Milyen legyen egy új lakás, családi ház vizesberendezése?
I.rész: A fürdőszoba és a wc
2002/4. lapszám | Cséki István | 5623 |
Figylem! Ez a cikk 23 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Szerencsére ma már egy új lakás vagy családi ház fürdőszobája – sőt egyre inkább mondhatni: fürdőszobái – általában közelítenek a nemzetközi elvárásokhoz. Ilyenformán az épületgépészet részaránya megnőtt az építkezésnél. Amíg régebben ez az arány még a 10%-ot sem érte el (túlsúlyban voltak az építészeti költségek), addig ma már elérheti akár a teljes építési összeg felét is. 2001-ben az ISH kiállításon Frankfurt polgármestere kijelentette, igyekeznek elérni azt, hogy 10 m² alatti fürdőszobák ne készüljenek. Nálunk még mindig tapasztalható, hogy a nagy házban kicsi a fürdőszoba, mert itt akarnak spórolni, vagy elég gyakran lehet találkozni olyan alakú fürdőszobával, amelyik szinte berendezhetetlen, mert az építésztervezőnek minden más fontosabb a fürdőszobánál és a gépészeti berendezéseknél. Nálunk még az ’50-es években is készültek olyan bérházak, amelyekben nem voltak fürdőszobák, de még a WC is a folyosó végén volt. A lakásokban csak egy falikút volt vízvételezéshez.
A fürdőszoba
A tisztálkodási kultúra – minden máshoz hasonlóan – lassan követi a fejlettebb országok színvonalát (még emlékszem, gyermekkoromban a villamosokon ki volt írva, hogy „a padlóra köpni tilos”, ami akkoriban már fel sem merült „odaát”, s le is néztek minket emiatt). Itthon, mindenki szerint kell lennie a fürdőszobában egy fürdőkádnak és egy mosdónak. Sok helyen ezzel be is fejeződik a gondolat. Az épületgépész tervezőnek és kivitelezőnek kell meggyőznie a megrendelőket arról, hogy mi lesz nekik jó a későbbiekben. Saját személyes tapasztalatom, hogy nagyon sok megrendelőt sikerült meggyőznöm, s belátták, hogy tényleg rengeteg mindenre nem gondoltak a kezdeteknél. A ház elkészülte után hálásak voltak a javaslataimért.
Nézzük meg most azt, hogy mire kell odafigyelnie az építtetőnek egy új építés során, s miért is kell nagyméretű fürdőszoba? Mint már említettem, minden fürdőszobába kell egy fürdőkád, de azt ma már tudjuk, hogy nem igazán jó a mindennapi kádban „ázás”, annál sokkal jobb a zuhanyozás, mely kevésbé szárítja a bőrt és kevesebb víz is kell hozzá. Emiatt kényelmesebb, ha beépíttetünk egy zuhanyzót is. A kádban történő zuhanyozás nagyon kényelmetlen és balesetveszélyes is, mert a kádban sokkal könnyebb elesni, mint a zuhanyozóban. Egy zuhanykabin pedig megoldja a kifröccsenő víz problémáját, azaz nem kell minden használat után felmosni a helyiséget. Szükséghelyzetben a kádra is szerelhető összehajtható védőfal, de ez nem oldja meg a kényelmetlen testhelyzet gondját. Ma – a tehetősebbek – egyre többen építtetnek be masszázskádat, de még elég ritka a zuhanypanel használata, pedig ez hasonló lehetőséget kínál, mint a sokkal drágább kád, tehát könnyebben elérhető mindenki számára. A kád beépítésénél jó gondolni a víz kihűlés elleni védelmére, azaz habanyaggal körülvenni azt, ezáltal hosszabb ideig marad meleg a víz. Természetesen ez a zuhanynál is jót tesz. A kádnál is és a zuhanynál is nagyon hasznos a termosztátszelep beépítése, mert ez a nyomásingadozásnál is egyenletes hőmérsékletű vizet ad. Nincs kellemetlenebb dolog annál, amikor fürdés közben változik a víz hőmérséklete, s akkor állítgatni kell, hogy ismét megfelelő hőmérsékletet kapjunk. Gyakori problémát jelent használat közben, a zuhany flexibilis csövének, illetve a zuhanyrózsának a megtekeredése, s hogy emiatt tönkremegy a tömlő. Ezért hasznos a flexibilis cső végén lévő, forgatható zuhanyrózsa, amivel megelőzhető a tömlő gyakori cseréje.
Emellett kell egy, vagy akár két mosdó is. A dupla mosdó időt takaríthat meg a felhasználónak, mert így egyszerre ketten is készülődhetnek, vagyis elkerülhető a reggeli fürdőszobai „csúcsforgalom”. Egyáltalán nem számít luxusnak, ha a fürdőszobába is kerül WC. Viszont manapság még elég sokan feleslegesnek tartják a bidét. Érdekes, hogy az emberek a tisztálkodást fontosnak ítélik, de az altest tisztántartása még nem annyira lényeges számukra (megszokás). Gondoljunk csak bele, ha törlés közben elszakad a WC-papír, akkor mindenki igyekszik szappannal jól megmosni a kezét. Ugyanakkor az altestnél elegendőnek tartja a papírral történő tisztítást. A hölgyeknek pedig egészségügyi tisztálkodáshoz szinte nélkülözhetetlen. Többen is mondták már, hogy hasonló esetekben a fürdőkád szélére ülnek, s ott végzik el a mosdást. Kényszerhelyzetben nincs mit tenni, el kell fogadni, de egy új építésnél miért megyünk bele egy még csak „félmegoldásnak” sem mondható dologba? Vannak olyanok is, akik már megismerték ezt a fajta komfortot, s más lehetőség hiányában beszereltettek egy WC-re ültethető bidét. Ez sokkal drágább, mint egy WC mellé épített, de „ha ló nincs, akkor a szamár is jó”. Egy új lakást, vagy házat az ember általában egy életre épít, s akkor az kell, hogy a ház legyen az emberért, s ne az ember a házért, azaz a lehető legtöbb kényelemmel szolgáljon bennünket. Így aztán igyekezzünk meggyőzni a megrendelőt, hogy neki lesz jobb, ha nem az épületgépészeten spórol.
A WC
Természetesen nagyon hasznos, ha van legalább még egy külön WC is, ahová a vendégek mehetnek, vagy néha előfordulhat az is, hogy egyszerre ketten szeretnék használni azt a családból. Többszintes háznál célszerű minden emeleten egy WC, hogy ne kelljen lépcsőzni, ha hirtelen „menni kell". Most nézzük meg, miket célszerű egy WC-helyiségbe beépíteni. Régebben csak a WC-csésze és tartály volt ebben a helyiségben, de ma már ennél sokkal többre van igényünk. A minimális szükséglet a WC-berendezésen kívül egy kézmosó, a használat utáni tisztálkodáshoz. Egy német felmérés szerint a WC-használat utáni, mosószer nélküli kézmosás a bacilusoknak, baktériumoknak csak a felét pusztítja el, a többi a kilincs megfogásakor, kézfogáskor másokra is átkerülhet.
További berendezési tárgy a piszoár. Ezt a háziasszonyok tudják leginkább értékelni. A férfiak a „kisdolgot« állva végzik, így a csészébe magasból érkező folyadék szétfröcsög a helyiségben, s kellemetlen szagot áraszt. A piszoár magasabban van a WC-csészénél, így kisebb a szintkülönbség, azaz kevésbé fröccsenhet, sőt a jó kialakítású csésze még ezt a kis lehetőséget is megakadályozza. A házi használatú csészék kaphatók fedeles kivitelben is. A teljes komfortot nyújtó WC-ben nagyon hasznos lehet a bidé beépítése, melyről előzőleg már szót ejtettünk. A berendezési tárgyak lehetőleg falra szereltek legyenek, mert így a padozat könnyebben tisztán tartható. A WC-tartály legkedvezőbb kialakítása a falba épített, mert így esztétikusabb és szinte teljesen hangtalan. A WC-csésze lehet felső vagy mélyöblítésű. Mindkettőnek van előnye és hátránya. A felső öblítésű csésze használat közben nem „csobban”, s ezáltal nem végez alsó mosást szennyezett vízzel, viszont a szagok könnyebben terjednek szét a helyiségben. Az alsó öblítésű csészénél a szagok alig terjednek, mert a keletkezett szennyeződés vízbe kerül, viszont „csobban". A csészéknek legyen olyan bevonata, amelyik gátolja a szennyeződések elkenődését, azaz a tisztán tartást segíti.
A WC-ben teljesen természetes a szagok keletkezése. Ezt el kell vezetni, hogy az ne a lakásban terjedjen szét. Szükség van ventilátor beépítésére – pláne a mai jól záródó ablakok mellett – melyeket többféle módon lehet üzemeltetni (indítható a világítással együtt, ha ablaktalan a helyiség vagy indítható közvetlen kapcsolóról is). Célszerű önműködően nyíló és záródó csappantyúval felszerelt ventilátort beépíteni, melynek segítségével megakadályozható a hő felesleges eltávozása a helyiségből. Ha nem padlófűtés van, akkor nagyon hasznos a helyiség fűtőtestének visszatérő vezetékét a padlóban padlófűtésszerűen vezetni, mert ezzel temperálni lehet a helyiség padozatát. Igazán kedvező helyzetet teremt, ha valaki mezítláb megy WC-re, s esetleg hosszabb ideig ül ott, de közben a lába nem fázik a hideg kőtől. Természetesen a WC-helyiségébe is lehet törülközőszárítós radiátort elhelyezni, de arra figyelni kell, hogy a fűtőtestre rakott törülköző gátolja a hő leadását, tehát előfordulhat, hogy az nem tudja kellően befűteni a helyiséget.
A leírtak betartásához a megszokottnál nagyobb helyiségre van szükség. A kényelmes (nem pazarló) használathoz legalább 2-3 m² alapterület kell. A hagyományosan készített WC-helyiségek az 1 m²-t sem érik el. Hozzá kell tenni, hogy a minden igényt kielégítő WC-helyiség többe kerül, mint egy hagyományos kialakítású komplett fürdőszoba. Egy új lakást vagy házat az ember általában egy életre épít, s akkor az kell, hogy a ház legyen az emberért, s ne az ember a házért, azaz a lehető legtöbb kényelemmel szolgáljon bennünket. Így aztán igyekezzünk meggyőzni a megrendelőt, hogy neki lesz jobb, ha nem az épületgépészeten spórol.