Törölközőszárítós radiátorok
2003/4. lapszám | Jászberényi András | 22 702 |
Figylem! Ez a cikk 23 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A fűtőtestek legtöbbször hidegen húzott, precíziósan hegesztett acélcsövekből, különféle kialakítású zártszelvények és hidegen hengerelt finomlemez felhasználásával készülnek, védőgázas hegesztési eljárással. Az acélcsőből készült termékek általában 10 bar üzemi nyomásra készülnek, de a gyártó ajánlásait mindig figyelembe kell venni.
A radiátorok felületvédelme és festése foszfátozást követő elektrosztatikus porszórás útján történik, de galvanikus úton is fel lehet vinni pl. krómot, aranyat (ennél a megoldásnál kb. 25%-os teljesítménycsökkenésre számíthatunk a rosszabb hőátadási képesség miatt).
A törölközőszárítós radiátorokkal kapcsolatban amúgy is gyakori kifogás, hogy kicsi a hőteljesítménye. Ennek kiküszöbölésére egyes gyártók előálltak a dupla-soros, emelt hőteljesítményű változattal. A törölközőszárítós egy olyan speciális válfaja a radiátoroknak, ahol nem annyira a teljesítmény - persze az is -, mint inkább a megjelenés, a design, illetve a „szárítófunkció” a fontos. A lényeg az, hogy a radiátorok karcsú, esztétikus formája biztosítsa a harmonikus illeszkedést bármely fürdőszoba, illetve egyéb helyiség szín-, forma- és berendezés-világába.
A fűtőtestek legtöbbször hidegen húzott, precíziósan hegesztett acélcsövekből, különféle kialakítású zártszelvények és hidegen hengerelt finomlemez felhasználásával készülnek, védőgázas hegesztési eljárással. Az acélcsőből készült termékek általában 10 bar üzemi nyomásra készülnek, de a gyártó ajánlásait mindig figyelembe kell venni. A radiátorok felületvédelme és festése foszfátozást követő elektrosztatikus porszórás útján történik, de galvanikus úton is fel lehet vinni pl. krómot, aranyat (ennél a megoldásnál kb. 25%-os teljesítménycsökkenésre számíthatunk a rosszabb hőátadási képesség miatt). A törölközőszárítós radiátorokkal kapcsolatban amúgy is gyakori kifogás, hogy kicsi a hőteljesítménye. Ennek kiküszöbölésére egyes gyártók előálltak a dupla-soros, emelt hőteljesítményű változattal.
A radiátorok alkalmazhatók egy- és kétcsöves fűtési rendszerekhez egyaránt - a megfelelő csatlakozó szerelvény alkalmazásával. Ez a megoldás a központi fűtési rendszer üzemeltetésének szüneteltetése esetén is biztosítja a lakás egyes helyiségének igény szerinti melegen tartását, illetve a törölközők és kisebb ruhadarabok, fehérneműk gyors, higiénikus szárítását. Ügyelni kell ilyen esetben arra, hogy a tágulás biztosított legyen, illetve elektromosan csak ezt a fűtőtestet melegítsük. Ezért az egyik (előremenő vagy visszatérő) szerelvényt - de csak az egyiket! - el kell zárni.
A fűtési rendszertől független fűtőtestként elektromos fűtőbetéttel csak akkor alkalmazható a radiátor, amennyiben a gyártó ezt javasolja. Vegyes kialakítású fűtési rendszer esetén a csatlakozások és a fűtőbetét elhelyezése terén három főbb alternatív megoldások közül nyílik lehetőség a választásra:
- a fűtőtest alsó csatlakozási pontjába alulról fölfelé helyezhető „T” idom segítségével egyszerre megoldható a visszatérő víz elvezetése és a fűtőbetét behelyezése (bár típustól függően erre külön nyílás áll rendelkezésre),
- a „lándzsás” szelep alulról fölfelé történő csatlakoztatásával lehetőség nyílik a víznek ugyanazon csatlakozási ponton történő be- és kivezetésére, ugyanakkor a fűtőbetét a másik gyűjtőágban alulról fölfelé történő elhelyezéssel alakítható ki (ez a gyári adatokhoz képest teljesítménycsökkenéssel jár),
- harmadik megoldásként alkalmazható az ún. átlós bekötés a víznek egyik gyűjtőágban felülről történő bevezetésével, és a fűtőbetét másik függőleges gyűjtőágában alulról fölfelé történő elhelyezésével (ahol lehetőség van rá).
Mind a vegyes kialakítású, mind a kizárólag elektromos megoldásnál az optimális működés érdekében ügyelni kell arra, hogy a fűtőbetét a fűtőtestben alul kerüljön elhelyezésre. A fűtőbetét elektromos teljesítményének kiválasztásánál ügyelni kell arra, hogy annak villamos teljesítménye ne haladja meg a radiátor hőleadó képességét. A radiátor kiválasztásánál fontos szempont kell, hogy legyen a tartó esztétikus illeszkedése a radiátorhoz, valamint, hogy az bizonyos határok között állítható legyen.
Készülnek kifejezetten térelválasztó funkciót betöltő csőradiátorok. Kapható a piacon olyan szabályzó (heti programtárcsás „szobatermosztát”), mellyel előre lehet programozni az igényelt szobahőmérsékletet. Vannak beépített szelepes, illetve szelepes csatlakozó egységgel kínált termékek is, amelyek esztétikai szempontok alapján kínálnak nagyobb választékot. Több gyártó különböző kiegészítőket kínál termékeihez, pl. törölközőtartó, törölközőszárító, törölközőgyűrű, szárítórúd, üvegpolc, fogas stb.
