Épületek fűtés nélkül
2005/4. lapszám | VGF&HKL online | 3138 |
Figylem! Ez a cikk 19 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Budapesten nagyon sok problémát okoz a régi gázvezeték-hálózat, ami miatt a gázszolgáltató már több házban leállította a gázellátást. A lakók rendkívül kellemetlen helyzetben vannak, mert szinte mindenütt gázzal történik a lakások fűtése. A belvárosban az ?50-es és ?60-as években a környezetet nagyban szennyező szilárd tüzelésről átálltak gázfűtésre, ami a korábbi szmog megszűnését hozta magával. A gázfűtés ezen kívül olcsóbb is, kényelmesebb is (nem kell tűzre tenni, salakozni stb.).
A gázprogram beindulása előtt Budapesten városi-gázt szolgáltatott a FŐGÁZ, ám a hirtelen megnövekedett igény kielégítéséhez a korábbi vezetékek nem tudtak elegendő gázmennyiséget szállítani, így a gázszolgáltató választhatott: vagy kicseréli Budapest összes gázvezetékét, vagy átáll a magasabb fűtőértékű földgáz szolgáltatására. A vezetékcsere iszonyú nagy munkát igényelt volna, és Budapest akkori, kisebb forgalmát is káoszba kergette volna. Sokkal egyszerűbb feladat volt a földgázra való átállás. Ez azt jelentette, hogy ugyanazon a vezetéken durván kétszer akkora fűtőenergiát tudtak szállítani (a magasabb fűtőérték és nyomás miatt). Természetesen ez nem csak előnyökkel járt, hanem hátránya is volt, és van még a mai napig is.Engedjenek meg néhány szót az előzményekről, ami megmagyarázza a városigáz-szolgáltatást. Dunaújvárosban, a nagyolvasztóban az acélgyártáshoz rengeteg kokszra volt szükség. A kokszot jó minőségű feketeszénből állították elő kamrákban, s emiatt kamragázgyártás az eljárás neve. A nagyolvasztónak csak a kokszra volt szüksége, így a művelet során keletkezett gáz melléktermék volt. Ezt a kamragázt hűtés és tisztítás után távvezetéken juttatták fel Budapestre. Az előállításból adódóan a gáz nedves volt, így a csővezeték kötéseit duzzasztotta, segítette a tömörséget, tehát a menetes kötések szálas-kender (kóc) tömítéseinek gáztömörségét javította. Természetesen egyszerűbb volt a menetes kötések elkészítése, mint a hegesztetteké, s emiatt a régi házakban csak ilyeneket alkalmaztak.
A földgáz viszont száraz, kiszárítja a kötéseket, s így a korábban tökéletes tömítések áteresztik a gázt. Azt lehet mondani, hogy a kóccal tömített kötések mindegyikénél szivárog ma már a gáz, csak az áteresztés mértéke változó. Van, ahol olyan kis mértékű a gázszivárgás, hogy az csak műszerekkel mutatható ki, de van olyan hely is, ahol ez a mennyiség már eléri a veszélyes mértéket. A földgáz nem mérgező - ellentétben a korábbi városi-gázzal -, de a gáz-levegő elegy nagyfokú robbanásveszélyt jelent. Ezen kívül a nagyobb arányú gázszivárgás a levegőt is kiszorítja a helyiségből, s fulladást okozhat. Ezen veszélyek elhárítása miatt a gázszolgáltató jogosan állítja le a szolgáltatást az erősebben szivárgó helyeken. Tehát a gázszolgáltató helyesen jár el a hibás csővezetékű épületek szolgáltatásból történő kizárásakor az élet- és vagyonvédelem miatt.
Persze sokan azt hiszik, hogy a vezetékek tökéletessé tétele a gázszolgáltató feladata, s csak azért zárják el a gázt, hogy ezzel kényszerítsék a lakóközösségeket a javítási költségek átvállalására. A valóság az, hogy a gázszolgáltató csak a telekhatárig tulajdonosa a vezetékeknek, a telken belül a lakóké, illetve a lakóközösségeké a hálózat, így az ő kötelességük a csövek karbantartása, javítása. Sajnos ezt nagyon kevesen tudják, emiatt meglepetésként éri őket, hogy nekik kell elháríttatni a bajt. A hiba elhárításának egyik lehetséges módja a menetes kötések kivágása és hegesztéssel történő összekötése, de 40-50 éves vezetékeknél ennek már nem sok értelme van. A tömítések cseréje pentán-állóra szinte lehetetlen, mert a menetek bontása csak a teljes hálózat szétszerelésével oldható meg. Ekkor már csak az a megoldás jöhet szóba, hogy a teljes vezetékhálózatot kicseréltetik. Amennyiben a csőcsere nyáron történik, akkor az új vezetéket szerelhetik az előző nyomvonalán, mert a szerelés ideje alatti gázkimaradás nem okoz nagy problémát. Télen viszont a gázkimaradás a fűtés teljes kiesését eredményezi, ami már komolyabb gondokat okozhat. Ilyenkor célszerűbb új nyomvonalat választani, hogy a szerelés ideje alatt se legyen gázkimaradás, feltéve, hogy a gázszolgáltató még nem zárta le teljesen a gázellátást.
A legjobb, ha senki nem vár a legvégsőkig, s még időben átvizsgáltatja szakemberrel a régi menetes vezetékhálózatot. Ezzel megelőzhető a téli - legrosszabb időben történő - gázleállás.
Cséki István