Hasznosak vagy károsak a tutorialvideók?
2021. január 20. | 263
A közösségi médiában folyamatosan emelkedik azon csoportok létszáma, melyek az épületgépészet területén szerelési tanácsokkal látják el a látogatókat. Ezen felbátorodva sokan saját maguk kezdik el megjavítani a gázkazánjukat, villamos berendezéseiket, klíma- vagy háztartási berendezéseiket.
Van értelme az energetikai tanúsítványoknak?
2021. január 5. | 418
Idén már csak a közel nulla energiaigénynek megfelelő épületek kaphatnak használatba vételi engedélyt. Talán ennek hatására jobban figyelünk az energetikai tanúsítványokra is?
Munkája során mennyire találkozik szakszerű megoldásokkal a régi ólomcsöves és az új műanyagcsöves vezetékek összekötésekor?
2020. november 18. | 328
A nagyvárosok lakásaiban viszonylag gyakori, hogy komplett fürdőszoba-felújításra van szükség. Legtöbb problémát az ólomvezetékek okozzák, sokszor még a szennyvízlefolyó is ólomból készült, acél padlóösszefolyóval.
Meg lehet építeni egy családi házas hőszivattyús hűtési/fűtési rendszert tervek nélkül?
2020. november 4. | 760
Sok kivitelezés valósul meg családi házas méretekben tervek nélkül. A hőszivattyú nagyon érzékeny, az energiahatékonyság határait a végletekig kihasználó készülék, amely nagy pontosságot igényel a kivitelezések oldaláról.
Jó, ha van a munka előtt egyeztetés a szakágak között?
2020. október 21. | 365
A kivitelezéseken a legtöbbször nincs külön egyeztetés a szakágak között. Társasházaknál, nagyobb irodaházaknál még csak-csak összeülnek a villamos, gépész, belsőépítész, kőműves, festő kollégák, de családi házak esetében ritkán van erre példa.
Mit szól ahhoz, hogy jövőre már csak közel nulla energiájú épület építhető?
2020. október 7. | 728
Jövőre a törvényi szabályozás szerint már csak közel nulla energiájú (KNE) lakóházak kaphatnak használatbavételi engedélyt. Az épületgépészetben a hővisszanyerős szellőztetés szerepe felértékelődik, valamint kötelező lesz a teljes energiaigényt 25 százalékban megújuló energiákból fedezni.
Jó az, ha otthonainkat minél inkább automatizáljuk?
2020. szeptember 23. | 801
A digitális technika rohamosan fejlődik, mondhatnánk, a többi tudomány és mérnöki gyakorlat csak utána „kullog”. Ennek köszönhetően mindennapjainkban is egyre jelentősebb szerepet kap az elektronikus vezérlés.
Földgáz: múlt vagy jövő?
2020. szeptember 9. | 1013
A gázfűtés bevált, olcsó, gazdaságos, környezetkímélő fűtési mód. Szinte már közhely, hogy hazánk teljes mértékben elkötelezett a lakossági gázfelhasználás területén, szinte minden kistelepülésen is elérhető opció a földgáz.
Valóban leáldozott a napkollektoroknak?
2020. augusztus 19. | 910
Tagadhatatlan tény, hogy a napkollektorok kevésbé, vagy egyáltalán nincsenek a piacon. A kezdeti lelkesedéssel telepített rendszerek kevésbé lettek sikeresek, nem hozták a tőlük elvárt színvonalat. Persze léteznek üdítő példák is, ahol a rendszer be tudta váltani a hozzá fűzött reményeket.
Egy szakkivitelezőnek joga és kötelessége felülbírálni a tervezőt, ha a papíron műszakilag hibás megoldást talál?
2020. augusztus 5. | 601
Bírósági gyakorlatban gyakran előfordul, hogy rossz tervek miatt elmarasztalják a kivitelezőt is. Ekkor azzal védekeznek a gépészek, hogy ők mindent a tervezői előírásnak megfelelően hajtottak végre, és annak megfelelően szereltek.
Kötelessége a klímaszerelőnek a megrendelő figyelmét felhívni a klíma helyes üzemeltetésére?
2020. július 22. | 563
Ma már a különböző légkondicionáló berendezéseket a lehető legváltozatosabb kiegészítőkkel látják el. Van wifis, ionizátoros, különböző légtisztító berendezéses készülék a piacon. Azonban a beállítás a telepítés után elmarad, és a változatos funkciókat legtöbbször ki sem használják a végfelhasználók.
Mennyire okoznak problémát a régi ólomcsövek?
2020. július 8. | 636
A régi épületek felújítása során gyakran találkoznak a szakemberek ólomvezetékekkel. Teljes csere esetén nincs is probléma, a régi vezetékek kikerülnek, és jöhet a presszgép, az ötrétegű, és egy kis ötlet. Ha a strangok is ólomból vannak, akkor már nehezedik a helyzet.
Mi a legcélravezetőbb módszer a helyiségek páratartalmának szabályozásában?
2020. június 24. | 760
Esős, nyirkos nyári napokat élünk, a magas páratartalom ilyen időszakban igen nagy problémákat okozhat a lakásokban.
Elegendő csak az iszapleválasztó, hogy megvédjük a gázkazánt?
2020. június 10. | 774
A gyakorlatban egyre többször találkozni olyan ledugult kazánhőcserélőkkel, ahol a rendszerbe beépítettek iszapleválasztót. Felmerül tehát a kérdés, hogy pusztán a mágneses iszapleválasztó teljes egészében megvédi-e a készülék legdrágább alkatrészét, a hőcserélőt.
Találkozott már etilén-glikollal feltöltött szolárrendszerrel?
2020. május 20. | 698
Fagyvédelmi szempontból gyakran kell a készülékeket fagyálló fűtőfolyadékkal tölteni. A talajszondás hőszivattyúkat, a szolárt, bizonyos esetekben a gázkazános fűtésrendszert is. Fontos kérdés egészség- és környezetvédelmi szempontból is, hogy milyen folyadékot használunk.
Szokott online képzéseken részt venni, szakmai videókat nézni?
2020. május 6. | 683
Manapság az online oktatás óriási szerepet kapott. Az épületgépészeti szakmában is elmaradnak nagyobb rendezvények, továbbképzések, de a weben vannak hasznos videók, amiből képezheti magát a szakember.
Ilyen gyorsan kell változniuk a hűtőközegeknek?
2020. április 22. | 629
Egy hűtéstechnikai konferencián hangzott el az alábbi, viccnek is beillő párbeszéd, ahol az előadó a változó hűtőközegekről tartott előadást: – kicsit hosszabban fogok most beszélgetni a retrofitról – mondja az előadó. Mire a közönség soraiból valaki beszól: – Na csak siess, mert mindjárt kijön az új hűtőközeg!
Mennyire hozzáférhetők a légcsatornák tisztításkor?
2020. április 1. | 677
A szakemberek gyakran szembesülnek olyan helyzettel, hogy egy adott légcsatorna tisztítási lehetőségének kialakítására nem fordítottak kellő gondot a tervezés, kivitelezés során. Nem hozzáférhető helyeken, álmennyezetekben, elfalazott helyiségekben vezet a levegő útja, ami a karbantartást szinte lehetetlenné teszi. Pedig az elhanyagolt légcsatorna-rendszerek komoly egészségügyi kockázatot rejtenek magukban, többek között a legionella fertőzést. Sajnos rengeteg olyan gombafajta él, amelyek életük során a legváltozatosabb toxikus melléktermékeket képesek előállítani, ezeknek ideális életkörülményeket biztosítanak a karbantartás nélküli légcsatornák.
Mennyiben érintik munkáját a koronavírussal kapcsolatos intézkedések?
2020. március 18. | 1084
Az idei év kezdetén nem is gondoltuk volna, hogy az év első felében megváltozik az életünk. Nem tudjuk, meddig fog tartani, tény az, hogy a vírusveszély miatt új szabályok lépnek életbe, melyre megfelelően és fegyelmezetten kell válaszolnunk.
Hatékonyan kiszűrhetők a levegőből a baktériumok és vírusok?
2020. március 4. | 704
Ma már olyan komoly légtisztító készülékek kaphatók, amelyekkel a virágporon és a háziporon kívül a füst, szmog, kipufogógázok, benzingőz, szagokat okozó vegyületek, atkák, gombaspórák, baktériumok, sőt, a vírusok nagy része is kiszűrhető a levegőből.
A távhűtésé a jövő?
2020. február 19. | 491
A szakértők szerint húsz év múlva Európának megközelítőleg annyi hűtési, mint fűtési energiára lesz szüksége. Jó lenne ezt az igényt környezetbarát módon kielégíteni. Ennek egyik formája lehet a távhűtés.
Reális veszélyeket hordoz a klímaváltozás?
2020. február 5. | 575
Az épületgépész szakmát érzékenyen érinti a klímaváltozás jelensége. Részint ennek is köszönhetjük az ErP rendeleteket, a hűtőközegek napi változását, a szigorodó széndioxid kibocsátásra vonatkozó normákat.
Korszerű fűtési forma a távfűtés?
2020. január 22. | 542
Vannak érvek és ellenérvek a távfűtéssel kapcsolatban. Emlékszünk még, a 2010-es években több társasház is levált vagy fontolgatta a leválást a távfűtésről. Vannak, akiknek bevált az átalakulás, de többségében soha meg nem térülő beruházás lett az eredménye a társasház döntésének.
Vásároljak vagy béreljek?
Ha jó szerszám kell
2020. január 9. | 678
Nagy dilemma ez a vállalkozásoknál, hogy mit éri meg jobban. Tagadhatatlan, hogy saját géppel dolgozni nagy előrelépés, és nagy beruházás is egy vállalkozás életében. Viszont van olyan gép, eszköz, amire csak nagyon ritkán van szükségünk. Erre nyújt jó lehetőséget a bérlet.
Füstgázelemzés gázkazánszerelésnél
2019. december 4. | 572
A gyors és pontos diagnosztikához elengedhetetlen a műszeres vizsgálat. A korszerű gázelemzők ma már nemcsak a CO mennyiségét mérik, hanem a kazán égése körül fontos szinte valamennyi paramétert vizsgálnak.
Villamos szakember gázkazán telepítésénél
2019. november 20. | 737
Ha szakszerűek akarunk lenni, be kell látnunk, hogy egy gázszerelő nem szerelhet mindent. Ám a költségek néha felülírják a gyakorlatban a szabványokat és a jogszabályokat, ne legyünk álnaívak.
Mit tartalmaz egy kazánkarbantartás?
2019. november 6. | 853
Egy nyílt égésterű, vagy egy turbós kazánt másképpen kell karbantartani, mint egy kondenzációs készüléket. Mindemellett a karbantartás része az is, hogy átnézik a szakemberek a berendezést, hogy megfelelően működik-e, nincs esetleg vízcsöpögés, gázszivárgás, az alkatrészei is üzembiztosak-e. Tájékoztatják a tulajdonosokat a működésről, az esetleges cserékről. Ha nyílt égésterű a készülék, felhívják a figyelmet a CO vészjelző elhelyezésére stb.
Mi a legjobb módszer a páramentesítésre?
2019. október 24. | 2160
Az épületek hőszigetelésével, hűtésével, szellőztetésével összefüggésben a helyiségekben található páratartalom szabályozása is előtérbe került. A szakirodalom szerint az ideális relatív páratartalom 40-60 százalék között kell, hogy legyen. Ezen érték alatt túl száraz, felette túl nedves a levegő. Mindkettőnek vannak egészségügyi hatásai, a magas páratartalom penészesedéshez, míg az alacsony kiszáradáshoz, köhögéshez, a komfortérzet csökkenéséhez vezethet. Különösen a felülethűtés esetén érzékeny téma a páraszabályozás, ugyanis a helyiségek páratartalma szab határt a hűtési lehetőségeknek. Egy lakásban utólag is lehet a párát szabályozni különböző eszközökkel.
Parasztvakítás vagy valódi komfort a WiFi?
2019. október 9. | 1377
WiFi-s kazán, klíma, hőszivattyú, légtechnika. Minden berendezésünkhöz jár internetes kapcsolat, amely távolról vezérelhetővé teszi az eszközeinket. Sokszor azonban azon kapjuk magunkat, hogy a berendezés nem működik, síelés után a hazafelé úton nem tudom az otthonom melegét szabályozni. Mi ennek az oka?
Lötyögő flexicső?
2019. szeptember 18. | 689
Szakember olvasónk levele alapján állítottuk össze szavazásunkat.
Mikor kell a tulajt rábeszélni a gázkazán cseréjére?
2019. szeptember 4. | 542
Egy gázkazán nem olcsó, viszont belátható időn belül megtérülő beruházás. A korszerűtlen, gazdaságtalan állapotokat egy jó szerelőnek nem szabad konzerválni, így kellő időben fel kell ajánlanunk a kazáncserét.
Jó alternatíva-e a távfűtés?
2019. augusztus 21. | 1441
Lehet-e valódi alternatíva a gyűjtőkéményes turbós, nyílt égésterű gázkazánok helyett a távfűtés? Érdemes-e egy társasháznak elgondolkodni azon, hogy igénybe vegye a távfűtőművek szolgáltatását?
Mobilklímák a gyakorlatban
2019. július 31. | 678
A szakembereknek véleményét gyakran kérik ki a megrendelők egy-egy döntés előtt. Mobilklímák esetében is számtalan érvet lehet megemlíteni pro és kontra.
Ki a hibás?
2019. július 17. | 776
A történet ismeretében talán egyszerűbb lesz a hozzá értő szakembereknek megállapítani, hogy ki a felelős a hibás teljesítésért.
Meddig mehet el a gázszerelő?
Gázkazán elektromos telepítése
2019. július 3. | 1490
Némely gyártó a kazánjait dugvillával együtt szállítja, azonban a legtöbb esetben csak egy vezeték „lóg ki” a készülékből. Legálisan mit kezdhet ezzel egy gázszerelő?
Figyel a klímák zajára?
2019. június 19. | 544
A zajos kültérik bizony jelentős problémát okozhatnak a felhasználóknak. Sok peres ügy adódik abból, hogy az érzékenyebb fülű szomszéd nem tud aludni, ha éjszaka jár a gép. A telepítőknek erre is oda kellene figyelni, és legalább elmondani a megrendelőnek, hogy a zaj később problémák forrása lehet.
Használt gázkészülék-alkatrészek
2019. június 5. | 1121
Egy gázkészülékcserét nem mindenki engedhet meg magának, éppen ezért a készülékek javítása egyre inkább felértékelődik. A használt gázkészülék-alkatrészeknek manapság piaca van, felvetődik a kérdés, mennyire jó ez a folyamat?
Elektromos fűtés? Jó alternatíva?
2019. május 22. | 1470
Az elektromos fűtés manapság egyre inkább előtérbe kerül, köszönhetően a napelemek kedvezőbb árának, valamint a gázkazánok telepítési nehézségeinek. Azonban bizonyos, az elektromos fűtésben érdekelt gyártók ezt a hullámot meglovagolva féligazságokkal próbálják a vevőket rábeszélni termékeikre olyan helyeken, lakásokban, ahol az nem lenne indokolt.
Jó-e split klímával fűteni?
2019. május 8. | 1378
Az elmúlt napok, hetek változékony időjárása előtérbe helyezte az átmeneti fűtés szükségességét. A hűtő-fűtő split klímák ebben az időben hatékonyak lehetnek. Gyors, komfortos megoldás, de vajon költséghatékony-e?
Több lesz a munkája a konvektorszerelőknek, ha van pályázat?
2019. április 17. | 817
Ha van állami pályázat, úgy gondolnánk, lesz pénze a felhasználóknak korszerűsítésre, a szakembereknek pedig több munkája lesz. Vajon megéri bevállalni egy pályázatos konvektorcserét?
Távfelügyelet az otthonokban? Miért ne!
2019. április 3. | 786
Az épületgépészeti gyakorlatban a távfelügyeletnek van gyakorlata. Nagyméretű hűtőköröket, szellőztető rendszereket, fűtési rendszereket kötnek be távolról felügyelhető üzemmódba. Ha meghibásodás van, a szerviz, illetve az üzemeltető észleli a problémát, első körben megpróbálja orvosolni, ha nem megy, a konkrét problémára tud szerelőt küldeni.
Okos készülékhez okos gázszerelő kell?
2019. március 20. | 660
Az épületgépészetet a digitalizáció világa egyre inkább hatalmába keríti. A légkezelő berendezések kezelőfelülete, a gázkazánok, hőszivattyúk termosztátjai, vezérlése ma már egyre „okosabb” eszközök. kommunikálnak a világhálón, intelligensen szabályozzák a hűtést, fűtést, légminőséget, a felhasználó igényeire szabottan.
Multi vagy monosplit klíma?
2019. március 7. | 1143
Ez a kérdés gyakran felmerül, ha több helyiséget is hűteni kell. Mind a két rendszernek vannak előnyei és hátrányai is. Első és legfontosabb, amit tisztáznunk kell, hogy hová kell a berendezést elhelyezni, milyen felhasználói környezetben, illetve milyen viszonyok vannak az épület tekintetében. Nem mindegy, hogy családi ház, társasház, műemléki vagy műemlék jellegű épületről beszélünk. Mint ahogyan az sem, hogy csak hűteni, vagy fűteni is szeretnénk a berendezéssel. Multi vagy monosplit cikkünkben részletesen kitérünk egyik és másik készülék képességeire, üzemeltetési körülményeire.
Ön használ a fűtési körben adalékanyagot?
2019. február 20. | 1156
Készülékcsere, új készülék telepítése előtt célszerű a fűtési rendszert átmosni. Az új radiátorokat olajemulzióval kezelik, a padlófűtési vezetékekben is lehetnek szennyeződések. A régi, vasas rendszerekről nem is beszélve. A legtöbb gázkészülékgyártó megköveteli már a mágneses iszapleválasztó telepítését. A korrekt módszer, ha az új készülék felszerelése után a megfelelő inhibítorral, adalékanyaggal töltjük fel a rendszert. Végül ellenőrizni kellene a fűtési rendszer vizét, pH értékét is. Más minőségű fűtés kell a rozsdamentes acélból készült hőcserélőknek, és más az alumínium ötvözeteknek. Ehhez kapcsolódik kérdésünk.
Ön reálisnak tartja a gázkészülékek betiltását 2030-tól?
2019. január 23. | 1937
Egy dán energetikus professzor szerint 10 év múlva egyes EU-s tagállamokban már be lehet tiltani a gázkészülékeket. Kíváncsiak vagyunk, ön szerint ennek mi lehet a realitása Magyarországon?
Ön szerint szükség van a kéményseprők munkájára?
2019. január 9. | 5130
Képzett szakemberekre mindig szükség van. Különösen, ha hiányszakmáról van szó. A kéményseprők munkáját sok kritika érte az utóbbi időben. Azonban egy-egy felmerülő nehéz, már-már megoldhatatlannak tűnő helyzet világít rá arra, mennyire fontos munkát végeznek. Hóban és fagyban a tetőket járják, javítják a kéményeket, és ellenőriznek, hogy csökkenjen a CO mérgezések száma. Mint minden szakmában, itt is meg voltak azok a finoman szólva munkájukra nem igényes munkavállalók, akik rossz hírét keltették a szakmának. Mára már a kép tisztulni látszik, ám a kéményseprés területén a mai napig sok a tennivaló. Soron következő szavazásunk egyik nagy kérdése is ide kapcsolódik.
Ön szerint van értelme a fűtési rendszer átmosásának?
2018. november 21. | 2082
Némely gázkészülékek garanciális feltétele az üzembe helyezés előtti fűtésrendszer-tisztítás. A kivitelező is rákérdezhet a megrendelőnél, illetve elmagyarázhatja a rendszermosás hasznosságát. A kondenzációs készülékek hőcserélője érzékeny szerkezet, szűk átmérője miatt könnyen dugulást okozhat benne a vízkő, illetve a nem megfelelő vízminőség a kazántest kilyukadásához vezethet. A hőcserélők költsége pedig igen jelentős tétel, a legtöbb esetben olcsóbb új kazánt vásárolni.
Ön szerint használható eszköz az inverteres split klíma fűtési célra?
2018. november 8. | 1839
Egyre többen használják a split klímát, mint kiegészítő fűtőberendezést. A ventilátoros légfűtés pillanatok alatt melegíti fel a lakást, igaz ez jár némi huzathatással, zajjal. A korszerű inverteres technológiának, és az egyre magasabb COP-nek köszönhetően gazdaságosabbnál gazdaságosabb készülékek jelennek meg a piacon.
Ön rendelkezik megbízható CO-vészjelzővel?
2018. október 24. | 1474
Néhány évvel ezelőtt nagy port kavart a VGF szaklap bejelentése, miszerint nem működnek megfelelően a kereskedelmi forgalomban használt CO-érzékelők. Mára már a piac letisztult, és a hatóság is a sarkára állt, eltűntek a rossz minőségű készülékek, és velük együtt a hamis biztonságérzet. Azonban sokan még mindig nem használják ezt az életmentő készüléket, miközben nyílt égésterű kazán, vízmelegítő, kéményes konvektor dolgozik otthonukban.
Ön mivel fűti otthonát?
2018. október 10. | 2692
A lakások hűtése fűtése, energetikája ma már nem elhanyagolható, mellékes kérdés. Az otthonok értékét alapvetően meghatározza, mennyire korszerű a tüzelőberendezés, mennyi lesz a lakás várható rezsije. A legtöbben ma még gáz tüzelőberendezést használnak. A változó jogszabályok hatására némelyek úgy döntöttek, hogy váltanak, hőszivattyúra, szilárd tüzelésre állnak át. Hogy igazuk van-e vagy sem, ezt a jövő dönti el. Tény az, hogy az emberek terveznek, gondolkoznak, próbálnak minél pontosabb információhoz jutni, műszaki szempontból képezni magukat, így megérteni a kor kihívásait.
Szilárd tüzelés: múlt vagy jelen?
2018. szeptember 19. | 1663
Vidéken sokan visszatértek a szilárd tüzeléshez, és ez bizony sok szempontból rossz folyamatokat indított el. A rossz minőségű, túlontúl olcsó tüzelőanyag, a magas víztartalmú fa, az elégetett szemét bizony megterheli a lakókörnyezet levegőjét, és az agglomerációk nagyvárosait. A hathatós hatósági intézkedések a renitens tüzelőkkel kapcsolatban lehetetlen. Mindez a jelenség rossz fényt vet a szilárd tüzelésre. Ha azonban a szilárd tüzelést egy másik aspektusból vesszük górcső alá, máris megváltozhat a képünk. Gondoljunk itt a pellet tüzelésre, a nagy hatásfokú égőterekre, a korszerű, szabályozható szilárd tüzelésű kazánokra.
Egészséges levegőt az otthonokba!
2018. szeptember 5. | 1517
Ez alkalommal elsősorban légtechnikával foglalkozó szakemberek véleményére, tapasztalataira vagyunk kíváncsiak. Az egészséges levegő nemcsak az irodai környezetben, éttermekben, konditermekben, bevásárlóközpontokban fontos, hanem az otthonokban is. Az egészségtelen, penészes, dohos lakás nagyon sok betegség forrása lehet.
Hová helyezzük a klímaberendezést?
2018. augusztus 22. | 2654
A jó szerelő sokszor kerül nézeteltérésbe a megrendelővel, aki a klíma beltérijét rendszerint arra a helyre kéri, ahová a legolcsóbb letelepíteni. Van, akit meg lehet győzni, de a legtöbben ellenállnak, kitartanak elképzeléseik mellett.