Figylem! Ez a cikk 24 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A közelmúlt lapszámaiban arról (is) olvashattunk, hogy milyen módon lehet kiemelni szivattyúk segítségével a megépített ásott vagy fúrt kútból a vizet. A következőkben szeretnénk bemutatni, hogy az így felszínre hozott víz milyen műszaki megoldással biztosíthatja a komfortosabb vízellátást olyan területen, ahol nincs közüzemi vízszolgáltatás. Nagyon jó tudni, hogy Magyarországon egyre kevesebb azon területek száma, ahol a lakosság saját kútból kénytelen biztosítani vízigényét.
Membrántartályos házi vízellátó berendezés
A korszerűbb házi vízellátó berendezések nyomótartálya membrános kivitelű. A tartályban a víz- és a légteret gumimembrán választja el egymástól, s így megakadályozza, hogy a levegőt a víz idővel kihordja. Ha a szivattyú egy alsó és egy felső nyomásérték között működteti a rendszert, akkor a membrános tartály üzemét az 1. ábrán bemutatott képsor segítségével ismerhetjük meg:
1. ábra: 1 tartálytest, 2 membrán, 3 perforált lemez válaszfal, mely korlátozza a membrán tágulását, 4 levegő szelepcsonk, 5 csatlakozó csonk, 6 fedélelem
I. ábrarész: teljesen kitágult a membrán, ekkor áll le a szivattyú, ekkor van a legtöbb víz a tartályban, II. ábrarész: közbenső üzemállapot, áll a szivattyú, a tartály látja el a fogyasztókat vízzel, III. ábrarész: a tartály kiürül, a membrán a tartály falához préselődik, a szivattyú bekapcsol.
Az ilyen rendszerű berendezések jellegzetes tulajdonságai:
a szivattyú önfelszívó, maximális szívómagassága 7 m,
a berendezés helyhez kötött, kis helyszükségletű, telepíthető közvetlenül a kút mellé, de üzemelhet előtét tartályból ráfolyással,
automatikus üzemmenetet biztosítanak közel állandó nyomástartással a frekvenciaváltós fokozatmentes fordulatszámszabályozásnak köszönhetően,
a villanymotor háromfázisú, de a berendezés elektronikus rendszeréből adódóan 50 Hz-es egyfázisú hálózati áramforrásról üzemeltethető,
gazdaságosan működtethető, mert állandó, a még szükséges legalacsonyabb, megválasztható nyomáson szállítja a vizet,
alacsony zajszintű,
az elektronikus vezérlés több biztonsági elemmel védi a berendezést, például szárazon futás ellen,
a gumimembrán anyagminősége olyan, hogy nem rontja a víz minőségét még akkor sem, ha a víz hosszabb ideig érintkezik vele.
2. ábra
Összefoglalás
Megismertük a házi vízellátó berendezések egyszerűbb, régebbi megoldásait és az új, korszerű berendezéseket is. Ez utóbbiak annak ellenére nem jelentenek költségesebb beruházást, ha esetleg erre számítunk a bonyolultabb vezérlés, a magas műszaki színvonal okán.
Irodalomjegyzék:
Ballai–Márton: Épületek vízellátása, csatornázása, gázellátása Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1977
Csőszerelőipari zsebkönyv, szerk. Opitzer Károly Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1983
Kozma Gyula: Újszerű megoldások a házi vízellátásban Magyar Épületgépészet 1966. No 6, pp 9–10
Tóth Péter: Épületek vízellátása, csatornázása, gázellátása Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1984