Gáztűzhelyek elhelyezésének szabályai
2001/12. lapszám | Pintér János | 65 426 |
Figylem! Ez a cikk 24 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A gáztűzhelyek elhelyezéséről az alkalmazott tüzelőanyag (földgáz vagy propán-bután gázkeverék) veszélyessége miatt a gáztörvény, a GOMBSZ (Gáz- és Olajipari Műszaki- Biztonsági Szabályzat), az Országos Tűzvédelmi Szabályzat és az Országos Építészeti Szabályzat rendelkezik, valamint a tűzhelyek használati útmutatói is tartalmazhatnak a gyártóvállalatok részéről különböző előírásokat, ajánlásokat, felhívásokat, melyeket mindenképpen tanácsos szem előtt tartani.
Az elhelyezési szabályok a különböző tüzelőanyagokkal üzemelő készülékeknél nagyrészt azonosak, de a propán-bután gázkeverék (továbbiakban PB-gáz) sajátosságaira való tekintettel az ezzel az anyaggal működő készülékeknél vannak speciális előírások is. További szabályokat kell figyelembe venni, ha a tűzhelyet bútorok közé szerelik, illetve ha a készülék beépíthető és elektromos fogyasztóval rendelkezik.
A tűzhelyek elhelyezésének általános szabályai
A tűzhelyek felállítási, felszerelési, beépítési helyének megválasztásánál a következőket kell figyelembe venni.
- A készülék hozzáférhető, üzembiztosan működtethető, javítható legyen.
- Környezetét a keletkező hő ne veszélyeztesse.
- A szabályos levegőellátás, szellőztetés biztosítható legyen.
- A tűzhely előtt a kezelési irányból legkevesebb 0,8 m szabad közlekedési, mozgási távolság, kezelési lehetőség legyen.
- A készüléket a hálószobában vagy azzal összeszellőztetett helyiségben nem szabad használni.
- Az elhelyezésnél figyelembe kell venni, hogy a tűzhely ne essen a légáramlás (huzat) fő irányába.
- A készülék 1,2 m-nél kisebb mellvéd magasságú ablak alatt, vagy 1,2 m magasság alatt is nyitható ablak alá nem tehető.
- Az üzemeltetés alatt a folyamatos szellőztetést biztosítani kell, mert a tűzhelyek a gáz elégetéséhez szükséges oxigént a helyiség légteréből használják el, és az égéstermék is közvetlenül ide kerül. Éppen ezért célszerű a tűzhelyek fölé páraelszívó berendezést felszerelni, mely a gáz égéstermékét elszívja, és a főzés- sütés közben keletkező ételszagot, ételgőzöket is közömbösíti.
- A főzőégők fölött min. 65 cm magasságban éghető anyag nem lehet.
- A tűzhelyek mögötti falfelület burkolatának és a készülék alatti padlózatnak tartósan ellen kell állnia 60 °C-os hőmérsékletnek. Legcélszerűbb a csempe vagy kerámia burkolóelemek alkalmazása, melyek a hőállóságon kívül a könnyű tisztíthatóságot is biztosítják.
- Nem gyúlékony falfelület mellé a tűzhely közvetlenül is beszerelhető.
Bútorok közé történő elhelyezés
A tűzhelyek elhelyezhetők bútorok közé is a következők betartásával:
- Szigetelőanyagok alkalmazásával közvetlenül is beszerelhetők.
- Amennyiben a bútor magassága a tűzhely főzőfelületének magasságát meghaladja, akkor a bútor oldalára min. 0,5 m magasságban szigetelő lapot kell szerelni.
- Szigetelőanyag nélkül min. 10 cm-s távolságot kell megtartani.
- A beépítéskor figyelembe kell venni, hogy a bútor felületének hőmérséklete a 60 °C-t nem haladhatja meg az összes égő névleges hőterhelésen történő üzemeltetésekor sem.
A tűzhelyek padlószinttől mért magassága 85 cm, a bútorok munkafelületének magassága 85 vagy 90 cm. 90 cm magasságú bútor mellé állítás esetén célszerű magasító keret alkalmazásával a szintkülönbséget megszüntetni, de ekkor a készüléket lecsúszás ellen biztosítani kell.
A bútorok közé történő beszerelés esetén a használati útmutatókban a gyártó vállalatok is meghatározhatnak a fentiektől eltérő szerelési távolságokat vagy egyéb előírásokat, melyeket mindenképpen figyelembe kell venni.
Földgázzal üzemelő tűzhelyek elhelyezése
A tűzhelyek hátsó oldalukon a gáz bevezetésére legalább egy oldalon G1/2"méretű külső menetes csatlakozócsonkkal rendelkeznek, de sok készülék rendelkezik kétoldali gázcsatlakozási lehetőséggel is. A földgázhálózatra való csatlakozás kétféleképpen történhet, fix és flexibilis rákötéssel.
Fix csatlakozáskor a tűzhely csatlakozócsonkját közvetlenül hollander segítségével a gázhálózatra kötik. Ez a csatlakozási mód pontos kivitelezést kíván. Probléma jelentkezhet régi készülék újra történő cseréjekor, mert az időközbeni szabványváltozásokkor módosult a bekötési magasság, és a csatlakozócsonk távolsága a berendezés oldalához viszonyítva sem mindig azonos. A jelenleg érvényben lévő gáztűzhely szabvány a bekötési magasságról nem rendelkezik.
Flexibilis gázcsatlakozáskor a tűzhely csatlakozócsonkja egy hajlékony (flexibilis) tömlőn keresztül csatlakozik a gázhálózatra kiküszöbölve a különböző méreteltéréseket. Erre a célra sima külső, mechanikai sérülés elleni védelemmel nem rendelkező tömlőt használni nem szabad. A Magyarországon elterjedt flexibilis tömlők külső védelmére fémszövés szolgál. A tömlők anyagának pentánállónak kell lennie.
Csak olyan flexibilis tömlőt lehet alkalmazni, amely rendelkezik valamelyik Európában akkreditált vizsgáló intézet tanúsítványával. Magyarországon erre jelenleg csak az MBVTI (Műszaki- Biztonsági Vizsgáló és Tanúsító Intézet) jogosult. A tömlő 1 m-nél hosszabb nem lehet, a méretet célszerű úgy megválasztani, hogy a tűzhely mögötti és alatti rész takarítható legyen.
Ha a csatlakozócsonkok nem esnek a tűzhely hátának azonos oldalára, a flexibilis tömlőt a készülék mögött átvezetni nem szabad. Kétoldali gázbevezetéssel rendelkező tűzhelyeknél meg kell cserélni a gázbevezetést, egyoldali gázbevezetéssel rendelkezőknél a gázvezeték csatlakozócsonkját (vagy a tűzhely csatlakozócsonkját) acélcsővel meg kell hosszabbítani, a tűzhely mögött átvezetni, és erre a csőtoldatra kell a flexibilis tömlőt rácsatlakoztatni.
Amennyiben a gázvezeték csatlakozócsonk magasságának síkja a tűzhely főzőfelületének magassága fölé esik, a csatlakoztatást hasonló csőtoldattal kell megoldani. A csőtoldat csatlakozási magassága a főzőfelületek magassági síkja alá essen.
PB-gázzal üzemelő tűzhelyek elhelyezése
A propán- butángázok nehezebbek a levegőnél, ezért a földgázzal üzemelő készülékekhez képest a tűzhelyek elhelyezésénél további kötöttségeket kell figyelembe venni.
PB-gázzal üzemelő készüléket tilos beszerelni és üzemeltetni olyan helyeken, ahol
- a helyiség padlószintje a külső terepszinttől kisebb,
- a helyiség padlószintjétől mélyebb szintű olyan helyiség nyílik, amely teljes levegőcseréje nem biztosított (pl. pince),
- a helyiségben akna, vízzár nélküli csatornaszem van.
Háztartási célokra max. 23 kg töltetsúllyal rendelkező gázpalackot lehet alkalmazni, mely elhelyezésénél a következőket kell betartani.
- A gázpalackot úgy kell elhelyezni, hogy az a helyiség elhagyását ne akadályozza.
- A gázpalackot a tűzhelytől min. 30 cm, más hőfejlesztő berendezéstől legalább 1,5 m távolságra kell tenni.
- Nem éghető anyagból készült, és megfelelően rögzített szigetelőanyag használatával az előző pontban rögzített távolságok 10 cm-re ill. 1 m-re csökkenthetők.
- Szekrénybe helyezett gázpalacknál biztosítani kell a szelephez és a gázcsatlakozáshoz való könnyű hozzáférhetőséget, és a szekrényben alul-felül szellőzőnyílásokat kell kialakítani.
PB-gázpalackra csak tanúsítással rendelkező és hibátlan nyomáscsökkentővel lehet csatlakozni. A csatlakozáskor a nyomáscsökkentő egységcsomagjában leírtakat is be kell tartani. A magyar törvények lehetővé teszik azt, hogy PB-gázpalackra a készüléket a fogyasztó saját maga is rácsatlakoztathatja, ezért az előírások betartása a fogyasztó egyéni felelősége. Szakember a PB-gázra való csatlakozásra vonatkozó szabályokkal akkor találkozik, amikor a fogyasztónál földgázról PB-gázra szereli át a készüléket, melyet a fogyasztó saját maga nem végezhet el. Lakótömbökben a PB-gáz alkalmazására vonatkozóan az Országos Építészeti Szabályzat is rendelkezik, ezért abban leírtakat is be kell tartani.
Beépíthető készülékek elhelyezése
Napjainkban egyre jobban elterjednek a beépíthető gáz- és elektromos főzők, sütők.
Elhelyezésüknél figyelembe kell venni az előzőkben leírtakat, valamint a készülékek használati-szerelési útmutatóiban a gyártó vállalat által megfogalmazott előírásokat, ajánlásokat.
Elektromos csatlakoztatás
A magasabb komfortfokozatú készülékek rendelkezhetnek sütővilágítással, elektromos gázgyújtással, illetve gáz főzőfelülettel és elektromos sütővel.
Az elektromos hálózati csatlakoztatás a készülékbe szerelt védőföldeléssel ellátott csatlakozó vezetékkel történik.
A hálózati feszültség egy fázisú 220/230 V, a szükséges áramerősség-igény elektromos gázgyújtás és sütővilágítás esetén minimális (kevesebb mint 1 A), elektromos sütők esetén teljesítménytől függően 10-16 A.
A készülékeket csak védőföldeléses dugaszoló aljzatba lehet csatlakoztatni. Ha a csatlakozó vezeték rövid, hosszabbítót lehet alkalmazni, de védőföldelésesnek kell lennie, valamint a vezeték keresztmetszetének és a csatlakozó elemeknek a tűzhely teljesítményéhez kell igazodniuk. A csatlakozó vezeték (és hosszabbító) nem lehet közlekedési útvonalban, ill. olyan helyen ahol hőhatás érheti, vagy éles tárggyal való érintkezés lehetséges.
Beüzemelési tanácsok
A készülékek beüzemelésénél figyelembe kell venni az előzőekben leírtakat, valamint a gyártóvállalatok által a használati-szerelési útmutatóban meghatározott előírásokat, ajánlásokat. A tűzhelyeket vízszintesen, billegésmentesen kell beszerelni. A tűzhelyek alsó részén általában találhatók különböző billegéselleni állítási lehetőségek, a nem, akkor azt a beüzemelőnek kell a helyszínen megoldania. Beüzemelés előtt meg kell győződni a tűzhely épségéről, valamint arról, hogy a készülék a helyszínen alkalmazott gáznemre van-e beszabályozva. Amennyiben a beállítás megfelelő, nem célszerű azon változtatni, ha azonban szükséges más gázfajtára történő átállítás, a szerelésnél feltétlenül be kell tartani a gyártócég előírásait.
Ha a tűzhelyet nem a gázszolgáltató, hanem annak engedélyével a gyártó-, vagy szerviz vállalat, vagy a kivitelező helyezi üzembe, akkor az üzembe helyező köteles a fogyasztó kioktatását elvégezni, az elvégzett oktatásról a bizonylatot pedig a gázszolgáltató részére átadni. Ha a beüzemelés során valamilyen probléma merül föl, akkor a gyártó szervizszolgálatához kell fordulni.