Levegő- és iszapleválasztás folyadékrendszerekben I.
2001/11. lapszám | Gyárfás Attila | 7235 |
Figylem! Ez a cikk 24 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Az itt tárgyalt leválasztókészülékeket legelterjedtebben fűtési és hűtési rendszerekben alkalmazzák, a keringetett hőhordozó folyadékban előforduló levegő (gáz) és szennyeződések hatékony leválasztására. A levegő és a különféle szennyeződések azonban más rendszerek esetében is komoly gondokat okozhatnak. Számtalan más, ipari, technológiai folyamat üzembiztonságát sikerült megnövelni hatékony leválasztókészülékek beépítésével.
Az első részben a levegő -(mikrobuborék) leválasztók működési elvét és felépítését mutatjuk be fűtési/hűtési rendszerekben előforduló feltételek mellett. Az elvek értelemszerűen alkalmazhatók azonban más áramló folyadékokkal üzemelő rendszerekben is.
- Feltöltéskor a töltővízzel, vagy az utántöltéskor bevitt pótvízzel.
- A túl gyors feltöltés révén, amikor a rendszerben lévő levegő nem tud eltávozni.
- A vezetékhálózat rosszul kialakított lejtési viszonyai következtében.
- Oxigéndiffúzióra hajlamos csővezeték beépítésekor.
- A helytelenül megválasztott méretű vagy kialakított, nyitott tágulási tartályon keresztül.
- Ha a zárt tágulási tartály gázpárnáját nem választja el membrán a fűtővíztől, vagy a membrán gázáteresztő.
- A fűtőberendezésben létrejött hirtelen nyomásesés következtében (szivattyú, szabályozószelep, termosztatikus szelep), mivel nem gáztömör a rendszer.
- A rendszer lehűlésekor a folyadék megnövekedett oldóképessége miatt az egyébként víztömör kötéseken keresztül levegő (molekulák) nyomul be a rendszerbe és elnyelődnek. Ez a levegő később a felfűtés következtében felszabadul.
- áramlási zavarok, súlyosabb esetben egyes berendezésrészek leállása,
- a fűtőberendezés zajos üzeme (áramlási zaj, „csörgő" radiátor, zúgó falikazán),
- csökkenő szivattyú-vízszállítás,
- kavitáció kialakulása a szivattyúban, a szivattyú élettartama ezért csökken,
- korrózió, ami a rendszer fontos elemeinek idő előtti elhasználódásához vezet,
- a leváló korróziós termékek iszapot képeznek, ami áramlási zavarokhoz és elektrokémiai korrózióhoz vezethet,
- növekvő szerviz
- és karbantartási költségek.
Az áramló folyadékrendszerben lévő levegő, vagy a melegítés hatására felszabaduló mikrobuborékok leválasztására szolgálnak:
- a hidraulikai rendszerek felső pontjaira szerelhető automata gyorslégtelenítők és
- az áramló rendszerek legmelegebb szakaszaiba beépítendő, átfolyó rendszerű levegőleválasztók.
Szerkezeti kialakítás
A levegőleválasztó függőleges házának belsejében kap helyet egy különleges kialakítású, kis ellenállású elem. Ez a betét széttördeli az áramlást, illetve az áramló gázbuborékokat, így ezek lefékeződve kiemelkednek a vízszintes áramlási zónából, majd a nyugalmi zónán keresztül felszállnak az automata légtelenítőbe. A betét áramlási ellenállása kicsi, levegőleválasztási foka azonban rendkívül nagy. A ház felső részén elhelyezett automata légtelenítőszelep a leválasztott és a légkamrában összegyűlő levegőt automatikusan kivezeti.
A ház alján lévő leeresztőcsavaron, vagy az ebbe csavart leeresztőcsapon keresztül a házban leülepedett szennyeződések eltávolíthatók. A leeresztőcsavar helyére hőérzékelő is szerelhető. Az ház oldalán lévő leeresztőszelep a rendszer feltöltésekor a levegőleválasztóba kerülő, nagyobb mennyiségű levegő, valamint az üzem közben összegyűlő, úszó szennyeződések eltávolítására szolgál. Az egyes leválasztók menetes, roppantógyűrűs, karimás vagy hegesztőtoldatos csatlakozással kaphatók.
Előnyök
- Nagy légtelenítő teljesítmény.
- Önműködő levegőbeszívás a rendszer ürítésekor.
- Automatikus, karbantartást nem igénylő üzem.
- Hosszú élettartam, megbízható működés.
- A védett rendszer korróziója csökken, az elemek élettartama meghosszabbodik.
Alkalmazási terület, beépítés
A levegőleválasztók a fűtő vagy hűtőrendszerek üzem közben szükséges automatikus központi légtelenítésére szolgálnak. A légtelenítés annál hatásosabb, minél nagyobb a rendszerre jellemző hőmérséklet-különbség, és minél kisebb a készüléken átáramló folyadék áramlási sebessége. A normál kialakítás max. 1 m/s áramlási sebességig alkalmazható, e fölött, max. 3 m/s sebességig a különleges kialakítású, nyújtott házú Hi-Flow típus a megfelelő. A leválasztót mindig a rendszer legnagyobb hőmérsékletű pontján kell beépíteni, fűtésnél a kazán kilépőoldalára, a hűtőberendezéseknél pedig közvetlenül a hűtőgép elé. A készülékek kiválasztásához és a beépítéshez szükséges műszaki adatokat a gyártó, illetve a forgalmazó termékismertetője tartalmazza. Kérje kereskedőjétől.