Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Gyémánttechnika alkalmazása az épületgépészeti munkáknál

2002/10. lapszám | VGF&HKL online |  2489 |

Figylem! Ez a cikk 23 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Sorozatunkban most két olyan eszközt mutatunk be a részterületek egymáshoz való közelítése jegyében, amelyik a gépészek és a villanyszerelők számára is nélkülözhetetlenné válhatnak. Mivel többféle hasonló gyártmány is van a piacon, cég nevét, ahonnan információinkat kaptuk, nem írjuk ki, bár az egyéni adatsor valószínűleg árulkodó lehet.

Fűtés-, víz- és gázszerelők, de főleg az elektromos szerelési munkák egyik kedvelt készüléke a horonyvágó. Az újabb típusok némelyike alapvetően szakít a kéttárcsás gépek eddigi hagyományaival: ugyanis nem egy sarokcsiszoló kéttárcsás átalakítása, hanem egy teljesen új fejlesztésű, kétmarkolatos, „középmotoros” készülék. A gép megvezetése ezért igen pontos és kiegyensúlyozott. A nagy teljesítményű motor és a 125 mm átmérőjű gyémánttárcsák révén téglafalban óránként akár 150 m horony is vágható, ami napi 8 órás műszak alatt több, mint egy kilométer hosszúságot jelent.

A készülék 4 keréken gördül, a gyémánttárcsák egy zárt kamrában helyezkednek el. A tárcsák közötti távolság (horonyszélesség) és a vágási mélység (horonymélység) szabályozható: a minimális horonytávolság 6 mm, a maximális 46 mm, a maximális horonymélység 40 mm. A készüléket csak hozzákapcsolt, megfelelően nagy teljesítményű porszívóval együtt szabad használni, hiszen ez a porszívó gondoskodik a keletkezett törmelék elszívásáról és a gyémánttárcsák hűtéséről. A készülék kialakításakor messzemenően figyelembe vették a biztonságos és komfortos munkavégzés igényeit. Az esetleges bekapcsolást biztonsági kapcsoló akadályozza meg. A készülék rendelkezik egy üzemen kívüli állapotban működő reteszeléssel, ami a gyémánttárcsák védelmét szolgálja. Működés közben ezt a reteszt ki lehet oldani, és így érhető el a beállított horonymélység. A készüléket ellátták indítóáram-korlátozóval, üresjárati fordulatszám-szabályozóval, túlterhelés és túlmelegedés elleni védelemmel. A horonyvágó készülékhez a jobb hűtés és a vágáskor keletkező por átáramlása érdekében bordázott, professzionális vágótárcsaprogram illeszkedik. Több különböző típus közül választhatjuk a legmegfelelőbbet: betonra, téglafalazatra, vegyes falazatra és univerzális felhasználásra.

A horonyvágó készülék használatának elsajátítása igen egyszerű. Alkalmazása megfelelő gyakorlattal és kellő odafigyeléssel gazdaságos, gyors, a falazatot megkímélő és tiszta munkavégzést eredményez.

A másik, épületgépészeti szereléseknél igen jó hatásfokkal alkalmazható készülék a magfúró. A gyémánt magfúrókészülékekkel készített furatok átmérő szerinti besorolásban a következő megoszlást mutatják: a furatok 32%-a az 8-32 mm-ig, 62%-a az 32-152 mm-ig, és csupán 6%-a tartozik az ennél nagyobb tartományba. További igény, hogy adott esetben a készülékkel kézből fúrásra is alkalmas legyen. A furatok készítésének 94%-át lefedő 8-152 mm-ig terjedő tartomány főleg az épületgépészeti munkáknál kerül előtérbe. A készülék két fő eleme: a motor és az állvány. A motor 3 fokozatú váltóval rendelkezik, ami a különböző átmérőjű fúrókoronák közel azonos kerületi sebessége miatt fontos. Fúrási tartománya vizes üzemben, kézből 8-62 mm-ig, állvánnyal 12-152 mm-ig, száraz fúrás esetén (csak téglába vagy egyéb porózus anyagba), kézből 16-162 mm-ig terjed.

A készülék módosítás, átalakítás nélkül használható mind vizes, mind pedig száraz üzemmódban. A kábelbe biztonsági PRCD áramvédő kapcsolót építettek, az elektronikus fordulatszám-szabályozó, a csúszó tengelykapcsoló, az indítóáram behatárolás, a termikus motorvédelem és a túlterhelés elleni védelem mind a biztonságos munkavégzést szolgálja. A készülék tokmányrészében egy beépített libella szolgálja a pontos furatpozicionálást. A tokmány ezen felül, tetszés szerint, a legkényelmesebb munkapozicióba fordítható. A vízellátás szabályozóját egészen újszerű módon az oldalmarkolatba építették be. Az oldalmarkolat négy különböző pozícióban szerelhető fel.

Az állvány egy egységet képez az alaplappal és a vezetőszánnal. A vezetőszánt az állvány két oldalsó lemezprofiljában elhelyezett lánc hajtja meg. A lánc feszességét a vezetőszánon lehet szabályozni. A motort egy gyorsrögzítő mechanizmussal (csappantyúval) lehet az állvány vezetőszánjához rögzíteni. Az állvány 45 0-os fúrási pozícióig külön szerszám alkalmazása nélkül dönthető. Az alaplap dűbeles és vákuumos rögzítésre is alkalmas. Az alaplapba épített libella (és a motoron lévő libella) használatával a készülék precíz beállítási lehetősége valósul meg. A készülékhez mind kézi, mind pedig állványos használat esetén vízelszívó rendszer csatlakoztatható. Kézi száraz fúrás esetén a tokmányon kialakított elszívócsonkhoz kell csatlakoztatni a porszívót.

Suppan Gábor