Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Eladáshoz szerelőt!

2005/6. lapszám | VGF&HKL online |  1984 |

Figylem! Ez a cikk 19 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A tavaszi-nyári időszakban az átlagosnál több lakás cserél gazdát, s ilyentájt kezdődnek az építkezések is. Vásárláskor általában arra ügyelünk, hogy szépen felújított és jó műszaki állapotú legyen leendő lakásunk, új ház építésekor pedig régóta dédelgetett álmunk valósul meg – amiben a legfőbb szempont szintén az esztétikum. Ennél azonban több kell ahhoz, hogy a későbbiekben gond nélkül és biztonságosan „üzemeltethessük” otthonunkat. Hogyan érveljünk megrendelőinknek a minőségi épületgépészet és karbantartás mellett az adásvételre hivatkozva?

 

A lakásvásárlási szerződésekben is szerepel az a szövegrész, hogy „a vevő az általa megtekintett és kipróbált állapotban...”. Látatlanban nem is nagyon szoktunk lakást venni, a „kipróbált” kitételről azonban sokszor megfeledkezünk, a szép külső feledteti velünk az épületgépészeti berendezések ellenőrzését. De még ha be is kapcsoljuk a központi fűtést, az az idő nem elegendő ahhoz, hogy kiderüljön, valóban jól működik-e a rendszer.
Éppen ezért jó tudni, hogy a kéményseprők a kötelező közszolgáltatás végzése során tapasztalt valamennyi, az égéstermék-elvezetéssel kapcsolatos hibára kötelesek felhívni az üzemeltetők, tulajdonosok figyelmét, s a megfelelő állapotú kéményekről is tanúsítványt adnak. Így lakásvásárlás előtt kérjük el az eladótól ezt a bizonylatot – amit egyébként a következő ellenőrzésig meg kell őrizni, így nem hivatkozhat arra, hogy neki nincs ilyen. Megrendelésre a kéményseprő vállalat szakemberei is elvégzik a fűtési rendszer állapotfelmérését. A szolgáltatásért ugyan fizetni kell néhány ezer forintot, de ez az összeg igazán nem sok, főleg, ha tudjuk, hogy ezáltal egy nem várt többszázezer forintos kiadást spórolunk meg magunknak. Fontos tudni azt is, hogy büntetőjogi következményei lehetnek annak, ha az eladó nem hívja fel a figyelmet, hanem elhallgatja a kémény biztonságos üzemeltetését befolyásoló, a kémény hibájára utaló információkat.


Új építésű ház esetében a legfontosabb, hogy leendő otthonunkat biztonságosan, takarékosan tudjuk majd üzemeltetni. Ezek érdekében érdemes külön felhívni az építész figyelmét arra, hogy a tervezett kémények a gerinc közelében törjék át a tetőhéjazatot; teremtse meg a tartalékfűtés lehetőségét külön égéstermék-elvezetővel; mind a tüzelőberendezések, mind a kémények könnyen hozzáférhetők legyenek, elegendő és biztonságos hely legyen ellenőrzésükre, tisztításukra. Nagyon fontos az is, hogy a szakember a tervezéskor vegye figyelembe, az épület hő- és használati melegvíz-ellátását szolgáló fűtőberendezések működéséhez oxigénre van szükség, fokozott légzárású nyílászárók alkalmazásakor pedig valamilyen megoldással biztosított legyen a lakás levegőellátása.

Sz. A.