Törülközőszárítos radiátorok
2001/3. lapszám | Csorba Tamás | 6053 |
Figylem! Ez a cikk 24 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A törülközőszárítós radiátorok alkalmazása az elmúlt évtizedben jelentős mértékben elterjedt, és napjainkban egyre nagyobb az igény ezekre a termékekre a termékválaszték folyamatos bővülése mellett. Vajon mi lehet ezen termék térhódításának hátterében? Hiszen a törülközőszárítós radiátorok ára – hőteljesítményre vetítve – igen magas, a „hagyományos” hőleadók árának többszörösét is elérheti.
Álláspontom szerint ennek több oka is lehet:
- Esztétikusan illeszthetők környezetükbe mind formájuk, mind színük tekintetében.
- Különböző formái miatt dísze, berendezési tárgya is lehet a lakás különböző helyiségeinek (fürdőszobák, előterek stb.).
- Esztétikus megjelenésük mellett alkalmasak törülközők, fürdőlepedők tárolására, szárítására.
- Elektromos fűtőpatronnal kiegészítve, a „fűtési szezon”-on túl is lehetőség van az adott helyiség temperálására, törülközők szárítására.
A törülközőszárítós radiátorok felépítése és kialakításuk
A magyar piacon is nagyon sokféle kialakítással lehet találkozni. A termékek túlnyomó része fekete acélcsőből készült termék, ún. létrás kivitelű, hegesztett kötésekkel (ellenállás-, ív- vagy akár lánghegesztéssel), melyet a nyers darab elkészülte után próbanyomásnak vetnek alá (ez a maximális üzemi nyomásnak kb. 1,25-szerese), hogy az esetleges tömítetlenségekre még a felületkezelést, alapozást és külső bevonat elkészítését megelőzően fény derüljön. Korábban lehetett találkozni ún. festett termékekkel, de ma már a magára valamit is adó cégek a külső bevonatot porszórást követő beégetéssel alakítják ki. Az így elkészített bevonat időtálló mind az elszíneződés, színtartósság, mind a kopásállóság tekintetében.
Néhány „törülközőszárítós radiátor” ismertetése a teljesség igénye nélkül:
- “Egy szál" fekete (színezett) vagy rozsdamentes acélcsőből kialakított termék (ritkán lehet találkozni ilyen típussal).
- Egyes termékek beépített szelepes kivitelben is kaphatók. Ezeknek kifejezett előnye a gyors szerelésen kívül az egyszerű, esztétikus megjelenés. A csövekből, csőkötésekből szinte semmi nem látszik.
- Egyes termékek aranyozott, ill. krómozott kivitelben is kaphatók. Ezekről a következőket érdemes tudni. A króm-, illetve az aranybevonatot galvanizálással viszik fel a termékre. A bevonat mikronnyi vastagságú, ezért a felületnek galvanizálás előtt „tükörsimának” kell lennie, mert ellenkező esetben az esetleges felületi egyenetlenségek és karcolások fokozottan láthatókká válnak (ellentétben a porszórt és beégetett felülettel, ahol is a bevonat „ápol és eltakar”). Érdekes, hogy a galvanizált termékek ára elsősorban a munkaigényesség miatt magas, és nem a felvitt anyag ára miatt. Tudni érdemes még, hogy a krómozott, aranyozott radiátorok hőleadása a porszórt bevonatú radiátor hőleadásának mintegy 75-80%-a.
- Egyes típusok „térelválasztó fal”-ként is funkcionálhatnak, ami azt jelenti, hogy a falra merőlegesen kerülnek beépítésre.
- Általánosságban elmondható, hogy a fűtési rendszerbe építhető törülköző-szárítós radiátorok majd mindegyike kiegészíthető elektromos fűtőpatronnal. Ezekben az esetekben a következőkre kell tekintettel lenni. Sohasem építsünk be nagyobb hőteljesítményű fűtőpatront annál, mint amekkorát a gyártó cég műszaki katalógusa javasol, mert nagyobb teljesítményű fűtőpatron alkalmazásával előfordulhat, hogy a patron több hőt termel, mint amekkorát a radiátor le tud adni (tegyük fel, hogy még törülköző is van a radiátoron, ami akadályozza a radiátorban lévő közeg lehűlését), így a radiátorban felforrhat a fűtőközeg. A másik, nagyon fontos teendő az elektromos fűtőpatron üzemeltetésénél, hogy mindig el kell zárni valamelyik elzárót, ill. szelepet (vagy az előremenőt, vagy a visszatérőt), de mindig csak az egyiket! De miért kell ezt így csinálni? Tegyük fel, hogy egyiket sem zárjuk el. Ekkor az történik (a kazán már nem működik), hogy a törülközőszárítós radiátor gravitációs fűtési rendszer kazánjaként fog működni, és a fűtőközeg más hőleadókat is melegíteni fog, ezt pedig nem akarjuk, hiszen csak a fürdőszobát kívánjuk fűteni. A más hőleadókon távozó hő egyértelmű veszteség! Nézzük, mi történik abban az esetben, amikor a radiátor mindkét szelepét lezárjuk? Ez aztán igazán veszélyes, mert a radiátorban lévő közeg a melegítés hatására tágulni fog és a nyomás megemelkedik oly mértékben, hogy a radiátorban, vagy valamelyik szerelvényében maradandó károsodás keletkezik!
- Léteznek olyan törülközőszárítós radiátorok, amelyeket úgy konstruáltak, hogy alkalmasak elektromos fűtőpatronnal – nem fűtési rendszerbe építve – egy helyiség fűtésére. Ezek legtöbbjében speciális közeg, általában fagyálló (de nem gépkocsiba való) folyadék van. Ezen radiátorok töltési foka olyan, hogy elegendő térfogatú tágulási hely áll rendelkezésre a fűtőközeg részére, káros nyomásnövekedés nélkül. Van lehetőség bármely termék üzemeltetésére a leírt módon, de ilyenkor fokozott gondossággal kell eljárni, figyelembe véve a radiátor üzemi nyomását és a táguló térfogatot, valamint a radiátor felépítését. Vannak olyan kialakítású törülközőszárítós radiátorok, amelyek nem alkalmasak ilyen típusú üzemeltetésre.
A törülközőszárítós radiátorok beépítése egy, illetve kétcsöves fűtési rendszerbe
Nézzük az egyszerűbb esetet, amikor beépített szelepes törülközőszárítós radiátort szeretnénk beépíteni. Ilyenkor megfelelő kialakítású (egyenes vagy sarok kivitelű) egycsöves elosztót ill. kétcsöves csapblokkot kell alkalmazni. Ilyen szerelvény az épületgépészeti szakkereskedésekben minden további nélkül beszerezhető.
Nem beépített szelepes kivitelű törülközőszárítós radiátor esetében is van lehetőség mindkétfajta beépítésre. Kétcsöves fűtés esetén egyszerű a helyzet, mivel a szokásos előremenő, ill. visszatérő-szerelvényeket szükséges beépíteni. Más a helyzet egycsöves fűtés esetén. Ebben az esetben speciális, ún. egycsöves „egy pont csatlakozású”, más néven „lándzsaszelep” alkalmazásával a feladat megoldható. Létezik kétcsöves fűtési rendszerbe való „lándzsaszelep” is, tehát ezt is lehet alkalmazni, de – figyelem! – a lándzsaszelepek alkalmazása a radiátor hőleadását csökkenti. A csökkenés mértékére vonatkozólag a szelepgyártó, ill. a szakkereskedő tud eligazítást adni.
Még egy gondolattal szeretném terhelni igen tisztelt olvasóimat. A szükséges hőteljesítményű radiátor kiválasztása, a helyes beépítés mellett nagyon fontos szerepe van a fűtési rendszer hidraulikai (áramlástechnikai) beszabályozásának, hogy a teljes rendszer a megrendelő megelégedésére és a fűtésszerelő örömére, megbízhatóan és energiatakarékosan működjön. Erről se feledkezzünk meg!