Gázosok a tetőn. Jó ötlet ez?
2024. szeptember 5. | 270
Egy friss rendeletmódosítás lehetővé teszi, hogy a gázkészülékek – de kizárólag csak azok – égéstermék-elvezetőjét gázszerelő szakemberek is kiépíthessék.
Hőszivattyút, százat, ezeret?
2024. július 18. | 365
Talán sokaknak ugrik be, kitől plagizáltuk mostani szavazásunk címét. Igen, Petőfi Sándor lelkendezett hasonlóképpen versében a vasút kapcsán, miután elutazott Pesttől Vácig az ország első vasútvonalán. A közelmúltban a hőszivattyúk iránt mutatkozott hasonló eufória, ami viszont mostanra alábbhagyott. De jól van ez így, vagy tenni kéne valamit?
Ön hajlandó kiszállni klímatisztításra szezonban?
2024. július 4. | 262
A split klímával rendelkezők számára hasznos tudnivaló, hogy a csak hűtésre használt klímákat évente egyszer, a hűtési szezon előtt, a fűtésre és hűtésre is használatos berendezéseket pedig évente kétszer, a hűtési és a fűtési időszak megkezdése előtt célszerű kitisztíttatni, fertőtleníteni.
Fizessenek a cégek? Jó ötlet ez?
2024. június 13. | 317
Januártól a korábbihoz képest drágábban kapják a vizet a cégek, és a szennyvíz-elvezetésért is többet kell fizetniük. Ráadásul a nyakukba kaptak egy olyan alapdíjat, amelyet akkor is fizetniük kell, ha minimális a fogyasztásuk, mert nem a vételezett víz mennyiségén, hanem a vízóra átfolyási támérőjén alapul a díj.
Jön az otthonfelújítási pályázat. Jó ötlet ebbe vállalkozóként beszállni?
2024. május 16. | 603
Június harmadikán nyílik meg a 108 milliárd forintos keretösszegű otthonfelújítási program pályázati ablaka, de a szaktárca közlése szerint a tájékozódást segítő honlap már májusban élesedik. A pályázati felhívás közzétételével egyidejűleg elérhetővé váló vállalkozói listán az érdeklődők kikereshetik a lakókörnyezetükben működő kivitelezőket és a program végrehajtásában közreműködő tanácsadókat.
Ajánlana ügyfelének napkollektort?
2024. május 2. | 570
Úgy tűnik egy ideje, hogy a napenergiát közvetlenül melegvízkészítésre használó berendezések aranykorának leáldozott. Míg húsz éve rengeteg új építésű ház tetejére szereltek napkollektort, most a helyüket a villamos energiát termelő napelemek veszik át. De még fordulhat a kocka, ha a körülmények is úgy hozzák.
Mikor olvadhat fel a befagyott hőszivattyúpiac?
2024. április 18. | 353
Az egyik legnevesebb hőszivattyúgyártó világcég hazai leányvállalatánál visszaesést érzékeltek a hőszivattyúk piacán. A társaság arra számít, hogy az idei évben remélhetőleg kiheverjük a tavalyi mérséklődés jelentette sokkot, a számok javulását pedig a lakásfelújítási támogatás újbóli bejelentése, valamint az építőipar reménybeli emelkedő pályára állása segíthetné.
Beépítene polifoszfát vízlágyítót a vízóra után?
2024. március 14. | 393
Témánkat egy olvasói levél inspirálta, melyben azt kérdezték, okozhat-e egészégügyi problémát, ha polifoszfát szűrővel/vízlágyítóval kezelt vizet használnak főzésre és mosogatásra, mert a készüléküket közvetlenül a vízóra után építette be a szakember.
Befékezett az építőipar. Ön ebből mit tapasztal?
2024. február 28. | 347
Egy friss felmérés szerint 2023 egészét tekintve folyó áron több mint 30%-kal csökkent a megkezdett építőipari kivitelezések összértéke, az év utolsó negyedévében pedig különösen jelentős volt a visszaesés 2022 azonos időszakához képest.
Ön egyetért az F-gázok gyors ütemű kivezetésével?
2024. február 1. | 978
A hűtőberendezésekben használt hűtőközegek a technológia hajnalán, a 20 század első évtizedeiben rendkívül hatékonyak, de ugyanakkor rendkívül mérgezőek és gyúlékonyak is voltak. Szivárgásuk miatt számos haláleset történt, ezért a gyártók – részben törvényi előírások nyomása alatt – halogénezett szénhidrogén (CFC) közegekre váltottak.
Ön is betiltaná a gázkazánokat?
2023. december 13. | 867
Az Európai Tanács és az Európai Parlament ideiglenes politikai megállapodásra jutott az épületek energiateljesítményéről szóló irányelv felülvizsgálatára irányuló javaslatról. Ennek keretében a fosszilis tüzelőanyagokat fokozatosan vezetnék ki az épületek fűtéséből.
Kenderkóc, bálamadzag, szappanos víz vagy tömítőzsinór és szivárgásvizsgáló?
2023. november 24. | 672
Az árak a szerelők szokásait nagy mértékben befolyásolják, de a megszokás is nagy úr. Van, aki a kenderkócra esküszik, mások jobban szeretik a tisztább, újabb technológiákat.
Használ ügyfélnyilvántartó rendszert?
2023. november 2. | 577
A szezonban bizony nem könnyű az ügyfelek igényeit kielégíteni. Az egyszerű határidőnapló kevés lehet. Az esetleges konfliktusok elkerülésére fontos észben tartanunk, kinek, mit ígérünk.
Ön, mint gépész, milyen házat építene?
2023. október 13. | 422
A házépítések évszázadokon keresztül a régi, jól bevált technológiákra és alapanyagokra épültek. Hogy egyes vidékeken, égtájakon milyen megoldásokat, faltípusokat részesítettek előnyben, az nyilván függött a helyben elérhető természetes építőanyagok fajtájától (kő, rakott sár, vályog, fa stb.) és az éghajlati viszonyoktól.
Milyen csővel célszerű szerelni kazáncsere esetén?
2023. október 5. | 509
Egy kazánszereléssel foglalkozó közösségi csoport oldalán megjelent egy kép, melyen a fűtési előremenő, visszatérő, valamint a gázcsatlakozó vezeték ugyanolyan sárga flexibilis csővel volt bekötve. A kép megosztotta a csoporttagok véleményét, és sokan műszakilag jónak találták a bekötést, sőt „szegény ember vízzel főz” közmondás alapján még jó megoldásnak is tartották a szerelést.
Érdemes manapság horganyzott acélcsővel szerelni?
2023. szeptember 21. | 439
Sokan hisznek a hegesztett kötésekben, a menetvágásban, a klasszikus szereléstechnikában. Ma a piacon már nagyon sok újdonság elérhető, amely ki tudná váltani a klasszikus gépészetet.
Megéri még a napelemmel kombinált hőszivattyú-telepítés?
2023. szeptember 7. | 604
Nagy a káosz kommunikációs területen a napelemekkel kapcsolatos szaldós elszámolással kapcsolatban. Még a tavalyi évben írtuk meg, hogy a gyors változások, és a bizonytalanabb jogszabályi környezet irracionális döntésekre is sarkallhatja a felhasználókat.
Karbantartásbarát módon kell szerelni a kültériket?
2023. augusztus 17. | 540
Hogyan szervizeljük a klíma kültériket, ha elérhetetlen magasságokban vannak, vagy ha úgy el lettek burkolva, hogy hozzáférhetetlenek. Nincs az a megrendelő, aki a tisztítás költségét kifizetné.
Mihez kezdene, ha nem fizetnék ki a munkáját?
2023. július 20. | 501
A szerviz, a szerelés lényegében bizalmi munka is. A kivitelezőnek meg kell bíznia a megrendelőben, hogy az teljesíteni fog, és a megrendelőnek is a szerelőben, hogy a munka amit elvégzett, szakszerű. Mégis sokszor előfordul, hogy mondva csinált körülményekre hivatkozva elmarad a számla kiegyenlítése.
Kinek a feladata a fűtésrendszer beszabályozása?
2023. július 6. | 463
Sokszor találkozni olyan panaszokkal, hogy az egyik helyiségben túl meleg van, míg a másikban meg lehet fagyni. A nyári időszak alkalmas lenne a kísérletezésre és az utólagos beszabályozásokra.
Kinek kell a készülékek kondenzvíz-elvezetéséről gondoskodni?
2023. június 15. | 1725
Ez a kérdés nem is olyan egyértelmű, mint azt számos gyakorlati példa mutatja. Csöpögő klíma kültérik, kémény miatt szétázó falak, WC tartályba bekötött kazánok a megmondhatói.
Megismételhető a tavalyi siker?
2023. május 18. | 725
Vannak arra utaló jelek, hogy az épületgépészeti beruházások volumene idén elmarad a tavalyitól. Igaz, 2022 kiugróan jó évnek számított ebből a szempontból. Lapunk arra kíváncsi, mire számítanak ebből a szempontból – saját magukra vonatkoztatva – az épületgépészet területén dolgozó szakemberek.
Megbízható energiahordozó a földgáz?
2023. május 4. | 786
Szinte minden évben megjelenik egy-két cikk, hogy bizonyos céldátumra betiltják a gázkazánokat, megtiltják a vezetékes földgáz használatát. A földgázhasználat úgy tűnik túlmutat az észszerű műszaki kérdéseken, mára már nem csupán a tüzeléstechnika eszközévé vált.
Megéri használt szerszámokat vásárolni?
2023. április 20. | 977
A különböző aukciós és közösségi oldalakon is találkozhatunk kéziszerszám-apróhirdetésekkel. Présgépeket, rendszermosókat, savazó gépeket kínálnak viszonylag olcsón.
Kiválthatják a jövőben a szerelők munkáját a gépek, a mesterséges intelligencia?
2023. április 6. | 414
Manapság egyre gyakrabban foglalkozunk ezzel a kérdéssel. A számítógépek megjelenése óta a mesterséges intelligencia fejlődését tartják a következő nagy változásnak. A munkaerőhiány orvoslását már sok esetben most is végzik robotok. De elvehetik-e a gépek a mi munkánkat?
Mikor jó egy épületgépészeti árajánlat?
2023. március 16. | 522
Nagyobb munkák esetén a megrendelők elvárják, hogy a kivitelező árajánlatot készítsen. A formai követelmények tekintetében megoszlanak a vélemények, mennyire kell részletesnek Lennie, mit tartalmazzon pontosan az ajánlat.
Hol vannak az épületgépész nők?
2023. március 2. | 788
Az épületgépész szakma férfias világ, itt be kell piszkolni a kezet, olykor porolni kell, terheket emelni, cipelni, hegeszteni, vágni stb.
Gyors az épületgépész szakma fejlődése?
2023. február 16. | 501
Az elmúlt 15-20 évben az épületek gépészeti megoldásanál új anyagok, berendezések, új filozófiák jelentek meg, melyekhez a szakmának alkalmazkodnia kell.
Le a gáztűzhelyekkel?
2023. február 2. | 1228
A tankönyvek szerint a földgáz tökéletes égésekor gyakorlatilag csak szén-dioxid és vízgőz képződik égéstermékként. Mostanában mégis egyre többször hallani, hogy be kellene tiltani a gáztűzhelyeket, mert számos légúti megbetegedés vezethető vissza a használatukra.
Milyen év lesz az idei az épületgépészet szempontjából?
2023. január 19. | 711
A január mindig egy kicsit aggasztó. Minden áll, a nagy decemberi hajsza után nem csörögnek a telefonok. Egy vállalkozó ilyenkor némi aggodalommal néz az év még hátralévő részére, még akkor is, ha tudja, ez csak a szokásos téli „uborkaszezon”.
Gondot jelent önnek a budapesti közlekedés a szakmája végzésében?
2023. január 5. | 545
Nem csak Budapestből áll az ország, azonban egyik vidéki nagyvárosban sem tapasztalhatunk annyi nehézséget, mint a fővárosban.
Van értelme használt alkatrészek beépítésének az épületgépészetben?
2022. november 17. | 703
A használt alkatrészeknek, készülékeknek minden szakmában nagy piaca van. Az autóiparban ez természetes. De mennyire természetes az épületgépészetben?
Van értelme a gázszerelő-igazolványnak?
2022. november 3. | 903
„Régóta megvan, eddig még soha nem kérték, de ismerek olyat, akinek már szüksége volt rá.”
Érdemes lecserélni a konvektorok régi gázszelepeit?
2022. október 20. | 1540
Hazánkban több mint 1 millió konvektor teljesít szolgálatot. Közülük sokan akadnak igazi „veteránok”, amik 40 éve szolgáltatják a meleget. Le lehet cserélni a gázszelepüket? Jó ötlet ez a korszerűsítés?
Csak a gépi az igazi, vagy elég a kézi szellőztetés?
2022. október 6. | 882
A modern, új épületekben a szellőztetőrendszer elengedhetetlen része a minőségi létnek.
Mit gondol a szilárd tüzelés újbóli térhódításáról?
2022. szeptember 22. | 1129
Kéményes szakemberek szerint rengeteg kéményt építenek szilárd tüzelésre. Sokan vannak olyanok is, akik visszaalakítják a gáztüzelésű berendezések kéményeit. Jó ez az irány?
Mennyire lehetnek hatékonyak a házilag barkácsolt készülékek?
2022. szeptember 8. | 739
A közösségi oldalakon egyre-másra jönnek elő a házilag készített készülékek, mint a hűtőből átalakított hőszivattyú, az autó akkumulátorára rákötött napelemcella, vagy a fatüzelésű „kondenzációs” kazán.
Milyen anyagú cső legyen a kazán alatt?
2022. augusztus 18. | 1940
Sok kazán alatt látni ötrétegű csövet. Van, aki flexicsővel cseréli a kazánokat, mások a bordáscsőre esküsznek. De a hagyományos, rézcsöves forrasztásos technológiának is van a mai napig létjogosultsága.
Mi most a legcélravezetőbb takarékoskodás?
2022. augusztus 6. | 961
Ma az egész ország lázban ég, számolgatunk, fogyasztási jelleggörbéket elemzünk, gondolkozunk az alternatív lehetőségeken.
Önnek mennyire átlagos a gázfogyasztása?
2022. július 14. | 4754
A rezsicsökkentést lényegesen érintő bejelentéseket tett a magyar kormány, hogy kezelni próbálja az egész Európát, így hazánkat is egyre komolyabban érintő energiaválságot. A bejelentések értelmében komoly változásokkal számolhatnak a lakossági fogyasztók.
Megbízhatóság vagy energiahatékonyság?
2022. július 7. | 2125
Az épületgépészetben sok esetben kerülünk ilyen dilemma elé, vajon mire törekedjünk; az energiahatékonyságot vagy a megbízhatóságot helyezzük előtérbe?
Célszerű megvizsgálni a fűtési vizet gázkazán-karbantartás során?
2022. június 16. | 1218
A fűtési víz gyakran szóba kerül szaklapunkban. A gázkazánok működését, élettartamát alapvetően befolyásolja a vízminőség. A gázkészülékek karbantartásakor nem feladat a fűtési víz ellenőrzése, de a célszerűség olykor megkívánhatja. Egy kezdődő meghibásodás előhírnöke lehet a szennyezettség milyensége.
Mi a földgáz jövője?
2022. május 19. | 1776
Az utóbbi időben egyre-másra hallani a földgáz tüzelési és energetikai célú felhasználásának átalakulásáról. Egyrészt a klímasemlegesség, másrészt az ukrán-orosz konfliktus aspektusából.
Mi lehet a fűtési alternatíva, ha elzárják a gázcsapot?
2022. május 5. | 2002
Hangsúlyoznunk kell, minden felvetés ebben a témában hipotetikus. Szigorú protokoll van arra az esetre, ha mindez megtörténik, viszont egy gondolatkísérletet, egy együttgondolkodást megér a téma.
Milyen rendszert használ ügyfélkezelésre?
2022. április 21. | 942
Manapság számtalan módja van az ügyfelekkel való kapcsolattartásnak. A célszoftverektől a névjegykártyáig, matricáig szinte minden megtalálható.
Mennyire hasznosak a készülékgyártói tanfolyamok?
2022. április 7. | 687
Minden évben a nagyobb épületgépészeti készülékgyártók, kazánosok, klímások, hőszivattyúsok tartanak tanfolyamokat, ahol bemutatják az új készülékeket, valamint a régebbi típusokról is információkat adnak.
Karbantartás után szükség van műszeres ellenőrző mérésre?
2022. március 31. | 740
Gázkazánok, klímaberendezések, hőszivattyúk működéséről a műszeres ellenőrzés sok információt hordoz. A mérés soha nem árt, de kell-e rendszeresen mérnünk?
Mennyire hatékonyak a szilikát alapú fűtésrendszer-javító folyadékok?
2022. március 17. | 1133
Ha szivárog a fűtésrendszer, a nyomásvesztés következtében a gázkazán leáll. Ilyenkor a felhasználók újra töltenek, és töltenek, és töltenek… A nyers víz különösen a legújabb készülékeket viseli meg. Friss oxigént bejuttatva korrodálja a fűtési rendszert, és a telepítéskor feltöltött inhibitor koncentrációját is csökkenti. Ha látszik, hogy a rendszer hol ereszt, viszonylag könnyű dolgunk van, a hibát meg lehet oldani. Ha azonban semmi kézzelfogható támpont nincs, akkor bizony rejtetten, a falon, padlón belül van a hiba. Ekkor lehet megoldás a szilikát alapú javító, tisztító és karbantartó adalék.
Mennyire tartják fontosnak a lakástulajdonosok a szellőztetőrendszerek tisztán tartását?
2022. március 3. | 1174
A gyakorlatban számos példát találni elhanyagolt szellőzőkre, elsősorban a régebben épült irodaházakban, vendéglátó helyiségekben, társasházakban. Szerencsére ma már egyre több a pozitív példa is.
Mit értünk teljes kazánfelújítás alatt?
2022. február 17. | 1559
Egyre-másra találkozni „felújított” gázkazánokkal. Vajon mit értünk teljes felújításon? Minden egyes alkatrész újra cserélését? Vagy használt, az eredetinél jóval kevesebbet futott alkatrészekkel történő pótlást?
Szükség van a műszaki ellenőrök munkájára?
2022. február 3. | 1116
A műszaki ellenőr a beruházó szeme, füle, jobbkeze kellene, hogy legyen. Ő az, aki felhívja a figyelmet, ha építés közben valami hibás, vagy nem úgy teljesítenek, ahogy a szerződésben megállapodtak. Sajnos nagyon sokszor találkozni olyan esettel, amikor a műszaki ellenőr csak aláír, átvesz, és nem győződik meg a szakszerűségről.
Szükséges a műszeres mérés gázkészülék-karbantartást követően?
2022. január 20. | 1582
Fórumokon, különböző gázkészülékes közösségi csoportokban nagy vitát váltott ki, hogy szükséges-e a készülékeket évenként műszerrel is ellenőrizni. Sajnos még egy repedt, korrodált konvektortest is lehet életveszélyes, amely egy egyszerű méréssel azonnal kideríthető.
Szükségük van az épületgépész szerelőknek sárga villogóra?
2022. január 6. | 2006
A figyelmeztető jelzést viselő autóknak számos lehetőséget biztosít a KRESZ. Többek között behajthatnak olyan utcákba, várakozhatnak olyan helyeken, ahol más autók nem. Hasznos lehet kiváltani nekünk is?
Miért hosszabbították meg a napelemes pályázatot?
2021. december 22. | 900
Hőszivattyúval fűteni, főleg napelemmel kombinált rend jó és takarékos megoldás – főként egy korszerű, jól hőszigetelt és megfelelő hőleadókkal szerelt, új építésű ingatlanban. Nemrégiben azonban olyan pályázat jelent meg, amely felújításhoz kínál támogatást hőszivattyú telepítésére. A pályázat kapcsán friss hír, hogy meghosszabbították a beadási határidőt.
Meddig lesznek még gázkazánok üzemben?
2021. december 9. | 3087
Időről-időre felröppen a hír, hogy betiltják a földgáz működtetésű lakossági fűtőberendezéseket. Ígérték már 2023-ra, 2030-ra, sőt 2050-es dátumokról is hallottunk már. Olyan ez, mint a világvége jóslat, melynek időpontja folyamatosan változik?
Sajátmárkás vagy csak minőségi kéziszerszámot használ?
2021. november 25. | 1626
A nagyobb barkácsáruházak polcain is megjelentek a sajátmárkás kéziszerszámok. Ezen felül egyes élelmiszerláncok is forgalmaznak kéziszerszámokat hosszú garanciális idővel. Érdemes ezeket használni?
Hogyan tudja tartani a lépést a változó szakmai kihívásokkal szemben?
2021. november 18. | 1203
Az épületgépész szakma is viszonylag gyorsan változik. Ami tegnap még újdonság volt, az ma már napi gyakorlat, rutinfeladat. Gondoljunk a műanyag csövek szerelésére, vagy éppen a hőszivattyúk elterjedésére.
Szükség van új építésű lakásoknál falazott kéményekre?
2021. november 11. | 2072
Gyakran látni olyan sorházi lakásokat, lakóparkokban házakat, ahol az épületekre nem raktak a kőművesek kéményt. Műanyagcsövek árválkodnak a tetőn, jelezvén, hogy kondenzációs gázkazán szolgáltatja a meleget.
A márka vagy az ár fontosabb?
2021. november 4. | 1139
Szerelőként, kivitelezőként léteznek preferált márkák, amit szívesen vásárolunk. Vannak, akiknek fontosabb a termékek ára, nyilván az olcsóbb, de jó termékekkel többet kereshetünk.
Vezérlőpanel: cseréljem vagy javítsam?
2021. október 28. | 3769
Fontos kérdéssel érkezett hozzánk olvasói megkeresés: a gázkazán vezérlőpanele meghibásodott.
Létezik olyan, hogy valaki csak karbantartó szerelő?
2021. október 21. | 1331
Gázkészülék-szerelők gyakran találkozhatnak a szakmában elhíresült, ún. karbantartó szerelőkkel. Hivatalosan ez a megnevezés nem létezik, kazánszerelő az, aki megfelelő jogosultságokkal rendelkezik.
Kimenne külföldre dolgozni?
2021. október 14. | 6218
A koronavírus, a Brexit jelentősen megváltoztatta a külföldi munkaerőpiacot. A jó szakemberek hazai megbecsülése is emelkedőben van, egyre többet ér a szakmához értő munkavállaló.
Mit tesz, ha nem kapható hagyományos szivattyú, de cserélni kell?
2021. október 7. | 1417
Kevesebb mint 4 hónap múlva életbe lép egy uniós rendelet, amely hatással lesz a régi gázkészülékek javítására is. Csak nagy hatékonyságú szivattyút gyárthatnak a gyártók, az eddig előállított darabokat viszont vásárolni lehet. Ám a készletek végesek.
Javítanak vagy cserélnek a megrendelők a gázkazánok esetén?
2021. szeptember 23. | 1511
Manapság több támogatás is igénybe vehető kazáncserére, fürdőszoba-felújításra, hőszivattyú-telepítésre, egyéb gépészeti felújításokra. Sokan azért nem vágnak bele a korszerűsítésekbe, mert nem áll rendelkezésre elég anyagi forrás, vagy egyéb külső körülmények nem teszik lehetővé a cserét.
Dolgozzon mások helyett a gépész?
2021. szeptember 16. | 1336
Kiviteli tervek nélkül a kivitelezőknek sokkal több dolguk van, nem beszélve arról, hogy hiba esetén a felelősség nagy része is az övék. Lakóparkok, családi házak építésénél bizony gyakran szembesülhet a megrendelő azzal, hogy utólagos, kevésbé szakszerű pótmegoldásokra van szükség.
Mennyire figyel a klímák kondenzvíz-elvezetésére?
2021. szeptember 9. | 2000
A cseppvizet szigorúan tilos közterületre (utcára, járdára) kivezetni, ezt az önkormányzatok helyi rendeletben szabályozzák. Ennek ellenére itt-ott találkozhatunk csöpögő készülékekkel.
Mennyire bizonytalan a kivitelezők helyzete az áremelkedések és a COVID következő hulláma miatt?
2021. augusztus 19. | 1132
Nem lehet tudni, hogy szeptembertől akár nálunk, akár a környező országokban milyen egészségvédelmi intézkedések, szigorítások várhatók. Közben az építőanyagok ára tovább emelkedik, így egyre kiszámíthatatlanabb a helyzet.
Mennyire számít a megjelenés egy épületgépész számára?
2021. augusztus 5. | 1512
Az öltözet kifejezheti hovatartozásunkat, hivatásunkat, igényességünket, stílusunkat. Nem a ruha teszi az embert, de… – szokták volt mondani. Munkaruha esetén, a praktikusságon és a tartósságon túl más is számít manapság?
Hogyan zajlik egy szakszerű klímakarbantartás?
2021. július 22. | 1257
A klímaberendezéseket is fontos évente legalább egyszer karbantartani. A készülékek most csúcsüzemben működnek, és bizony sok problémát okoz a nem megfelelően elvégzett karbantartás.
Brutális áremelkedés az épületgépészetben
2021. július 1. | 1805
Egyre több kivitelező tapasztalja, hogy az adott projekt önköltségi ára meghaladja a szerződésben szereplő árat, ezért az eredetileg megállapodott összegért csak veszteséggel fejezheti be a munkát.
Szokott ön szerelvényeket, készülékeket webáruházban vásárolni?
2021. június 17. | 1302
A pandémiás időszak előtérbe helyezte a webáruházakat és az internetes vásárlást. A kérdés, hogy egy szerelő is használhatja-e eredményesen a webshopokat, hogy a munkához elengedhetetlen alkatrészeket megvásárolja?
Milyen csővel köti be az új gázkazánt?
Peremezhető bordáscső (KATT-cső), bordás flexi, forrasztott réz stb.
2021. június 3. | 2633
Az új kazánok bekötésére számtalan megoldás kínálkozik, így gyakran láthatunk működő, ám egészen hajmeresztő látványt produkáló megoldásokat.
Használ a szakmája gyakorlásához applikációkat?
2021. május 20. | 1664
Egyre több hasznos app áll a gyakorló épületgépész rendelkezésére. Egyszerűbb számításokat válthat ki, lekérdezheti a gépek jellemzőit, illetve a gyártók készülékeikhez segédinformációkat is applikációkon keresztül adhatnak.
Figyel a fűtés/hűtés rendszer kialakításánál a rendszer közegellenállására, energiahatékonyságára?
2021. május 6. | 1582
A hidraulikai rendszerek közegellenállása a szivattyúk élettartama alatt jelentős többletfogyasztást eredményeznek. Tervezéssel, precízebb kivitelezésekkel, anyagválasztással, felesleges elemek kiküszöbölésével nagymértékben csökkenthető lenne a rendszerek ellenállása.
Mi a jobb megoldás: gázkazáncsere, vagy javítgatás?
2021. április 22. | 2589
Ez attól függ, jöhet az adekvát válasz. Mennyi idős a készülék, mennyi pénze van a tulajdonosnak, milyen a régi készülék alkatrészellátása, és milyenek az aktuális árak.
Milyen fűtési forma éri meg legjobban?
2021. április 15. | 2543
Sok vita van ez ügyben, hogy vajon mi éri meg igazán? A gáz, a villanyfűtés napelemmel, a hőszivattyú, vagy a szilárd tüzelés? Természetesen a fűtési mód megválasztása nagymértékben függ az épület adottságaitól, lehetőségeitől, a közművek kiépítettségeitől.
Sok kárt okoznak a szakmának az „épületgépész-szerencselovagok”?
2021. április 7. | 1761
Elsősorban a készülékek karbantartására vállalkoznak az ügyeskedők, legyen szó klímaberendezésekről, gázkészülékekről. A karbantartás elengedhetetlen a jó működéshez, de…
Önt hogy érintik szakmájában a vírushelyzet miatti korlátozó intézkedések?
2021. március 18. | 2122
Szakmán belül igencsak megoszlanak a tapasztalatok. Egyes alkatrész-nagykereskedések zárva tartanak, így a cserealkatrészek beszerzése nehézkesebb, mint máskor. Sokan arra panaszkodnak, hogy kevesebb a munka mint máskor.
Túlautomatizálhatjuk az épületeket?
2021. március 4. | 8789
Az automatizálás és a korszerű épületfelügyelet nélkül ma már szinte elképzelhetetlen az élet. Biztonsági rendszerek, világításvezérlés, hűtés-fűtés automatika. De vajon szükség van-e minderre, vagy az egyszerűbb mindig jobb?
Kinek a feladata a termosztát beprogramozása?
2021. február 18. | 2006
A lakások, ingatlanok többségébe már programozható szobatermosztátokat szerelnek. Ennek sok előnye van, többek között az energetikai tanúsítványban is eggyel jobb besorolást kaphat az ingatlan, ha programozható termosztáttal van felszerelve.
Érdemes használt alkatrészt beépíteni gázkészülékekbe?
2021. február 4. | 1629
A használt és bontott gázkészülék alkatrészeknek egyre nagyobb piaca van. Az interneten egyre több csoporttal, weboldallal találkozni, ahol hirdetik a régi alkatrészeket.
Hasznosak vagy károsak a tutorialvideók?
2021. január 20. | 1974
A közösségi médiában folyamatosan emelkedik azon csoportok létszáma, melyek az épületgépészet területén szerelési tanácsokkal látják el a látogatókat. Ezen felbátorodva sokan saját maguk kezdik el megjavítani a gázkazánjukat, villamos berendezéseiket, klíma- vagy háztartási berendezéseiket.
Van értelme az energetikai tanúsítványoknak?
2021. január 5. | 1790
Idén már csak a közel nulla energiaigénynek megfelelő épületek kaphatnak használatba vételi engedélyt. Talán ennek hatására jobban figyelünk az energetikai tanúsítványokra is?
Munkája során mennyire találkozik szakszerű megoldásokkal a régi ólomcsöves és az új műanyagcsöves vezetékek összekötésekor?
2020. november 18. | 1514
A nagyvárosok lakásaiban viszonylag gyakori, hogy komplett fürdőszoba-felújításra van szükség. Legtöbb problémát az ólomvezetékek okozzák, sokszor még a szennyvízlefolyó is ólomból készült, acél padlóösszefolyóval.
Meg lehet építeni egy családi házas hőszivattyús hűtési/fűtési rendszert tervek nélkül?
2020. november 4. | 2079
Sok kivitelezés valósul meg családi házas méretekben tervek nélkül. A hőszivattyú nagyon érzékeny, az energiahatékonyság határait a végletekig kihasználó készülék, amely nagy pontosságot igényel a kivitelezések oldaláról.
Jó, ha van a munka előtt egyeztetés a szakágak között?
2020. október 21. | 1539
A kivitelezéseken a legtöbbször nincs külön egyeztetés a szakágak között. Társasházaknál, nagyobb irodaházaknál még csak-csak összeülnek a villamos, gépész, belsőépítész, kőműves, festő kollégák, de családi házak esetében ritkán van erre példa.
Mit szól ahhoz, hogy jövőre már csak közel nulla energiájú épület építhető?
2020. október 7. | 2062
Jövőre a törvényi szabályozás szerint már csak közel nulla energiájú (KNE) lakóházak kaphatnak használatbavételi engedélyt. Az épületgépészetben a hővisszanyerős szellőztetés szerepe felértékelődik, valamint kötelező lesz a teljes energiaigényt 25 százalékban megújuló energiákból fedezni.
Jó az, ha otthonainkat minél inkább automatizáljuk?
2020. szeptember 23. | 2197
A digitális technika rohamosan fejlődik, mondhatnánk, a többi tudomány és mérnöki gyakorlat csak utána „kullog”. Ennek köszönhetően mindennapjainkban is egyre jelentősebb szerepet kap az elektronikus vezérlés.
Földgáz: múlt vagy jövő?
2020. szeptember 9. | 2597
A gázfűtés bevált, olcsó, gazdaságos, környezetkímélő fűtési mód. Szinte már közhely, hogy hazánk teljes mértékben elkötelezett a lakossági gázfelhasználás területén, szinte minden kistelepülésen is elérhető opció a földgáz.
Valóban leáldozott a napkollektoroknak?
2020. augusztus 19. | 2542
Tagadhatatlan tény, hogy a napkollektorok kevésbé, vagy egyáltalán nincsenek a piacon. A kezdeti lelkesedéssel telepített rendszerek kevésbé lettek sikeresek, nem hozták a tőlük elvárt színvonalat. Persze léteznek üdítő példák is, ahol a rendszer be tudta váltani a hozzá fűzött reményeket.
Egy szakkivitelezőnek joga és kötelessége felülbírálni a tervezőt, ha a papíron műszakilag hibás megoldást talál?
2020. augusztus 5. | 1570
Bírósági gyakorlatban gyakran előfordul, hogy rossz tervek miatt elmarasztalják a kivitelezőt is. Ekkor azzal védekeznek a gépészek, hogy ők mindent a tervezői előírásnak megfelelően hajtottak végre, és annak megfelelően szereltek.
Kötelessége a klímaszerelőnek a megrendelő figyelmét felhívni a klíma helyes üzemeltetésére?
2020. július 22. | 1696
Ma már a különböző légkondicionáló berendezéseket a lehető legváltozatosabb kiegészítőkkel látják el. Van wifis, ionizátoros, különböző légtisztító berendezéses készülék a piacon. Azonban a beállítás a telepítés után elmarad, és a változatos funkciókat legtöbbször ki sem használják a végfelhasználók.
Mennyire okoznak problémát a régi ólomcsövek?
2020. július 8. | 2468
A régi épületek felújítása során gyakran találkoznak a szakemberek ólomvezetékekkel. Teljes csere esetén nincs is probléma, a régi vezetékek kikerülnek, és jöhet a presszgép, az ötrétegű, és egy kis ötlet. Ha a strangok is ólomból vannak, akkor már nehezedik a helyzet.
Mi a legcélravezetőbb módszer a helyiségek páratartalmának szabályozásában?
2020. június 24. | 2436
Esős, nyirkos nyári napokat élünk, a magas páratartalom ilyen időszakban igen nagy problémákat okozhat a lakásokban.
Elegendő csak az iszapleválasztó, hogy megvédjük a gázkazánt?
2020. június 10. | 3054
A gyakorlatban egyre többször találkozni olyan ledugult kazánhőcserélőkkel, ahol a rendszerbe beépítettek iszapleválasztót. Felmerül tehát a kérdés, hogy pusztán a mágneses iszapleválasztó teljes egészében megvédi-e a készülék legdrágább alkatrészét, a hőcserélőt.
Találkozott már etilén-glikollal feltöltött szolárrendszerrel?
2020. május 20. | 1744
Fagyvédelmi szempontból gyakran kell a készülékeket fagyálló fűtőfolyadékkal tölteni. A talajszondás hőszivattyúkat, a szolárt, bizonyos esetekben a gázkazános fűtésrendszert is. Fontos kérdés egészség- és környezetvédelmi szempontból is, hogy milyen folyadékot használunk.
Szokott online képzéseken részt venni, szakmai videókat nézni?
2020. május 6. | 1752
Manapság az online oktatás óriási szerepet kapott. Az épületgépészeti szakmában is elmaradnak nagyobb rendezvények, továbbképzések, de a weben vannak hasznos videók, amiből képezheti magát a szakember.
Ilyen gyorsan kell változniuk a hűtőközegeknek?
2020. április 22. | 1799
Egy hűtéstechnikai konferencián hangzott el az alábbi, viccnek is beillő párbeszéd, ahol az előadó a változó hűtőközegekről tartott előadást: – kicsit hosszabban fogok most beszélgetni a retrofitról – mondja az előadó. Mire a közönség soraiból valaki beszól: – Na csak siess, mert mindjárt kijön az új hűtőközeg!
Mennyire hozzáférhetők a légcsatornák tisztításkor?
2020. április 1. | 2014
A szakemberek gyakran szembesülnek olyan helyzettel, hogy egy adott légcsatorna tisztítási lehetőségének kialakítására nem fordítottak kellő gondot a tervezés, kivitelezés során. Nem hozzáférhető helyeken, álmennyezetekben, elfalazott helyiségekben vezet a levegő útja, ami a karbantartást szinte lehetetlenné teszi. Pedig az elhanyagolt légcsatorna-rendszerek komoly egészségügyi kockázatot rejtenek magukban, többek között a legionella fertőzést. Sajnos rengeteg olyan gombafajta él, amelyek életük során a legváltozatosabb toxikus melléktermékeket képesek előállítani, ezeknek ideális életkörülményeket biztosítanak a karbantartás nélküli légcsatornák.
Mennyiben érintik munkáját a koronavírussal kapcsolatos intézkedések?
2020. március 18. | 2239
Az idei év kezdetén nem is gondoltuk volna, hogy az év első felében megváltozik az életünk. Nem tudjuk, meddig fog tartani, tény az, hogy a vírusveszély miatt új szabályok lépnek életbe, melyre megfelelően és fegyelmezetten kell válaszolnunk.
Hatékonyan kiszűrhetők a levegőből a baktériumok és vírusok?
2020. március 4. | 1569
Ma már olyan komoly légtisztító készülékek kaphatók, amelyekkel a virágporon és a háziporon kívül a füst, szmog, kipufogógázok, benzingőz, szagokat okozó vegyületek, atkák, gombaspórák, baktériumok, sőt, a vírusok nagy része is kiszűrhető a levegőből.
A távhűtésé a jövő?
2020. február 19. | 1387
A szakértők szerint húsz év múlva Európának megközelítőleg annyi hűtési, mint fűtési energiára lesz szüksége. Jó lenne ezt az igényt környezetbarát módon kielégíteni. Ennek egyik formája lehet a távhűtés.
Reális veszélyeket hordoz a klímaváltozás?
2020. február 5. | 1490
Az épületgépész szakmát érzékenyen érinti a klímaváltozás jelensége. Részint ennek is köszönhetjük az ErP rendeleteket, a hűtőközegek napi változását, a szigorodó széndioxid kibocsátásra vonatkozó normákat.
Korszerű fűtési forma a távfűtés?
2020. január 22. | 1489
Vannak érvek és ellenérvek a távfűtéssel kapcsolatban. Emlékszünk még, a 2010-es években több társasház is levált vagy fontolgatta a leválást a távfűtésről. Vannak, akiknek bevált az átalakulás, de többségében soha meg nem térülő beruházás lett az eredménye a társasház döntésének.
Vásároljak vagy béreljek?
Ha jó szerszám kell
2020. január 9. | 8435
Nagy dilemma ez a vállalkozásoknál, hogy mit éri meg jobban. Tagadhatatlan, hogy saját géppel dolgozni nagy előrelépés, és nagy beruházás is egy vállalkozás életében. Viszont van olyan gép, eszköz, amire csak nagyon ritkán van szükségünk. Erre nyújt jó lehetőséget a bérlet.
Füstgázelemzés gázkazánszerelésnél
2019. december 4. | 8831
A gyors és pontos diagnosztikához elengedhetetlen a műszeres vizsgálat. A korszerű gázelemzők ma már nemcsak a CO mennyiségét mérik, hanem a kazán égése körül fontos szinte valamennyi paramétert vizsgálnak.
Villamos szakember gázkazán telepítésénél
2019. november 20. | 1969
Ha szakszerűek akarunk lenni, be kell látnunk, hogy egy gázszerelő nem szerelhet mindent. Ám a költségek néha felülírják a gyakorlatban a szabványokat és a jogszabályokat, ne legyünk álnaívak.
Mit tartalmaz egy kazánkarbantartás?
2019. november 6. | 1858
Egy nyílt égésterű, vagy egy turbós kazánt másképpen kell karbantartani, mint egy kondenzációs készüléket. Mindemellett a karbantartás része az is, hogy átnézik a szakemberek a berendezést, hogy megfelelően működik-e, nincs esetleg vízcsöpögés, gázszivárgás, az alkatrészei is üzembiztosak-e. Tájékoztatják a tulajdonosokat a működésről, az esetleges cserékről. Ha nyílt égésterű a készülék, felhívják a figyelmet a CO vészjelző elhelyezésére stb.
Mi a legjobb módszer a páramentesítésre?
2019. október 24. | 6584
Az épületek hőszigetelésével, hűtésével, szellőztetésével összefüggésben a helyiségekben található páratartalom szabályozása is előtérbe került. A szakirodalom szerint az ideális relatív páratartalom 40-60 százalék között kell, hogy legyen. Ezen érték alatt túl száraz, felette túl nedves a levegő. Mindkettőnek vannak egészségügyi hatásai, a magas páratartalom penészesedéshez, míg az alacsony kiszáradáshoz, köhögéshez, a komfortérzet csökkenéséhez vezethet. Különösen a felülethűtés esetén érzékeny téma a páraszabályozás, ugyanis a helyiségek páratartalma szab határt a hűtési lehetőségeknek. Egy lakásban utólag is lehet a párát szabályozni különböző eszközökkel.
Parasztvakítás vagy valódi komfort a WiFi?
2019. október 9. | 2590
WiFi-s kazán, klíma, hőszivattyú, légtechnika. Minden berendezésünkhöz jár internetes kapcsolat, amely távolról vezérelhetővé teszi az eszközeinket. Sokszor azonban azon kapjuk magunkat, hogy a berendezés nem működik, síelés után a hazafelé úton nem tudom az otthonom melegét szabályozni. Mi ennek az oka?
Lötyögő flexicső?
2019. szeptember 18. | 8804
Szakember olvasónk levele alapján állítottuk össze szavazásunkat.
Mikor kell a tulajt rábeszélni a gázkazán cseréjére?
2019. szeptember 4. | 1027
Egy gázkazán nem olcsó, viszont belátható időn belül megtérülő beruházás. A korszerűtlen, gazdaságtalan állapotokat egy jó szerelőnek nem szabad konzerválni, így kellő időben fel kell ajánlanunk a kazáncserét.
Jó alternatíva-e a távfűtés?
2019. augusztus 21. | 2759
Lehet-e valódi alternatíva a gyűjtőkéményes turbós, nyílt égésterű gázkazánok helyett a távfűtés? Érdemes-e egy társasháznak elgondolkodni azon, hogy igénybe vegye a távfűtőművek szolgáltatását?
Mobilklímák a gyakorlatban
2019. július 31. | 9051
A szakembereknek véleményét gyakran kérik ki a megrendelők egy-egy döntés előtt. Mobilklímák esetében is számtalan érvet lehet megemlíteni pro és kontra.
Ki a hibás?
2019. július 17. | 9421
A történet ismeretében talán egyszerűbb lesz a hozzá értő szakembereknek megállapítani, hogy ki a felelős a hibás teljesítésért.
Meddig mehet el a gázszerelő?
Gázkazán elektromos telepítése
2019. július 3. | 4585
Némely gyártó a kazánjait dugvillával együtt szállítja, azonban a legtöbb esetben csak egy vezeték „lóg ki” a készülékből. Legálisan mit kezdhet ezzel egy gázszerelő?
Figyel a klímák zajára?
2019. június 19. | 1879
A zajos kültérik bizony jelentős problémát okozhatnak a felhasználóknak. Sok peres ügy adódik abból, hogy az érzékenyebb fülű szomszéd nem tud aludni, ha éjszaka jár a gép. A telepítőknek erre is oda kellene figyelni, és legalább elmondani a megrendelőnek, hogy a zaj később problémák forrása lehet.
Használt gázkészülék-alkatrészek
2019. június 5. | 9561
Egy gázkészülékcserét nem mindenki engedhet meg magának, éppen ezért a készülékek javítása egyre inkább felértékelődik. A használt gázkészülék-alkatrészeknek manapság piaca van, felvetődik a kérdés, mennyire jó ez a folyamat?
Elektromos fűtés? Jó alternatíva?
2019. május 22. | 3184
Az elektromos fűtés manapság egyre inkább előtérbe kerül, köszönhetően a napelemek kedvezőbb árának, valamint a gázkazánok telepítési nehézségeinek. Azonban bizonyos, az elektromos fűtésben érdekelt gyártók ezt a hullámot meglovagolva féligazságokkal próbálják a vevőket rábeszélni termékeikre olyan helyeken, lakásokban, ahol az nem lenne indokolt.
Jó-e split klímával fűteni?
2019. május 8. | 2701
Az elmúlt napok, hetek változékony időjárása előtérbe helyezte az átmeneti fűtés szükségességét. A hűtő-fűtő split klímák ebben az időben hatékonyak lehetnek. Gyors, komfortos megoldás, de vajon költséghatékony-e?
Több lesz a munkája a konvektorszerelőknek, ha van pályázat?
2019. április 17. | 1764
Ha van állami pályázat, úgy gondolnánk, lesz pénze a felhasználóknak korszerűsítésre, a szakembereknek pedig több munkája lesz. Vajon megéri bevállalni egy pályázatos konvektorcserét?
Távfelügyelet az otthonokban? Miért ne!
2019. április 3. | 1672
Az épületgépészeti gyakorlatban a távfelügyeletnek van gyakorlata. Nagyméretű hűtőköröket, szellőztető rendszereket, fűtési rendszereket kötnek be távolról felügyelhető üzemmódba. Ha meghibásodás van, a szerviz, illetve az üzemeltető észleli a problémát, első körben megpróbálja orvosolni, ha nem megy, a konkrét problémára tud szerelőt küldeni.
Okos készülékhez okos gázszerelő kell?
2019. március 20. | 1695
Az épületgépészetet a digitalizáció világa egyre inkább hatalmába keríti. A légkezelő berendezések kezelőfelülete, a gázkazánok, hőszivattyúk termosztátjai, vezérlése ma már egyre „okosabb” eszközök. kommunikálnak a világhálón, intelligensen szabályozzák a hűtést, fűtést, légminőséget, a felhasználó igényeire szabottan.
Multi vagy monosplit klíma?
2019. március 7. | 2608
Ez a kérdés gyakran felmerül, ha több helyiséget is hűteni kell. Mind a két rendszernek vannak előnyei és hátrányai is. Első és legfontosabb, amit tisztáznunk kell, hogy hová kell a berendezést elhelyezni, milyen felhasználói környezetben, illetve milyen viszonyok vannak az épület tekintetében. Nem mindegy, hogy családi ház, társasház, műemléki vagy műemlék jellegű épületről beszélünk. Mint ahogyan az sem, hogy csak hűteni, vagy fűteni is szeretnénk a berendezéssel. Multi vagy monosplit cikkünkben részletesen kitérünk egyik és másik készülék képességeire, üzemeltetési körülményeire.
Ön használ a fűtési körben adalékanyagot?
2019. február 20. | 2105
Készülékcsere, új készülék telepítése előtt célszerű a fűtési rendszert átmosni. Az új radiátorokat olajemulzióval kezelik, a padlófűtési vezetékekben is lehetnek szennyeződések. A régi, vasas rendszerekről nem is beszélve. A legtöbb gázkészülékgyártó megköveteli már a mágneses iszapleválasztó telepítését. A korrekt módszer, ha az új készülék felszerelése után a megfelelő inhibítorral, adalékanyaggal töltjük fel a rendszert. Végül ellenőrizni kellene a fűtési rendszer vizét, pH értékét is. Más minőségű fűtés kell a rozsdamentes acélból készült hőcserélőknek, és más az alumínium ötvözeteknek. Ehhez kapcsolódik kérdésünk.
Ön reálisnak tartja a gázkészülékek betiltását 2030-tól?
2019. január 23. | 3114
Egy dán energetikus professzor szerint 10 év múlva egyes EU-s tagállamokban már be lehet tiltani a gázkészülékeket. Kíváncsiak vagyunk, ön szerint ennek mi lehet a realitása Magyarországon?
Ön szerint szükség van a kéményseprők munkájára?
2019. január 9. | 6637
Képzett szakemberekre mindig szükség van. Különösen, ha hiányszakmáról van szó. A kéményseprők munkáját sok kritika érte az utóbbi időben. Azonban egy-egy felmerülő nehéz, már-már megoldhatatlannak tűnő helyzet világít rá arra, mennyire fontos munkát végeznek. Hóban és fagyban a tetőket járják, javítják a kéményeket, és ellenőriznek, hogy csökkenjen a CO mérgezések száma. Mint minden szakmában, itt is meg voltak azok a finoman szólva munkájukra nem igényes munkavállalók, akik rossz hírét keltették a szakmának. Mára már a kép tisztulni látszik, ám a kéményseprés területén a mai napig sok a tennivaló. Soron következő szavazásunk egyik nagy kérdése is ide kapcsolódik.
Ön szerint van értelme a fűtési rendszer átmosásának?
2018. november 21. | 4054
Némely gázkészülékek garanciális feltétele az üzembe helyezés előtti fűtésrendszer-tisztítás. A kivitelező is rákérdezhet a megrendelőnél, illetve elmagyarázhatja a rendszermosás hasznosságát. A kondenzációs készülékek hőcserélője érzékeny szerkezet, szűk átmérője miatt könnyen dugulást okozhat benne a vízkő, illetve a nem megfelelő vízminőség a kazántest kilyukadásához vezethet. A hőcserélők költsége pedig igen jelentős tétel, a legtöbb esetben olcsóbb új kazánt vásárolni.
Ön szerint használható eszköz az inverteres split klíma fűtési célra?
2018. november 8. | 2773
Egyre többen használják a split klímát, mint kiegészítő fűtőberendezést. A ventilátoros légfűtés pillanatok alatt melegíti fel a lakást, igaz ez jár némi huzathatással, zajjal. A korszerű inverteres technológiának, és az egyre magasabb COP-nek köszönhetően gazdaságosabbnál gazdaságosabb készülékek jelennek meg a piacon.
Ön rendelkezik megbízható CO-vészjelzővel?
2018. október 24. | 2417
Néhány évvel ezelőtt nagy port kavart a VGF szaklap bejelentése, miszerint nem működnek megfelelően a kereskedelmi forgalomban használt CO-érzékelők. Mára már a piac letisztult, és a hatóság is a sarkára állt, eltűntek a rossz minőségű készülékek, és velük együtt a hamis biztonságérzet. Azonban sokan még mindig nem használják ezt az életmentő készüléket, miközben nyílt égésterű kazán, vízmelegítő, kéményes konvektor dolgozik otthonukban.
Ön mivel fűti otthonát?
2018. október 10. | 4239
A lakások hűtése fűtése, energetikája ma már nem elhanyagolható, mellékes kérdés. Az otthonok értékét alapvetően meghatározza, mennyire korszerű a tüzelőberendezés, mennyi lesz a lakás várható rezsije. A legtöbben ma még gáz tüzelőberendezést használnak. A változó jogszabályok hatására némelyek úgy döntöttek, hogy váltanak, hőszivattyúra, szilárd tüzelésre állnak át. Hogy igazuk van-e vagy sem, ezt a jövő dönti el. Tény az, hogy az emberek terveznek, gondolkoznak, próbálnak minél pontosabb információhoz jutni, műszaki szempontból képezni magukat, így megérteni a kor kihívásait.
Szilárd tüzelés: múlt vagy jelen?
2018. szeptember 19. | 2849
Vidéken sokan visszatértek a szilárd tüzeléshez, és ez bizony sok szempontból rossz folyamatokat indított el. A rossz minőségű, túlontúl olcsó tüzelőanyag, a magas víztartalmú fa, az elégetett szemét bizony megterheli a lakókörnyezet levegőjét, és az agglomerációk nagyvárosait. A hathatós hatósági intézkedések a renitens tüzelőkkel kapcsolatban lehetetlen. Mindez a jelenség rossz fényt vet a szilárd tüzelésre. Ha azonban a szilárd tüzelést egy másik aspektusból vesszük górcső alá, máris megváltozhat a képünk. Gondoljunk itt a pellet tüzelésre, a nagy hatásfokú égőterekre, a korszerű, szabályozható szilárd tüzelésű kazánokra.
Egészséges levegőt az otthonokba!
2018. szeptember 5. | 2377
Ez alkalommal elsősorban légtechnikával foglalkozó szakemberek véleményére, tapasztalataira vagyunk kíváncsiak. Az egészséges levegő nemcsak az irodai környezetben, éttermekben, konditermekben, bevásárlóközpontokban fontos, hanem az otthonokban is. Az egészségtelen, penészes, dohos lakás nagyon sok betegség forrása lehet.
Hová helyezzük a klímaberendezést?
2018. augusztus 22. | 3774
A jó szerelő sokszor kerül nézeteltérésbe a megrendelővel, aki a klíma beltérijét rendszerint arra a helyre kéri, ahová a legolcsóbb letelepíteni. Van, akit meg lehet győzni, de a legtöbben ellenállnak, kitartanak elképzeléseik mellett.