Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Fűtéstechnika

Mennyezetfűtés az épületszerkezetben és azon kívül

2024/11. lapszám | támogatott cikk |

Mennyezetfűtés az épületszerkezetben és azon kívül

Az épületek vízellátásában és fűtésében a csővezeték-rendszerek alkalmazása hosszú utat járt be az agyag és fémcsöveken keresztül napjainkig. A fűtési célra is alkalmas, hajlékony műanyag csőrendszerek megjelenésével egyrészt könnyebbé és gyorsabbá váltak a hagyományos víz- és fűtésszerelési munkák, másrészt lehetőség nyílt új, főleg fűtési célú megoldások bevezetésére.

Most a fejlődés azon szakaszát éljük, amikor a műanyag csőrendszerek és a rögzítési rendszerek is odáig fejlődtek, hogy – a padló mellett – fűtőfelületként előbb birtokba vehettük a falakat, majd rögtön utána a mennyezetet is. Lehetővé vált, hogy ugyanazzal a felülettel télen fűtsünk, nyáron hűtsünk. Hőtermelő oldalon megjelentek és széles körben elérhetővé váltak azok a berendezések (hőszivattyúk), amik egyszerre mindkét szükségletet képesek kiszolgálni.

Nyáron a hűtés igényének általánossá válásával és a tény elfogadásával, hogy a mennyezet igen is alkalmas mindkét feladatnak (fűtés és hűtés) megfelelni, a fal és a mennyezet közül az utóbbi vált a leggyakrabban választott megoldássá.

A Pipelife RADOPRESS WATT felületfűtési kínálatában szerepelnek falra és mennyezetre egyaránt szerelhető rendszerek (vakolatos és gipszkarton fűtő-/hűtőpaneles) és kifejezetten csak mennyezeti alkalmazások is, mint amilyen a álmennyezeti fém fűtő-/hűtőpanel (CDP-400).

Mindkettő gyorsan építhető és a gépész munkálatok jól elkülöníthetők más szakágakétól (szerkezet építés, száraz építés). Ahol van mód elhagyni az álmennyezetet és csak glettelt beton felülettel dolgozni, érdemes a monolit betonfödém fűtést választani. A födém homogén betonrétege jól használható fűtési célra, a sík, nagy kiterjedésű zsaluzaton könnyebb a munka és gyorsabb a szerelés. A födém alsó rétegét használva rugalmasan szabályozható mennyezetfűtést kapunk.

A SLAB-16 födémfűtő, -hűtő rendszert az épületről kapott építész rajzok alapján kollégáink megtervezik. Az elkészült rajzok alapján legyártjuk és az építkezés helyszínére szállítjuk az egyedi azonosítóval ellátott modulokat.

A Pipelife másik nagyteljesítményű megoldása a CDP-400 állmennyezeti fűtő-hűtő panel, melynek fő eleme az Ω profilú hornyokkal ellátott 336 mm szélességű hőelosztó lemez. Felhajtott oldalsó éleinek köszönhetően a lemez a vele érintkező CD profilt is átmelegíti/lehűti), a profilt is valamennyire aktív felületté teszi, így egyenletesebb lesz az álmennyezet felületi hőmérséklete.

A CDP-400 panelek egységesen 336 mm szélességben készülnek. A termék a 16 elérhető panelhossznak köszönhetően tagolt álmennyezet esetén is jó felületi kihasználást tesz lehetővé. Az egységes szélességi méret alkalmazkodik a gipszkartonozásnál járatos 400 mm-es CD profil tengelytávolsághoz, így a szokásos táblaméretekkel lehet dolgozni.

Bármelyik megoldást is választja a végfelhasználó, biztos lehet benne, hogy modern, fenntartható, jól szabályozható fűtési- és hűtési rendszer tulajdonosa lesz.

Címkép:  monolit betonfödém fűtő-/hűtőrendszer és álmennyezeti fém fűtő-/hűtőpanel (CDP-400)

felületfűtésfelülethűtés