Geotermikus energia, áruházaknál
2010/10. lapszám | Horváth Attila | 4370 |
Figylem! Ez a cikk 15 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A geotermikus energia hasznosítása hőszivattyúk által mára már nem csak a családi házak, szállodák, panziók és irodaházak szintjén jelenik meg, hanem egyre több áruház lánc is ezen rendszerek alkalmazásával látja el a kereskedelmi épületek fűtési és hűtési igényét.
Geotermikus energia, áruházaknál
Az egyik áruházlánc vezetőségénél felmerült az ötlet, hogy azoknál a tervezett áruházaknál, melyeknél a fűtést csak távfűtéssel tudnák megoldani, esetleg érdemes lenne geotermikus fűtést/hűtést használni. A környezettudatos gondolkodáson túl jelentős üzemeltetési költségmegtakarítást is reméltek az új technológia alkalmazásától. Különösen nagy jelentősége van a nyári hűtési időszaknak, mivel ez az éves üzemeltetési költség jelentős hányadát képezi.
A geotermikus energia hasznosítása az eddigi jól bevált fűtési rendszerek teljes áttervezését igényelte, ezért a készülék-beszállító már az első perctől kezdve aktívan részt vett a tervezési folyamatokban. Mivel az eddigi rendszerek magas fűtési előremenőre lettek méretezve és kivitelezve, az új, alacsony hőmérsékleten működő hőszivattyús rendszer használata más szemlélet módot igényelt. Annak érdekében, hogy a kívánt megtakarításokat elérjük, az egyes hőleadó elemeket is, mint a légkezelők, gondosan kellett méretezni és hozzáilleszteni a tervezett rendszerhez. Az új rendszerelemek felügyeletéhez és a tényleges energiafelhasználás adatainak rögzítéséhez az áruházak épületfelügyeleti rendszerét is ki kellett bővíteni. Az így kialakított hőszivattyús rendszer a hozzá illesztett épületfelügyelettel kielégíti a mai modern kor követelményeit. A teljesen automatizált rendszer nem igényel különleges felügyeletet, így az áruházat üzemeltető dolgozóknak sem okozott nehézséget ezen rendszerek megismerése.
Élelmiszer-áruház ajánlott hidraulikus kapcsolása. A puffertároló hidraulikus váltóként működik, és folyamatos üzemmódban biztosítja a kívánt víztömegáramot a szekunder oldalon.
Rendszerkialakítás
Mivel az áruházak típustervek szerint épülnek, így a többségükben az alábbi fűtéséi és hűtési rendszer valósul meg.
2 db talajhő/víz hőszivattyú biztosítja a fűtési és hűtési hőigény kielégítését. A készülékek két lépcsőben, kaszkádban kapcsolhatók. A beépített két db 40 kW teljesítményű készülék az éves hőigény több mint 90%-át önállóan szolgáltatja, így a biztonsági tartalékként beépített 18 kW-os elektromos kazán a fűtési időszak alatt szinte be sem kapcsol. Mint a két 40 kW-os hőszivattyú, úgy az elektromos kazán is egy 1000 literes, fűtési és egyben hűtési puffertárolóra dolgozik rá. A puffertároló hidraulikus váltóként működik, és folyamatos üzemmódban biztosítja a kívánt víztömegáramot a szekunder oldalon.
2. kép: Osztó-gyűjtő akna
A hőleadást szinte az egész áruház területén légbefúvó készülékek látják el, melyek 45 ˚C-os előremenő fűtési vizet igényelnek, a mellékhelyiségekben pedig kis teljesítményű radiátorok vannak beépítve. A tavaszi hűtési idényben a rendszer passzív hűtési üzemmódban üzemel, míg a nyári hőterhelés növekedéssel automatikusan vált át aktív hűtési üzemmódra.
3. kép: Pécsi áruház gépháza
4. kép: Bajnai áruház
Hőforrás-kialakítás
Helyszínenként a talaj hővezető képességének függvényében 14-16 db 100 méteres duplacsöves szonda került megfúrásra. Az egyes szondák 6-7 m távolságra, egy vagy két sorban vannak elhelyezve. A szondák az arra a célra megépített épület melletti vasbeton aknában körönként szabályozható osztó-gyűjtőkbe lettek összeszedve.
Az áruházlánc a már üzemben lévő rendszerek használatával a távfűtéshez képest 50% üzemeltetési költség megtakarítást ért el. Ezen használati tapasztalatok és a hozott üzemeltetési költségmegtakarítások alapján, jelenleg is további, közel 20 áruház van tervezés alatt.