Otthonfelújítás: A gyártók és a hiteligénylők is iszapbirkózást folytatnak
2024. július 2. | Erdősi Csaba | 2223 |

Bár mindenki arra számított, hogy bővülni fog az otthonteremtési programban támogatható termékek (úgynevezett kulcstermékek) köre, ez egyelőre csak az építőanyagokra igaz, a hő- és melegvíztermelő berendezések listája ugyanakkor bővülés helyett egyenesen megfogyatkozott. Lekerültek ugyanis róla a FÉG és a Hajdu hőszivattyúi, így hőszivattyú jelen cikk írásakor, július másodikán délelőtt nincs is a listán, ami pedig rajta van, legyen az bojler, víztároló vagy kazán, mind kizárólag Hajdu-termék. Közben az ügyfelek nem férnek hozzá a regisztrált kivitelezők és tanácsadók listájához, ezért nem tudják beadni a hitelkérelmüket sem, a kulcstermékek listájára egyelőre fel nem került gyártók pedig minden követ megmozgatnak azért, hogy sikeresen regisztráljanak. A radiátorokat gyártó mosonmagyaróvári Vogel&Noot hazai vezetője eljuttatta hozzánk ez ügyben írt levelét, amelyet az engedélyével itt le is közlünk. A gépész szakma ugyanakkor egyelőre nem tudott összezárni, közös kiállásnak, összefogásnak nincs jele. UPDATE: Cikkünk megjelenése után néhány órával a regisztrált tanácsadók adatbázisa elérhetővé vált.
„A Vogel&Noot magyarországi vezetőjeként és piacvezető gyártóként értetlenül állok az ÉMI (Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Intézet – a szerk.) regisztrációs rendszerének működése előtt, mely hátráltatja a valósan Magyarországon előállított, a lapradiátorok legmagasabb színtű ellenőrzésének (RADMAC) megfelelően gyártott termék eljutását a magyar végfelhasználóhoz.
Ezenfelül vizsgáljuk, hogy a honlapjukon hogyan szerepelhetett egy a piacon ismeretlen radiátorgyártó cég is teljes regisztrációval annak megnyitása napján, mely a mi regisztrációs folyamatunk Önök általi időbeli elbírálását alapul véve lehetetlennek kellene bizonyulnia.
Mivel a pályázat médiában közölt kezdete 2024. 07. 01., így kérem, biztosítsák a tisztességes piaci versenyhelyzetet termékeink időben történő megjelenítésével!
Várom válaszukat és termékeink 2024. 07. 01.-ig történő regisztrációjának engedélyezését, hogy az Otthonfelújítási Programban az Önök által is elismerten ellenőrzött termékeket tudjunk biztosítani a pályázatban résztvevők számára!
Ezenfelül a csoportunkoz tartozó PURMO márkánk regisztrációja is hasonlóképpen sikertelen, melyben intézkedésüket kérem!”
Ezt a levelet június 27-én küldte el Bárányos Dénes, a Vogel&Noot hazai vezetője az ÉMI-nek. Vagyis aznap, amikor megnyílt az otthonfelújítási programban támogatható termékeket tartalmazó lista, a kulcstermékek adatbázisa – cége termékei nélkül. Mint azt korábban már megírtuk, jelen állás szerint csupán két radiátorgyártó, a Lehel és a FÉG termékei között válogathatnak az érdeklődők, ami a panaszos levelet író cégvezető szerint egyértelműen piaci versenyhátrányt jelent a számukra. Elakadt regisztrációjuk folyamata egyébként tájékoztatása szerint a levele nyomán sem gyorsult fel, ezért is döntött annak nyilvánosságra hozatala mellett. Számos más gyártótól vagy gyártói képviselettől hallottunk hasonló panaszokat, ám ők a nevükkel egyelőre nem kívánnak kiállni a nyilvánosság elé, és nem is egészen világos, mi hátráltatja őket. A Vogel&Noot és a PURMO két termékcsaládja közül egyébként az elsőt hiánypótlás miatt dobták vissza, a második pedig „ellenőrzés alatt áll” már napok óta.
Ki is kerülhet, aki egyszer bekerült?
A kulcstermékek köre azért rendkívül fontos, mert csak ezek közül választhatnak az otthonfelújítási program résztvevői. Oda bekerülni először gyártói regisztrációval, majd az elvárt dokumentumok feltöltésével lehet. Így például az építési termékek esetében nyilatkozni kell arról, hogy megfelelnek az Európai Parlament és a Tanács 305/2011/EU rendeletében foglaltaknak, valamint meg kell adniuk bizonyos adatokat a gyártás folyamatával kapcsolatban (vízfogyasztás, CO2-kibocsátás, szállítási távolságok stb.), a hő- és melegvíztermelő berendezések (kazánok, hőszivattyúk, vízmelegítők, melegvíztárolók) gyártóinak pedig fel kell tölteniük a vonatkozó jogszabályok szerinti megfelelőségi nyilatkozatot a forgalmazáshoz szükséges engedélyekkel, tanúsítványokkal együtt.
Ez nem hangzik túl bonyolultnak, a gyakorlatban mégis annak bizonyul, sőt, valamilyen rejtélyes okból le is lehet kerülni a kulcstermékek listájáról! Ez történt például a FÉG hőszivattyúival, amelyek június 27-től július elsejéig rajta voltak a listán, július másodikán azonban már nem. Ezen legalább annyira meglepődtünk, mint korábbi cikkünkben azon, hogy felkerültek egyáltalán, hiszen a társaság nem igazán a hőszivattyúiról ismert. Azóta megtudtuk, hogy még a gázválság idején vágtak bele saját hőszivattyúk gyártásába (addig csak alkatrészeket készítettek ilyen berendezésekhez), és évi tízezres kapacitást építettek ki, szóval csak a második meglepődésünk jogos igazán. Egyébként hasonlóan indoklás nélkül eltűntek a listáról a Hajdu korábban ott szereplő hőszivattyúi is, így jelen állás szerint ilyen berendezés egyáltalán nem választható.
Csak zárójelben jegyeznénk meg, hogy a kulcstermékek adatbázisa hűen tükrözi a piac azon várakozását, hogy ez a pályázat nem a gépészetről szól majd. Hiszen amíg az építőanyagok adatbázisa bőséges kínálatot mutat mindenféle termékből, így nyílászárókból és különféle hőszigetelési rendszerekből, addig a hő- és melegvíztermelő berendezések listáján e cikk írásakor kizárólag Hajdu-termékek voltak elérhetőek a bojlerektől kezdve a víztárolókon át a kazánokig bezárólag – a piac egyéb neves szereplőinek a termékeit azonban hiába kerestük rajta.
Pácban vannak az ügyfelek is
A július elsején elstartolt program az 1990. december 31-e előtt használatbavételi engedélyt kapott, életvitelszerűen lakott, egy- és többlakásos családi házakra terjed ki. A használatbavétel alátámasztására a fejlesztés előtti (kiinduló) állapotot bemutató hiteles energetikai tanúsítványban feltüntetett épület építési ideje fogadható el irányadónak. A beruházás eredményeként legfeljebb 20 ezer lakás energetikai korszerűsítése valósulhat meg utólagos hőszigetelés, nyílászárócsere, a melegvíztermelő berendezések korszerűsítése, illetve kondenzációs gázkazán vagy levegő-víz hőszivattyú beépítésével. Az egyműveletben kombinált kölcsön és vissza nem térítendő támogatás nyújtásának alap jogosultsági feltétele, hogy a beruházás megvalósítását megelőző fejlesztés előtti (kiinduló) állapothoz képest épületenként legalább 30%-os mértékű primerenergia-fogyasztás-csökkenést szükséges elérni.
A pályázati ablak alapesetben 2025. december 31-ig marad nyitva, szerződést kötni pedig 2026. április 30-ig lehet. Kivéve azoknak, akik kondenzációs gázkazánt szeretnének. Nekik 2024. december 31. a szerződéskötés határnapja, ráadásul a gázkazánokra szánt keret is limitált, 20 milliárd forintos. Vagyis aki gázkazánra pályázik, jobb, ha siet – de ez nem olyan egyszerű, per pillanat ugyanis még elérhetetlen a regisztrált kivitelezők és tanácsadók listája. Tanácsadó nélkül egy felkészült pályázó még csak-csak bele tud vágni a programba, kivitelezői nyilatkozat nélkül ugyanakkor hitelkérelmét biztosan elutasítják majd az MFB Pontokon. Cikkünk megjelenése után néhány órával egyébként változott a helyzet annyiban, hogy a regisztrált tanácsadók listája elérhetővé vált.
Mindezt a maga példáján tapasztalta meg a Magyar Hang újságírója, akia saját házát szeretné korszerűsíteni a program segítségével, de hitelkérelmét feltüntetett kivitelező hiányában nem fogadták el. Esetét ebben a cikkben írta meg, kiemelve, hogy bármilyen okból felmerülő késlekedés azért problémás, mert egy sor szintén benyújtandó – és sokak által bizonyára, a július 1-jei startra időben beszerzett – hatósági igazolás és egyéb dokumentum nem lehet régebbi 30 napnál. Neki egyébként azt mondták, hogy kizárólag csak az elérhetetlen regisztrált kivitelezők közül választhat, ez azonban a pályázati kiírás szerint nem így van. Ott ugyanis az áll, hogy „A Projektmegvalósításhoz az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (a továbbiakban: ÉMI Nkft.) ofp.emi.hu oldalán nyilvántartott Kivitelezői (szállítói) Regisztrációs Listán és Tanácsadói Regisztrációs Listán szereplő, a regisztrációs feltételeket teljesítő kivitelezőkkel (integrátorok, generálkivitelezők, szakági kivitelezők) és tanácsadókkal, vagy más kivitelezőkkel és tanácsadókkal opcionálisan köthető szerződés.”
Mi lesz így?
Csak remélni tudjuk, hogy a napokban minden téren meglódul a pályázattal kapcsolatos ügymenet, addig is természetesen nyomon követjük a fejleményeket. Az ügyben elküldtük a kérdéseinket az ÉMI-nek, amint válaszolnak, arról tájékoztatást fogunk adni olvasóinknak.
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alkalommal jelenik meg. A lap cikkei a fűtéstechnika, gázellátás, vízkezelés területei mellett a hűtés-, klíma- és légtechnika témaköreit tárgyalja. A VGF elsődlegesen az épületgépészeti kivitelezéssel foglalkozó szakembernek szól, de haszonnal olvashatják üzemeltetők, társasházkezelők, beruházók, ingatlantulajdonosok és mindenki, aki érdeklődik a terület újdonságai, problémái és megoldásai iránt.
A VGF&HKL előfizetési díja egy évre 9990 Ft, amelyért 10 lapszámot küldünk postai úton. Emellett az előfizetőink pdf-ben is letölthetik a legfrissebb lapszámokat, illetve korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is, így közel 25 évnyi tudásanyagot vehetnek bírtokba.
Kapcsolódó
