Miért van szükség szellőztetésre?
2025/3. lapszám | Tóth László | 456 |

Régen, a rosszul záródó nyílászárók korában a szellőztetés megoldódott magától. Ma már ez nem lehetséges, a friss levegőt valamilyen mesterséges módon kell bejuttatnunk az épületeinkbe, eltávolítva onnan egyúttal az elhasználódott levegőt. Cikkünkben a komfortszellőzés alapjaival ismerkedünk meg.
A jó beltéri levegőminőség magas komfortérzetet jelent. Növeli a fizikai és szellemi teljesítőképességet is. A levegő frissnek és kellemesnek tekinthető, ha a szén-dioxid-koncentráció 0,1 térfogatszázalék (1000 ppm) alatt van. Ha a szoba levegője oxigénben gazdag, az életminőség javul. De nemcsak az oxigéntartalom határozza meg a levegő minőségét. Az egyéb szennyező anyagok, a túl magas, vagy éppen a túl alacsony páratartalom is rontja a komfortérzetet, és nem is egészséges. Fűtési szezonban sokan küzdenek a száraz levegő kellemetlen egészségügyi hatásaival (kiszáradt, viszkető bőr, égő szemek stb), míg nyáron inkább a megemelkedett relatív páratartalom miatt fellépű dunsztosüveg hatás jelentkezik kellemetlen tényezőként. A régi, gyengébb szigetelésű épületekben az ajtók vagy ablakok repedésein, résein keresztül folyamatos a levegőcsere. De az új építő- és szigetelőanyagok már nem tudják garantálni ezt a természetes légcserét. A megoldás: valamilyen gépi szellőzőrendszer alkalmazása.
A cikk még 15 542 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.