Az épületgépész szakképzésről
2016/7-8. lapszám | Cséki István | 7787 |
Figylem! Ez a cikk 8 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Az önálló épületgépész képzés 1950-ben indult be, előtte más szakmák részeként tanították az épületgépészeti ismereteket. Korábban az ismeretek mennyisége lényegesen kevesebb volt, ezért nem volt önálló a képzés.
Visszaemlékezve a saját kezdeteimre a szakmában, alig voltak alkotóelemek, például szinte csak a Calor szivattyú létezett, melynek mérete tízszer nagyobb volt, mint egy mai keringtető szivattyúé, és teljesítménye csak a töredéke volt a maiaknak. Vagy kazánból a Marabu kazánok voltak. Gázkazán csak úgy volt, ha például egy Totya kazánra szereltek gázégőt.
Az 1989-es rendszerváltozásig nem sok változás volt, de utána őrületes iramban változtak a dolgok. Hatalmas mennyiségű berendezési tárgy, szerelvény, csőanyag és legfőképp szabályozó berendezés érkezett hozzánk. Ez a nagy mennyiség és a hozzá tartozó tudásanyag annyira megváltoztatta a szakmánkat és ezzel az oktatást, hogy már nem is lehet megoldani a 100%-os képzést. Pedig már az én koromban is mondogatták a frissen végzett tanulókról, hogy nincsenek készen az azonnali önálló munkára, azaz az oktatás nem képes kész szakembereket kibocsátani az iskolából.
A cikk még 8 720 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.