Hideg fejjel
Ilyen egy nettó zéró kibocsátású spanyol irodaház gépészete
2024/4. lapszám | Hornok Bálint | 157 |
A Greenspace PCTG Asztúriában, Spanyolországban az első nettó zéró energiafelhasználású irodaépület a régióban, és egyike a kevés ilyen jellegű irodaháznak egész Spanyolországban. Ezt a lenyűgöző teljesítményt a rendkívül hatékony aktív energetikai és passzív rendszerek kombinációja tette lehetővé. Az építésziroda és a gépészmérnökök csapata együttműködve dolgozott a fenntartható, környezetbarát kialakításon. Napelemek szolgálnak egyrészt a napsugárzás okozta terheléseknek az épületen kívül tartására, másrészt pedig arra, hogy az épület több energiát termeljen, mint amennyit fogyaszt.
Különböző tanulmányok azt mutatják, hogy az irodában uralkodó környezeti hőmérséklet közvetlen hatással van a dolgozók közérzetére és termelékenységére. Főként a forró nyári hónapokban az irodakomplexumokban a hőmérséklet gyorsan megemelkedhet. Ezért a hatékony épülethűtési rendszernek fontos szerepe van.
Kulcs az épületszerkezet-temperálás
Az épület energiafelhasználásának minimalizálása érdekében a kvitelezők az egyik neves gyártó termikusan aktív épületrendszeréhez (TABS) fordultak fűtés és hűtés céljából. Olyan fűtési és hűtési rendszerre volt szükség, amely az épület szerkezetéhez lett igazítva, ugyanakkor elég energiahatékony ahhoz, hogy megfeleljen az energiaszámításainknak és a hidraulikus tervezési követelményeinknek, és amely kihasználja az épület betonszerkezeteinek hőtehetetlenségét.
Az épület szerkezetébe 7500 méter hosszú csőhálózat került beépítésre, amely betonmagaktiválást alkalmaz a hő és a hideg tárolására és leadására. A csövek vizet szállítanak az épület fűtési és hűtési rendszereihez, és egész évben kellemes hőmérsékletet biztosítanak. A rendszer szimulációs szoftverével a gijóni projektpartnerek elemezhették az épület statikus és dinamikus termikus viselkedését az idő múlásával. Ez volt a kulcs, hogy megtalálják a termikusan aktív épületrendszer használatának legjobb módját.
Az alkalmazott energiahatékonysági és bioklimatikus tervezési intézkedések, a megújuló energiaforrások, az egészséges építészet és az alacsony kibocsátású anyagok használata miatt a Greenspace épülete arany fokozatú értékelést kapott a LEED minősítésen.
Így működik
Az épületszerkezet-temperálás az épület szerkezetében található beton hőtároló képességét használja. A mennyezetek, padlók és falak is besegítenek az épület hűtésébe és fűtésébe. A beépített csővezetékek az épület betonszerkezetének tömegét használják ki a hőenergia tárolásához és cseréjéhez.
Balra: Az épületszerkezet temperálására szolgáló csőhálózat helyzete a födémben
Jobbra: A mennyezet síkjához közel telepített rendszer gyorsan reagál, segít az ablak melletti munkaállomások mikroklímájának optimalizálásában
A szóban forgó megoldás nem légkondicionáló rendszer, és nem helyettesíti a megfelelő szellőzést. Ám mivel kezelni tudja az alap hőterhelést, így a szükséges légkezelő rendszerek teljesítményigénye jelentősen csökken, mindamellett kisebb a helyiségben a légáramlás. Láthatatlan, huzat- és zajmentes. A rendszer üzemi hőmérséklete közel áll a környezeti hőmérséklethez. Ezért megújuló energiaforrások használatával még nagyobb az energiamegtakarítás. Az épületszerkezet temperálást kiegészítheti a TS egység, mely hűtési és fűtési csúcsterheléskor lehetővé tesz további közvetlen energiabevitelt. A rendszer automatikus elzárással van felszerelve. Ez azt jelenti, hogy további felületfűtés elemek csatlakoztathatók hozzá anélkül, hogy le kellene engedni a rendszert. A rendszert közvetlenül a födémlemez zsaluzatába kell beépíteni és a vezetékekkel együtt kell beönteni a betonba. Ez a megoldás rugalmas és költséghatékony az alacsony befektetési, karbantartási költségei miatt. A rendszer alkalmazásával nem csak az építési fázisban érhető el megtakarítás, hanem az épület üzemeltetése közben is, mely így hozzájárul a fenntarthatósághoz. A megújuló energiaforrások optimális felhasználást teszi lehetővé, és szinte semmilyen karbantartást nem igényel.
Speciális kihívások
Az irodák gyakran nagymértékű hőterhelésnek vannak kitéve a besütő napfény miatt, különösen az ablakok közelében. Ilyen helyeken ajánlott a gyorsan reagáló, nagy teljesítményű, beépített csőregisztereket használó rendszer alkalmazása. Az ebben lévő speciális műanyag csőrögzítő rendszerháló biztosítja, hogy a csövek pontosan csak pár milliméterrel a mennyezet alsó síkja felett helyezkedjenek el, egyben az alsó erősítés távtartójaként is funkcionál. Nagyobb teljesítmény/gyors alkalmazkodás jellemzi a változó felhasználás igényekhez igazodva, s hatékonyan javítja az ablakok közelében található munkahelyek mikroklímáját.
Konklúzió
Nem utolsósorban az éghajlatváltozás miatt, a lakóépületek esetében is folyamatosan nő a hűtőrendszerek iránti igény. Ezért érdemes már a tervezés során figyelembe venni a nyári hűtés kérdését, az energiahatékonyság pedig kulcskérdés ezen a téren. A megfelelő sugárzó rendszerek zökkenőmentesen és láthatatlanul illeszkednek az építészetbe, és egész évben kellemes hőmérsékletet biztosítanak a lakóknak.