Cséki István
okl. gépészmérnök, számítástechnikai tanár, gazdaságmérnök
32 284 | |
Cséki István cikkei
38 cikk. Lapozó: |
Oldható és nem oldható épületgépészeti csőkötések
2018. szeptember 19. |
7392
1989 előtt hazánkban szinte csak acélcső, PVC-cső, ólomcső, öntöttvas cső és azbesztcement cső létezett, melyeket ma már alig vagy egyáltalán nem használunk. A rendszerváltás után beérkeztek az új csőanyagok, s vele az új szerelési technikák. Az épületgépész szakmában nagyon sokfajta csőkötés létezik, melyeket megismerni egy cikken belül lehetetlen. Az új vagy leendő szakemberek biztosan találnak újdonságot itt.
Az épületgépész szakképzésről
2016. július 15. |
7788
Az önálló épületgépész képzés 1950-ben indult be, előtte más szakmák részeként tanították az épületgépészeti ismereteket. Korábban az ismeretek mennyisége lényegesen kevesebb volt, ezért nem volt önálló a képzés.
Gáztűzhely kontra villanytűzhely
2015. november 3. |
10 193
1 4 (1)
Manapság egyre gyakrabban merül fel a kérdés, hogy a konyhába gáztűzhely vagy elektromos tűzhely legyen beépítve. Biztonsági, komfort- és anyagi szempontok vetélkednek egymással, és nem könnyű a döntés.
Gáz tűzhelyek elhelyezési, bekötési szabályai
2015. szeptember 7. |
8524
1 5 (1)
A gázszolgáltatás különböző területein különbözőképpen alkalmazzák a 11/2013. (III. 21.) NGM rendeletet, amely a gáz-csatlakozóvezetékekre, a felhasználói berendezésekre, a telephelyi vezetékekre vonatkozó műszaki-biztonsági előírásokról és az ezekkel összefüggő hatósági feladatokról rendelkezik. Jelen cikkben csak a gáztűzhelyek problémáival foglalkozom.
Épületgépészeti berendezések és az elavulás
2015. június 4. |
3518
1
Miért működött egy régi ÉTI kazán 40 évig, és miért működnek a maiak maximum 10-ig? Megéri a hatékonyság és „eldobhatóság” együtt? Kérdéseket kaptam, hogy próbáljak meg válaszolni rájuk.
Csatornázási rendszerek
Nyomáspróbák az épületgépészetben IV.
2014. november 4. |
8005
2 4.5 (2)
Nagyon sokan gondolják, hogy csatornánál nincs szükség próbára, pedig ez nem helyes. Először is meg kell különböztetnünk gravitációs, nyomott vagy szívott rendszerű csatornázást. Természetesen a legnagyobb mennyiségben gravitációs csatornázás épül.
Fűtési rendszerek
Nyomáspróbák az épületgépészetben III.
2014. október 3. |
6366
1 5 (1)
A fűtési rendszerek nyomáspróbáját több részre kell bontanunk, ahol is beszélhetünk vízfűtésről és gőzfűtésről. A vízfűtések esetén megint csak fel kell bontanunk a próbát aszerint, hogy fűtőtestes vagy felületfűtésekről van-e szó.
Nyomáspróbák II. Vízrendszerek
2014. szeptember 5. |
13 301
2 4 (1)
Cikksorozatunkban az épületgépészeti nyomáspróbákat tárgyaljuk a gáztól a kéményig, a hűtéstől a vízig. A készre szerelt hálózatokon még a vezetékek eltakarása előtt ellenőrizni kell a kötéseket és a vezetékeket. Az esetleges hibák nagy károkat képesek előidézni az épület állagában. A kötések a szerelés helytelen végzése okán lehetnek rosszak, a vezetékek a hibás gyártás miatt lehetnek tömörtelenek (természetesen ez utóbbi nagyon ritkán fordul elő, de az ördög nem alszik).
Gázhálózatok
2014. július 31. |
11 086
2 5 (2)
Cikksorozatunkban az épületgépészeti nyomáspróbákat tárgyaljuk a gáztól a kéményig, a hûtéstõl a vízig.
Szilárdtüzelésű kazánok bekötése
2013. április 11. |
74 093
1
Magyarországon a kazánrobbanások legtöbbje a szakszerűtlen bekötések miatt történik. A kazánrobbanások elkerülhetők lennének, csak figyelni kellene a szakszerű bekötésre. Cikkünkben, ami a VGF szaklap és a Szatmári Kft. által összeállított és a szilárdtüzelésű kazánt vásárlóknak átadott tájékoztató alapanyaga volt, az alkalmazható bekötési módokat ismertetjük röviden. Az MSZ 04-142 számú szabvány (ami jelenleg már elavult, de nincs helyette másik) kimondja, hogy „szilárdtüzelésű kazánhoz csak nyitott tágulási tartály építhető be”. Erre azért van szükség, mert ha a kazán üzemeltetője nagyon megrakja a kazánt, akkor hirtelen sok hő fejlődik, s ha a fűtési rendszer nem tudja azt elvezetni, akkor a kazánban lévő víz felforrhat. A forrás következménye, hogy a víz egy része elgőzölög, s 1 liter vízből kb. 1000 liter gőz lesz, viszont a térfogata nem lehet nagyobb, így ezredrészére összenyomva, szinte ezerszeres lesz a nyomás a kazánban.
Családi házak fűtéséről ismételten
2012. október 18. |
2620
1 5 (1)
Sajnos a családok egyre nagyobb részénél nehézséget jelent a fűtési költségek kifizetése. Ehhez még hozzájárul az is, hogy az alacsonyabb keresetű családok nem képesek házuk korszerűsítését finanszírozni, vagyis nem tudják a falakat hőszigeteltetni, a nyílászárókat hőszigeteltre cserélni, illetőleg a fűtésüket kisebb fogyasztásúra átalakíttatni.
Milyen lapradiátort válasszon? (nálunk)
2012. február 7. |
48 071
3 5 (1)
Egy igen egyszerű módszert propagál egy kereskedő, hogy nála vegyenek radiátort az emberek. Ebben mindössze az a probléma, hogy az általa jelzett módon történő radiátorkiválasztás rendkívül félrevezető. A kereskedő számára nagyon jó kiválasztás, mert jó nagy radiátorméretek jönnek ki ezzel a módszerrel, s ekkor a drágábbakat tudja eladni. Igaz, hogy ez a módszer tévedhetetlen, mert ekkora túlméretezésnél senki nem fog reklamálni, hogy a radiátor nem ad le elegendő hőmennyiséget. Az meg már senkit nem érdekel, hogy ugyanolyan hőmérséklet eléréséhez esetleg a fele nagyságú radiátor is elég lenne.
Tervezői szemszög
2010. november 12. |
4611
Manapság nagyon divatossá vált a megújuló energiák fogalma. Hazánkban viszont az összes energia felhasználásának mindössze 6-7%-át teszik ki, tehát inkább csak divattá vált a beszédben, mint ténylegesen számottevő kiegészítővé.
Szivattyús fűtések nyomásviszonyai
2010. június 14. |
34 202
3 4.5 (2)
Nyomás szempontjából két részre osztjuk a fűtési rendszereket: gravitációs fűtés, szivattyús fűtés. Gravitációs fűtést ma már nem építünk, mert nagyon nagy méretű vezetékeket kell hozzá kiépíteni. A nagyméretű vezetékeket nem tudjuk rejtetten vezetni, ezért az esztétikailag sem látványos. Gravitációs fűtésnél a rendszerben uralkodó nyomást a tágulási tartály vízszintje határozza meg. Itt nem lehet gond a nyomásokkal, így nem is foglalkozunk vele.
A csatorna méretezése
2009. április 16. |
36 543
1
A csatornázás fontosságát mutatja az a tény, hogy mikor a több ezer éve az etruszk vagy a római birodalomban használt csatornázás egy időre feledésbe merült, a városokban élő emberek között járványok törtek ki, és pestis, kolera stb. tizedelték az ott lakókat. Amikor felismerték a tömeges megbetegedések keletkezésének okát – a csatornázás hiányát –, s elkezdték kiépíteni azokat, a járványok is megszűntek. A csatornázás jelentőségét támasztja alá, hogy amíg 50-60 évvel ezelőtt szinte az összes kútvíz iható volt, ma alig találunk olyan kutat, melynek vize megfelelő lenne, mert időközben elszennyeztük a talajvizeket, ezért ma már tilos a szennyvizeket elszikkasztani. Ennek ellenére sajnos még ma is sokfelé bekerül a talajba a szennyeződés (engedély nélkül), mert kényelmesebb ily módon eltüntetni a szennyvizeket, mint elszállíttatni, s a felelőtlen emberek bele sem gondolnak abba, hogy gyermekeik és unokáik majdani életét nehezítik meg ezzel.
Falfűtés-hűtés
2008. november 11. |
8527
1 4 (1)
Az ember szempontjából a legkomfortosabb, legjobb közérzetet biztosító fűtés a sugárzó. Bizonyíték erre, hogy a napsugárzás a legkellemesebb számunkra. A sugárzó hőleadás miatt szeretik nagyon sokan a cserépkályhát, aminek sok-sok évvel ezelőtt nagy kultusza volt, s ma ismét reneszánszát éli. Vannak, akiknek a cserépkályha az egyik legmegbecsültebb „bútordarab” a lakásban. Sok embernek a tűz látványa adja a családias hangulatot, s ezt a tüzet a kandallókban lehet megtalálni.
Tágulási tartályok méretezése
2008. május 10. |
59 092
2
Ebben a cikkben be szeretnénk mutatni, hogy mire kell odafigyelni a tágulási tartályok méretezésekor, milyen paramétereket kell figyelembe venni beépítésük előtt, hogy a megfelelő hatásfokot el tudjuk érni. Nyitott tartályokat egyre kevésbé használunk, mert már alig van szilárd tüzelésű fűtés, de a gáz árának emelkedése ismét ebbe az irányba fordította a szereléseket. Vidéken pedig sok helyen tartalékkazánt építenek be a gázkazán mellé, mert így a kertben keletkezett hulladékokat el tudják benne tüzelni.
Sokadszor a kazánok biztosításáról
2007. december 30. |
3184
Már többen (köztük én is), többször írtak e lap hasábjain a kazánok biztosításáról, és gyanítom, nem ez a cikk lesz e témában az utolsó. 30 évvel ezelőtt még nem is beszéltünk másról, csak a nyitott tágulási tartályról. Ma pedig alig esik róla szó, helyette a zárt tágulási tartály lépett elő főszereplővé.
Különböző anyagú csövek egymáshoz kapcsolása
2007. november 10. |
65 207
1
Az 1989-es rendszerváltás előtt a különböző anyagú csövek kötése nem okozott problémát az épületgépészetben, mert csak horganyzott és fekete acélcső, illetve PVC cső létezett. Cikkünkben természetesen csak a nyomóvezetékekről lesz szó, mert a lefolyóvezetékeknél ez a kérdéskör kevésbé problémás.
Napjaink épületgépészete
2012. december 11. |
3088
„Minden mulandó, csak a változás örök.” Ez érvényes a mi szakmánkra is. A technikák, technológiák folyamatosan változnak, ami az energia felhasználásának csökkenéséhez, illetve a szerelések könnyítéséhez vezet.
38 cikk. Lapozó: |