Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Balesetek

2005/6. lapszám | VGF&HKL online |  2245 |

Figylem! Ez a cikk 19 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A fővárosi kéményseprő vállalat idén, év elején megjelent tájékoztató kiadványa, a „Biztonsági kézikönyv a kéményseprőktől” külön fejezetben foglalkozik a szén-monoxid-mérgezéssel kapcsolatos tudnivalókkal, a balesetek elkerülésének lehetőségeivel. A probléma sajnos nagyon is aktuális, hiszen az elmúlt fűtési szezonban is több halálos kimenetelű mérgezés történt az országban. A fővárosi kéményseprő-ipari szakcég munkatársai a közszolgáltatás végzése során sajnos több ízben is találkoztak olyan esettel, hogy ha a lakó időben felismert volna bizonyos hiányosságokat, rendellenességeket, elkerülhetővé vált volna a katasztrófa.

M ivel szén-monoxid leggyakrabban az éghető anyagok tökéletlen égésekor keletkezik, a jól beszabályozott és rendszeresen karbantartott készülékekkel, a helyiség megfelelő légutánpótlásával és nem utolsósorban jó huzatú kéménnyel a szén-monoxid-mérgezés kockázata csökkenthető. A szakértelem nélküli, úgynevezett fekete szereléseknek számos veszélye van, előfordulhat például – és erre már sajnos volt precedens –, hogy a hozzá nem értő „szerelő” a gázkészüléket nem köti a kéménybe, így az égéstermék nem tud a lakásból eltávozni. Az illegális szerelés azonban a későbbiekben mindenképpen kellemetlenséget okoz, még ha nem is történik tragédia. A szabálytalanul bekötött, a gázszolgáltató által nem ellenőrzött gázkészülékekre ugyanis nem jár szavatosság, garancia. Azt a szerelőt viszont, aki számla nélkül végzi ezt a tevékenységet, a tapasztalatok szerint utólag már nemigen lehet elérni és felelősségre vonni.

Másik veszélyforrás lehet a nyílászárók szakértelem nélküli szigetelése. Ha ugyanis nincs a helyiségben elegendő levegő az égéshez, a kéményből visszaáramló, vagy gyakran a kéményhez el sem jutó, szén-monoxidban dús égéstermék mérgezést okoz.

Manapság többféle szén-monoxid-érzékelő berendezés közül választhatunk a tüzeléstechnikai szakboltokban, áruk 10-20 ezer forint körül mozog. A szakemberek szerint egy ilyen készülék mindenképpen hasznos, azt azonban tudni kell, hogy a kelleténél gyakrabban előfordulhatnak riasztások, ugyanis egyes típusok hajlakkra, dezodorra, acetonra is jelezhetnek. Példaértékű lehet az V. kerületi önkormányzat kezdeményezése, amely a társasházi támogatások keretből 25 millió forintot különített el szén-monoxid-jelző készülékek telepítésére. Erre egyénileg nyújthatnak be pályázatot azok a kerületiek, akik gázfűtéses, saját tulajdonú lakásban laknak. A 65 év felettieknek és a rendszeres segélyben részesülőknek az önkormányzat a telepítés teljes költségét állja, a többi pályázónak pedig a költségek felét finanszírozza. A veszélyeztetett önkormányzati bérlakások mindegyikébe díjmentesen szereli fel a kerületi vagyonkezelő rt. a készülékeket.

Sz. A.