Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Gépészművész – Kerámia fűtőlapok

2004/9. lapszám | VGF&HKL online |  2635 |

Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Gépészművész – Kerámia fűtőlapok

Az arra való törekvés, hogy épületgépészeti berendezéseink esztétikusak, szépek legyenek, nem új keletű dolog, viszont manapság reneszánszát éli. Gondoljunk csak a fűtéstechnikánál maradva a kandallókra, a látványkonvektorokra, a dizájnos kazánokra vagy a törölközőszárítós radiátorokra. Ebbe a vonulatba tartoznak a cserépkályhák jegyeit magukon hordozó kerámia fűzőlapok is.

A fűtőlapok kétféle igény kielégítésére születtek. Az egyik a hellyel való takarékosság igénye; az, hogy a hőleadó mintegy belesimuljon az épületbe, annak falába. Valójában inkább az illeszkedésen van a lényeg, hiszen ezeket az igényes berendezéseket általában nem szűk garzonokba telepítik. A fűtőlapok közvetlenül a falsíkra vagy a falba süllyesztve szerelhetők, így az épület hasznos alapterülete nem csökken. A másik szempont az esztétikumé: a fűtőlapok mindegyike egy-egy iparművészeti remek. A legegyszerűbb, mintázatlan darabok a cserépkályha előlapjára emlékeztetnek miket, a művészek által készítettek pedig képekre, domborművekre hasonlítanak (azaz inkább azok).

Akkor most a berendezés működéséről, felépítéséről néhány szót. Az 1-2 m²-es felületű egységek a hagyományos cserépkályhákhoz hasonlóan 5-6 méter távolságban is kellemes hőérzetet biztosít. A hőenergia zömét, mintegy 50-70%-át sugárzás formájában adja le környezetének, ellensúlyozva a nagyobb, hideg üveg-, illetve falfelületek által keltett hidegérzetet. A fűtővíz-oldalon vörösrézből készült sík-fűtőelem közvetlenül melegíti a nemes anyagokból (terrakotta, kerámia) készült fűtőfelületet, melynek hőmérséklete 35-70 °C lehet. A radiátoros fűtés szokásos hőmérsékleti viszonyai között magas, mintegy 800 W/m² a fajlagos hőteljesítmény, de alacsony hőmérsékletű fűtővíz esetén is jó a hőleadás, így lehetőség nyílik napenergia, hőszivattyú vagy hulladékhő hasznosítására is.

A fűtőlapok alkalmazhatók bármilyen szivattyús fűtéshez (90/70 °C), beépíthetők más hőleadókkal vegyesen vagy utólag is. Korrózió- és nyomásállóságuk kiváló, élettartamuk minimum 50 év, karbantartási igényük nincs. A felületi hőmérsékletük egyenletes, a felfűtési idő kb. 20-30 perc, a hőtartás minimum 1 óra. Vízoldali csatlakozásokat a hagyományos radiátorokhoz hasonlóan egységesen 1”-os belső menettel és ⅜”-os légtelenítő csonkkal, illetve szerelvénnyel alakítottak ki.

Végül ejtsünk szót a lehetséges fűtőlap-kivitelekről is. A műszaki alap mindenhol ugyanaz, viszont a hőleadó felület minőségében és méretében igény szerint változik. A fűtőfelület kialakítására – esztétikai, belsőépítészeti vagy használati szempontok szerint – a választási lehetőségek széles köre nyílik. Gyártanak kályhacsempe jellegű , kézmves mázas kerámiát, de van iparművészek által készített egyedi kerámia, illetve természetes kő felület is.

Összefoglalva annyit megállapíthatunk, hogy a kerámia fűtőfelület valóban szép és művészi, mindamellett praktikus kifejezése az épületgépész szakma művészi hajlamának.

K. M.