal juttatják el a megrendelőikhez.
Hogyan történik a nyertesek kiválasztása? Fontos, hogy a lehető legtöbb információt kell begyűjteni a kiválasztandó munkáról. Ki a megrendelő, mi pontosan a munka tárgya. Hol létesül az épület és milyen készültségi fokon van, mikor kezdődik és mi a befejezési határidő. Ezek a szempontok mind fontosak ahhoz, hogy el tudjuk dönteni, a munkát érdemes-e megpályáznunk.
A kiválasztás után kezdődik az érdemi munka. Az első az ajánlatkérő megkeresése és a dokumentáció megkérése. Az ajánlatkérő dokumentációnak tartalmaznia kell szakági kiviteli terveket, részletes műszaki leírást, árazatlan költségvetést. Mindenkinek megvan a saját felépített rendszere arra, hogyan készítse el a költségvetést. Lássunk egy másik lehetőséget. Mindenekelőtt a műszaki leírást kell elolvasni, értelmezni. A rendszer ismeretében érdemes a terveket műszakilag átnézni. A műszaki áttekintés után fontos az árazatlan költségvetés tételeit ellenőrizni, mennyiségileg és műszakilag. Amennyiben észrevételeink vannak, azt jelezni kell a pályázat kiírójának. Ha van meghirdetett helyszíni szemle, akkor azt mindenképpen használjuk ki és jelenjünk meg. Nagyon sok információt szerezhetünk az ilyen bejárásokon az ajánlatkérőktől, vagy akár a többi pályázóktól.
Mindezek után máris megkezdhető az ajánlat készítése. Minthogy az élet minden részén nagy szerepet vállalnak a számítógépek, így a költségvetés készítéshez is több számítógépes program nyújt segítséget. Mindenféleképpen használjuk valamelyiket, nagyon nagy segítség a változtatások gyorsaságát és a dokumentálhatóságát tekintve, valamint az egységes kép elkészítésénél. Ezek a programok adattár szintjén tartalmaznak szakági megbontásban szinte minden terméket, ÉMIR munkadíjakkal és anyagárakkal. Nagyon fontos a munkadíjaknál, hogy a szöveget olvassuk el, mert vannak például idomos és idom nélküli tételek is. Az anyagárakat minden esetben ellenőrizzük le és kérjünk rájuk ajánlatot. Ez azért is fontos, mert az ajánlatokból megtudhatjuk a beszállító cég által nyújtandó kedvezményeket és szerződési feltételeiket, szállítási határidőt, módját, illetve a fizetési feltételek. Ilyen ajánlatokat minden esetben kérjük, hogy faxon is küldjék meg részünkre. Ezek az információk mind fontosak számunkra az árak kialakításánál. A pályázatunk elkészülte után érdemes kollegáinkkal együtt átnézni, „több szem többet lát”.
A pályázat hiánytalan összerakása után minden esetben írjuk egy levelet, mely levél tartalmazza az ajánlati árunkat, annak pontos műszaki tartalmát, valamint a szerződéses feltételeinket. A levelünk legyen érthető udvarias és tárgyilagos. Törekedjünk arra, hogy pályázatunknak legyen önálló arculata, de ne legyen „csicsás”, itt is törekedjünk a pontosságra, tárgyilagosságra. Az ajánlat leadása után kísérjük figyelemmel annak útját egészen addig, amíg valaki szerződést köt a munkára. Végezetül nagyon fontos az ajánlatok nyilvántartása. Amennyiben van minőségbiztosítási rendszerünk, akkor ott megvannak az erre használatos formanyomtatványok, he nincs ilyen a cégünknek, akkor találjunk ki magunknak ilyet. Érdemes, mert így könnyen visszakereshetővé válnak a pályázataink.
Az eddig leírtak a volumenét tekintve nagyobb projektekre vonatkoznak, bár egyes elemeit a kisebb szereléseknél is felhasználhatjuk. Amennyiben például egy családi ház fűtésének kivitelezésére pályázunk, egy jóval egyszerűbb, „civilek” által is világosan értelmezhető árajánlatot készítsünk. A lényeg az, hogy minden nagyon világosan fel legyen tüntetve, ezzel elkerülhetjük a későbbi vitákat. Természetesen árajánlatunkat számítógépes formában is átadhatjuk a reménybeli megrendelőnek.
Körmöndi Tivadar