Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Épületgépészet – A polifúziós hegesztés

2004/9. lapszám | Pőr Richárd |  7937 |

Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Hogyan dolgozzunk polipropilén csövekkel? Ehhez kapunk némi gyakorlati útmutatót az alábbiakban.

A szerszámok előkészítése

Először szilárdan ráerősítjük a hegesztőgépre a hevítő toldatot (csavarokkal – a hegesztőgép típusától függően). A hegesztőgépet beállítjuk 250-270 °C közötti hőmérsékletre és az elektromos hálózathoz kapcsoljuk. A hegesztőgép melegedésének ideje a környezettől függ. Felhevített állapotban a hevítő toldatot a nem műszálas ronggyal megtisztítjuk a korábbi hegesztés után visszamaradt szennyeződésektől, úgy, hogy a teflonréteg ne sérüljön meg. A hegesztőgéppel akkor dolgozhatunk, ha a LED-dióda és az érintőpontos hőmérő segítségével meggyőződtünk róla, hogy a hegesztőgép eléggé fel van melegedve. Az érintőpontos hőmérő a hőmérséklet utószabályozására szolgál. A különleges ollók vagy görgősvágó helyes funkcióját egy vagy két ellenőrző vágással ellenőrizzük a próbacsövön. Az ellenőrző vágásnál a cső külső átmérője nem nyomódhat be. Ha ez megtörténik, a szerszámot meg kell élesíteni, ki kell köszörülni.

A szükséges szerszámok

  1. Elektromos hegesztőgép polifúziós hegesztéshez, megfelelő méretű hegesztőtoldattal ellátva.
  2. Érintőpontos hőmérő.
  3. Különleges olló vagy vágószerszám (görgősvágó).
  4. Éles zsebkés rövid pengével.
  5. Nem műszálas rongy.
  6. Szesz.
  7. 50 mm feletti idomok hegesztésénél kaparóvas és hegesztőpad a hegesztéshez.
  8. Gyalu az alumíniumbetétes csövek összekötéséhez.

Az anyag előkészítése

A munka megkezdése előtt minden anyagot alaposan átnézünk. Az elemek fala nem lehet megsérülve, a szerelés előtt ellenőrizzük a menetes kötéseket. A hegesztőpofát és a csövek betolásra kerülő részét megtisztítjuk és zsírtalanítjuk. Az idomokat rátoljuk a tüskére és ellenőrizzük, hogy a tüskével nem érintkeznek-e túl lazán. Az idomokat, melyek a tüskén billegnek, kiselejtezzük!

A hegesztés menete

Lemérjük a cső szükséges hosszát és a csövet levágjuk. Ehhez csővágó ollót használunk, valamint megtisztítjuk a csővéget a sorjától. Ha alumíniumbetétes csöveket kötünk össze, csőgyaluval eltávolítjuk a felső műanyag- és középső alumíniumréteget a csőcsonk betolási távolságáig. Az így keletkezett műanyagcsővel ugyanúgy dolgozunk, mint a PPR műanyag csővel.

 

1. kép

Továbbá javasoljuk késsel vagy különleges szerszámmal a hevítésre kerülő csővég végét 30 – 45°-os szögben lesarkítani, elsősorban a 40 mm-nél nagyobb átmérőjű csöveknél (1. kép). Ezzel megakadályozzuk az anyag türemkedését a cső betolásakor az idomba.

2. kép

A nagyobb keresztmetszetek (40 mm felett) hegesztésekor nagyon fontos az kör keresztmetszet ellenőrzése, és elengedhetetlen az oxidálódott réteg (vastagsága 0,1 mm) lekaparása hegesztés előtt a betolásra kerülő hosszon (2. kép). Az oxidálódott réteg kedvezőtlen hatással van a varrat minőségére.

3. kép

Filctollal javasolt megjelölni a csövön a betolás hosszát (tokmélység) az idom hegesztő hevítő hüvelyébe (3. kép). Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy a cső végét nem szabad az idom hüvelyébe ütközésig benyomni. Minimum 1 mm szabad hézagnak kell maradnia a sorjának, különben ez a hegesztés helyén szűkítené az idom keresztmetszetét. Javasolt továbbá a varrat helyének megjelölése a csövön és az idomon is, ezzel megakadályozható a cső elfordulása az idomhoz képest a összetolás alatt. Erre a célra az idomokon található szerelési vonalakat lehet kihasználni.

 

4. kép

Jelölés után a hegesztett felületeket meg kell tisztítani és zsírtalanítani (4. kép). Zsírtalanítás nélkül nem biztos, hogy a megolvasztott rétegek ideálisen kötődni fognak! Ezt követi a hevítés.

5. kép

Előbb a felhevített tüskére toljuk az idomot, melynek fala vastagabb, mint a cső fala, és tovább tart a hevítése, ellenőrizzük, hogy a tüskén nincs-e túl lazán. Az idomot, amely nem fekszik teljes felületével a tüskére, kiselejtezzük, mert az egyenetlen hevítés következményeként rossz minőségű varrat készülhet. Az idom után a hevítő tüskére rátoljuk a csövet (5. kép). A rátolás feszességére ugyanaz érvényes, mint az idom esetén.

6. kép

Mindkét részt az 1. sz. táblázatban meghatározott ideig hevítjük. A hevítés idejét attól a pillanattól mérjük, amikor a cső és az idom is teljes, megjelölt hosszában a polifúziús toldatra van tolva. A cső és az idom tüskére való rossz rátolása esetén még lehetséges mindkét elem enyhe elfordítása (max. 10°), még mielőtt a teljes hosszban rátolódnának. A hevítés során az elemeket nem szabad forgatni, mert az anyag kitüremkedne.

6. kép

A hevítési idő letelte után a toldatról levesszük az idomot és a csövet is (6. kép). Úgy kötjük őket össze, hogy a csövet mérsékelt lassú egyenletes nyomással, elfordítás nélkül tengelyirányban beletoljuk az idom foglalatába egészen a tokmélységig. Ellenőrizzük a cső tengelyirányú kötését az idommal (7. és 8. kép).

7. kép

A 2. sz. táblázat tartalmazza azt az időt, ami eltelhet a toldatról való levétel és a csőnek az idomba való tolása között. Ennek az időnek a túllépése esetén fennáll a felhevített réteg lehűlésének, és rossz minőségű kötés keletkezésének veszélye.

7. kép

8. kép

9. kép

A friss kötést 20-30 mp-re rögzíteni kell, amíg a kötés részben ki nem hűl (9. kép). A csövet vízzel feltölteni legkorábban 1 órával a hegesztés után lehet.

Nagy átmérők hegesztése

A csöveket 40 mm átmérőig lehet kézben hegeszteni. Az 50 mm-es és nagyobb átmérők esetén javasolt a hegesztőpad alkalmazása, hogy biztosítva legyen a kellő nyomás és a csövek tengelyazonossága. Az ajánlott munkafázis-sorrend ilyenkor a következő: csövek előkészítése, lekaparás, a szélek lesarkítása. Hegesztés: a hegesztőkészülékbe való befogás, központosítás, utána hevítés; átállás hevítés után; kész varrat a lehűlés után.