Angyali üdvözletek
2005/3. lapszám | VGF&HKL online | 2522 |
Figylem! Ez a cikk 19 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Lapozgatva a különféle épületgépészeti folyóiratokat és időszakos kiadványokat, azokban érthető és szomorú aktualitással a kéményekkel kapcsolatos cikkek a listavezetők. Ebben a témában "Szénmonoxid, a láthatatlan gyilkos" - címmel lapunk is közölt egy írást a tavalyi, 5. számban. Nehéz hozzászokni ahhoz a gondolathoz, hogy a gázüzemű, kéményes fűtőberendezések üzemi viszonyait alapul véve a kéményseprők és gázszolgáltatók összes pallosjoga sem elégséges egy hirtelen ébredő viharos erejű széllökés, vagy felcserélődött irányú huzat által keletkező füstgáz-visszaáramlás megakadályozásához. Ebben az éjszakai sötétségben derengést, mi több: fényt hoz a füst ventilátor üzemeltetésével történő eltávolítása. Talán megbocsátható, ha a magas hőmérsékletű gázok elszívási feladataira többször visszatérünk.
A régi építésű kéményeket értékelő szakvéleményekben a szakaszos üzemű - ezen van a hangsúly -, korábban gyártott és üzembe helyezett gáz vízmelegítők további működtetése érdekében megkülönböztető engedményekkel is találkozhatunk. De csak abban az esetben, ha azokon kívül más berendezés nincs arra a kéményre csatlakoztatva. Amikor egy manapság szabálytalan üzemállapotba úgy cseppenünk bele, hogy cserével új gázfűtő berendezést szerelünk, akkor láthatunk olyan írásos kéményseprői állásfoglalást, amely józan kompromisszumra törekszik. Teszem azt egy meglévő gyűjtőkémény fölső pontján szerelendő, füstgázt elszívó ventilátor működtetését már elfogadhatónak tartja. (A másik megoldásként javasolt külön kiépítendő saját kémény hatalmas summa, bár a füstelszívó ventilátor telepítésével együtt átmegy a társasházi közös költségek rovatába. E váratlan fordulat alaposan szétzilálhatja a lakótársak mindenkori, jóváhagyott, éves pénzügyi elképzeléseit.) Ez lenne az egyik angyali üdvözlet a kéményseprők részéről. Ilyenkor elszáll belőlünk az az émelyítő rossz érzés, ami gázvezeték-szerelési munkák és készülékátadások során rendszeresen jelentkezik a gyomrunk tájékán. Hogy melyik üzemállapot kapcsolja be, és melyik állítja le az újsütetű füstgázelszívó ventilátorunkat, arról az említett szakvélemény nem rendelkezik, azt már nekünk kell kitalálni.
A másik örömhír akkor ér bennünket, amikor a gépésztervező a fejlődéssel lépést tartva a gáz engedélyes tervén turbo fali gázfűtő készülék beépítésével számol. A ventilátoros légellátás-füstgázelvezetés során a kéményseprői szakvélemény beszerzése szükségtelenné válik. Helyébe lép a mi kivitelezői nyilatkozatunk, miszerint a készülék füstelvezető elemei szabályosak, a kéményt a kazánt gyártó cég tartozék egységeiből építettük össze. A kellő tisztelettel övezett gázmeósunk feladatköre is egyszerűsödik. Egy csapásra szívélyesebb, könnyed hangulatú az átadási procedúra, hiszen a gázos-kéményseprő-szerelő együttes erre a kivételes alkalomra fölbomlik. Az Önök esetleges kritikája teljesen megalapozott akkor, amikor például a parapet gázkonvektorok működési körülményeire hívják fel a figyelmet. Égésterük rövid, de fekvő elrendezésű kéményének levegő ki- és bevezetése gyakran okozott bosszúságot, ha csak a széliránnyal szemben történő szerelés által előálló üzemzavarokra gondolunk. Szélsőséges időjárási viszonyok közt kialhat az őrláng. Vagy ha ez nem következik be, mégis tovább romolhat a tüzelő berendezés hatásfoka. Az akár 30% alá eshet, amennyiben a huzat az égéstérbe be tud törni. Ha ezeken a hátrányos szempontokon túl tudjuk tenni magunkat, akkor el kell ismernünk, hogy még a parapet készülékek is biztonságosabbak a kéményes fűtő berendezéseknél.
Visszatérve a bevezető aggodalmakra ugyanezekben a kiadványokban a kéményekkel kapcsolatos, elkeseredett cikkek tömegével vakmerően szemben menetelve éppenséggel a különféle kazánszállító cégek reklámjai árasztanak el bennünket. Hihetetlen változatosságban és bőségben zúdulnak ránk a széles teljesítménytartományok közt dolgozó berendezések ismertető adatai. Álló és fali kivitelű kazánok, kombi fűtők, peremkerületi cirkók...
Bár a fűtési igényeket kiszolgáló, égőteljesítményt széles tartományban moduláló, zömükben 23-28 kW-os készülékek igyekeznek lépést tartani az energiatakarékos építészeti megoldásokkal, mi merészen eltérhetünk ezektől a "klasszikus" nagyságoktól. Ebben segít bennünket egy rugalmasabbra választott méretezési eljárás, valamint a közvetett fűtésű melegvíztároló betervezése. Például a Renova Mini 3-11 kW-os átfogása nagyon imponáló. A készülék a prospektus szerint 120 m2-nyi lakótér fűtésére még megfelel. A kisebb geometriai méretek is vonzók, nem beszélve a bekerülési árról, valamint az 1,0 m3/h körüli, takarékos gázfogyasztásról. Híven idézi a FÉG C-12-est, melynek kézi gyújtású, őrlángos változatát 1,44 m3/h gázfelhasználás melletti, 12 kW-os gázégővel forgalmazzák mind a mai napig. A gyártó tájékoztatása szerint a C-12-est is lehet szabályozni, de az alsó határ ott 9 kW. Csak reménykedhetünk abban, hogy előbb-utóbb a legkisebbek lesznek a legkeresettebbek.
Meyer József