Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Az új Nemzeti Színház épületgépészete

2002/4. lapszám | Veresegyházi Béla |  3771 |

Figylem! Ez a cikk 23 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Hol legyen a Nemzeti? Évekig ez volt a legfőbb kérdés, mert hogy lennie kell, az egyértelműnek tűnt mindenki előtt. Tátongó, elhagyott építési gödrök, parttalan viták után végül csak megtalálták az ideális helyet. Aztán jöttek az építési balesetek, szenzációs cikkek a médiumokban. Ez is véget ért, és március 15-re, kis hazánk nagy ünnepére elkészült a mű, mert el kellett készülnie.

A pesti Duna-parton, a Petőfi és a Lágymányosi híd között trónoló palota gépészeti, klíma- és légtechnikai szempontból több részre osztható. Amint az a képeken is látható, a színháznak két, láthatóan elkülönülő épületszárnya van, durva megközelítéssel az egyikben találhatóak a közönségforgalmi, a másikban az üzemi terek. Az épületben mélypince van, a földszint felett pedig hét emelet. A tervezőknek el kellett választaniuk a közönségforgalmi részt az üzemi területtől, a színpadot a nézőtértől, a műhelyeket, az öltözőket a gépészeti terektől úgy, hogy közben mindez egységes és összefüggő egész maradjon. Meg kellett küzdeniük azzal a problémával, hogy a rendelkezésükre álló, nem túl nagy helyet optimálisan kihasználva elhelyezzék gépeiket, szerelvényeiket, mindezt az esztétikum, a gazdaságosság és a biztonság szem előtt tartásával. Nehezítette helyzetüket, hogy nagyon kevés időt kaptak a munkára, no meg az is, hogy mivel Magyarországon nagyon régen épült legutóbb új színház, csak mások tapasztalatára, illetve saját színházfelújítási rutinjukra támaszkodhattak. A gyors tervezést egy még szűkebb határidejű kivitelezés követte. A gépészeti rendszerek szerelése tavaly áprilisban kezdődött, átadása a fűtési szezon elejétől idén január-februárig megtörtént, beüzemelésük rendben lezajlott. Hál’ istennek úgy tűnik, hogy az erőltetett menet ebben az esetben nem jelentette azt, hogy összecsapták a munkát… Nem gyakran szoktuk kiírni a kivitelező cégek nevét, de jelen esetben kivételt teszünk. A Kipszer Kalorikus Kft. foglalkozott a víz-, csatorna-, tűzivíz-, vízgépészeti-, zápor- és gázvezetékrendszerekkel, azok szigetelésével, valamint az égéstermék-elvezetéssel. A fűtés-hűtéssel kapcsolatos munkákat a Magyar Építő Rt. kivitelezte, a szellőzést és a klímát a Kipszer Klíma Control Kft. A gépészet épületfelügyeleti rendszerbe kötését a Welltech Rt. oldotta meg, míg a felvonókat az Otis Felvonó Kft. szerelte be. Lapunk Oross Lajostól és dr. Shuti Istvántól, valamint a színház marketingirodájától kapta információit. Köszönjük nekik.

A Nemzeti Színház kivitelezése, a jogerős építési engedély birtokában, 2000. szeptember 14-én kezdődött el. Az épület szerkezete 20 hét alatt, alapozással, földmunkával együtt 30 hét alatt a készült el. A kivitelezési ütemtervnek megfelelően a Nemzeti Színház május első hetére szerkezetkész lett, ebből az alkalomból „Bokréta Ünnep”, (az építőmunkások ünnepe) elnevezésű esemény került megrendezésre. Olyan hagyományos ünnepség ez, amikor az építők májusfát emelnek a szerkezetkész épület legmagasabb pontjára. Az eseményt a helyszínen több mint 500 munkás és 300-nál is több meghívott vendég követhette végig. A „zárt doboz”, tehát a beázásmentesség – az a készültségi fok, amikor a tető leszigetelése elkészül és a homlokzat lezárásra kerül – 2001. szeptember közepére jött létre. Párhuzamosan folytak a színház gépészeti és elektromos munkálatai, a színháztechnikai és belsőépítészeti kivitelezés 2001 júliusában kezdődött, egyes részterületeken április végén, május elején már megkezdték a munkálatokat. A homlokzat lezárása után az épület közműellátása és a külső környezet kialakítása következtek. A színház teljes körű „beüzemelése” a színházi próbákkal együtt 2002. januárban indult.

A Nemzeti Színház rekordgyorsaságú kivitelezés eredményeként, alig 15 hónap alatt készült el. A munkafolyamatok főbb adatai: 800 tonna acél, 65 000 m² zsaluzat, 10 000 m³ beton. A kész épületben, többek között az alábbi anyagok találhatók: 23 500 m² burkolóanyag, 7000 m³ homlokzati kőburkolat, 9500 m² belső válaszfal, 56 km gépészeti csővezeték, 300 km elektromos vezeték, 1200 m² üveg.

A színház felépítése

A színház funkcionálisan és tömegében is három részre tagozódik. Az épület központi része a közel kör alaprajzú – nézőteret és stúdiószínpadot magába foglaló épületrész. Ezt veszik körbe a közönségforgalom helyiségei, míg a nagyszínpadot „U” alakban szegélyező üzemi szárny, mely egy tetőfelépítményi szinttel zárul. A színházat parkosított terek ölelik körül, melyek sajátos mikroklímájukkal az épület szerves tartozékai. Az épület bruttó területe szabadtéri színpaddal együtt 20 844 m², beépített térfogata szabadtéri színpad nélkül 84 270 m³. A hossztengely irányában középen megnyitott I. emeleti födémnyíláson keresztül az előcsarnokba belépő néző teljes magasságában és jellemző látványában érzékelheti a közönségforgalmi rész térszerveződését. A színházi hossztengely jobb és baloldalán a körfolyosó külső falát ívesen követő egykarú lépcső vezet a különböző szintekre. A gyalogos közlekedést két panoráma felvonó egészíti ki, az előcsarnoki üvegfalat két oldalon záró pilonok tömbjei előtt. A földszint nézőtér alatti területén a központi kialakítású ruhatár található. Az I. emelet a büfé szintje, míg a II. és III. emeleten kialakított tér galériaként biztosít majd kilátást a Duna-partra és budai hegyek panorámájára. A nagyszínház 619 férőhelyes, a nézőtér bejáratai az I. II. és III. emeleti szintek körfolyosóiról nyílnak. A nézőtér lényegében kétszintes, a lépcsősen emelkedő »földszinti" nézőtér kétszekciós kialakítású. A második emeleti bejáratok három páholyt fognak közre a nézőtér hátfala mögött – középen a díszpáhollyal, s a körfolyosó végeinél 1-1 további proszcéniumpáholyt alakítottak ki. A harmadik emelet az erkély szintje, ahol a bejáratok között a technikai szobák kaptak helyet. A nézőtér mennyezetét egy ovális kupola zárja.

A nézőtér alapvetően a hagyományos keretes színpados tér jól működő tradícióit megőrzi, de kiegészül és összeépül a kor elvárásai szerinti kialakításokkal. A főszínpad 24×17,90 m alaprajzi méretű és 28 m (külső) magasságú. A színpadnyílás – merev keretes – 12 méteres szélességi és 6–7,87 m magassági mérettel. A színpad a nézőtér irányába 3,6 m legnagyobb kinyúlású íves előszínpaddal egészül ki. A főszínpadhoz 15×15 méteres hátsószínpad és a rendezői baloldalon 18×15 méteres oldalszínpad kapcsolódik 7 m tiszta belmagassággal. A színpad alatti alsószínpadi tér 3,10 méterrel van mélyebben a színpad 0,0 szintjénél. A nézőtér feletti terület a színház archív jelmezeinek tárolására ad lehetőséget. A stúdiószínház a földszinti előcsarnok és a nézőtér alatti pinceszintre került, mely a korszerűség követelményének megfelelően tetszőlegesen variálható: terének közepén egy 12×12 méteres, elemekből álló padlóba süllyeszthető mozgatható pódiumos plató alakítható ki. Ide kb. 150 áthelyezhető férőhelyet terveztek.

A színház Duna felöli oldalán helyezkedik el az úgynevezett szabadtéri színpad, melynek nézőtere a színházat körbevevő park szabadtéri – fedett – lépcsőiről közelíthető meg. A színház üzemi helyiségei „U" alakban körbevéve a színpadot és hátsószínpadot, pince, fszt. + hatemeletes, tetőfelépítményes épületszárnnyal csatlakoznak a közönségforgalmi részhez. A díszletbejáró az épület ÉK-i homlokzatához épült pince + földszintes épületszárny, mely kamionbeállásra, 7,0 m magas díszlet felállítására, valamint expediálásra is alkalmas tér. A helyiségbe nyílik az 5×3 m-es platójú díszletfelvonó, mely a díszletraktárokon túl a háziszínpad díszletraktárát is kiszolgálja.

Színpadtechnika

A színdarabok előkészítését a színpadon kívül három próbaterem szolgálja, a második, a negyedik és az ötödik emeleten. Ezen kívül a negyedik emeleten található a hangstúdió, amely hangfelvételek készítésére is alkalmas. Az épület üzemi szárnyában van – többek között – könyvtár, és itt került kialakításra az „L” alakú teraszos, panorámás színészklub. Valóságos „mozgó színpadként” működhet a nagyszínház játéktere, amely 72 ponton emelhető és süllyeszthető technikájával egyedülálló Európában. Az 1×2 méteres süllyedőkkel beépített 144 m² felület, fölülről nézve úgy tűnhet, mintha kockára vágták volna a színpadot. Ezek az egymástól ugyanakkora távolságra tervezett elemek együttesen és külön-külön is mozgathatók, süllyeszthetők és billenthetők néhány másodperc alatt a játéktér bármely pontján. Szinte minden elem mozgatható a nézőtér előtt is: a mellvéd, a zenekari árok süllyedői, valamint a zenekari árok és a főszínpad közötti rész. Összesen 12 mellvéd és 12 süllyedő mozog az árokban. A színházba tervezett úgynevezett gyűrűs forgót a hátsó színpadon tárolják. A 25-30 tonnás légrugózású, gumikerekeken gördülő berendezést a kezelők kézi vezérléssel viszik előre, ahol a forgó besüllyeszthető az azonos nagyságú színpadba, s a pontos helyzetbeállítást a szakemberek lézeres távmérőkkel végzik. A főszínpad alá egy járószint került, amely a legkevésbé sem emlékezteti az ott tartózkodót egy gépházra. Itt veszi fel a díszleteket a süllyedők egy része, és a szerkezet akár egy egész szoba kellékét is a színpadra emeli néhány másodperc alatt. A vasfüggöny előtti nyílások alatt egy sorozatemelő gördül. A hagyományos rendszerrel ellentétben ezeket nem kell kimért pontossággal a nyílás alá állítani, mert a szerkezet jóval gyorsabb a megszokottnál. Ha szükséges, az előre kiválasztott helyeken akár tíz másodpercenként emel egy-egy színészt a színpadra. A süllyedők némán dolgoznak, a rezgést gumitömbök nyelik el. A színházban külön számítógépes rendszerrel vezérelt valamennyi mozgást csak az első előadás előtt kell beállítani. A program megjegyzi az utasításokat, melyek minden produkcióban egy gombnyomással kiadhatóak, így rendkívül alacsony a hibalehetőségek száma.

Vízellátás, csatornázás

A víz a közműhálózatból érkezik, amelynek 3,5 bar nyomása lehetővé teszi, hogy még a színház legmagasabb pontján, 15 méteren is biztosítható legyen a szükséges kifolyási nyomás. A meleg vizet lemezes hőcserélő segítségével állítják elő. Az egyidejűleg fellépő csúcs kielégítésére, a szociális melegvíz biztosítására és a 100 adagos konyha részére 2 tárolóbojlert is elhelyeztek itt. A különböző rendeltetésű helyiségekben speciális igényeket kielégítő berendezéseket szereltek be, mint zsírfogók a konyhákban, mozgássérült mosdó és WC a vizesblokkokban, nagyméretű mosdók a műhelyekben. A színház mosdóinak specialitása a 40 centiméteres mosdókagyló, ami fából készült és vastag lakkal van bevonva. Érdemes megnézni!

A víz-alapvezetékekek horganyzott acélból, hagyományos szereléstechnikával készültek. Az íves nyomvonalak kialakításánál , nagy átmérőjű csövek esetében forrasztásos kötést alkalmaztak. Az ágvezetékek műanyagból vannak, ugyanúgy, mint a lefolyóvezetékek is. Ezeknél tokos és elektromos kötéssel dolgoztak. A csatorna alapvezetékek öntöttvasból készültek. Mint mindenhol, itt is előfordultak hibák. Volt, hogy a beépített öntvényidom anyaghibájára vagy a műanyag cső kötésének gyengeségére a nyomáspróba nem derített fényt, csak használat közben kezdett szivárogni a rendszer. A hibákat természetesen kijavították.

Az esővizet külső ejtőkkel és épületen belüli csatornavezetékkel, valamint ejtőkkel, az épület belsejében pedig önállóan vezetik el. Ahol az akusztika megköveteli, ott a csövek hő- és hangszigeteltek A vízellátás és csatornázás kapcsán szót kell ejtenünk az épület tűzvédelméről, ami színházak esetében mindig központi kérdés. A Nemzeti 8 tűzszakaszra van osztva. Szintenként, tűzszakaszonként az előírt számú tűzcsap található, kivétel a színpadon és környékén, ahol többet is elhelyeztek. A külső oltóvizet feltalaj-tűzcsapok biztosítják. A belső tűzivíz-igényt a fali tűzcsapok, színpad védelmére szolgáló főszínpadi, oldalszínpadi és hátsószínpadi zápor-berendezés, valamint a függönylocsolóberendezés elégítik ki. Ezek a rendszerek önálló nyomásfokozóval üzemelnek.

Gázellátás, fűtés, légtechnika

A fűtési alapvezetékek legnagyobb mérete NA 250. A színház hőigényét a tetőtéri kazánházba telepített két, öntöttvas tagos gázkazán biztosítja. A tetőtérben való elhelyezés optimálisnak bizonyult a szellőztetés, valamint az égéstermék-elvezetés szempontjából. A kazánok távvezéreltek, rá vannak kötve az épületfelügyeleti rendszerre. Az épületben többféle fűtési formát alkalmaztak. Az üzemi területeken, a színpadon, a próbatermekben, a díszletraktárakban és az egyéb színpadi helyiségekben radiátorok adják a meleget. Padlófűtést építettek be a nézőtéri vizesblokkokban, a színészklubban, a földszinti előcsarnokokban és a közönségforgalmi területeken lévő emeleti közlekedőtereken. Az utóbbiakban padlókonvektorok, illetve légfűtés is üzemel. A dohányzókban ventilátoros padlókonvektorok vannak. Az öltözőkbe fan-coilok kerültek, itt fontos volt a nyári hű-téslehetőség is.

A szellőztetést központi légkezelők biztosítják, amelyek zajszintje rendkívül alacsony, mintegy 20-30 dB. A vezetékek az alap mellett tűzvédelmi szigetelést is kaptak. A befúvórácsokat belsőépítészetileg szépen, lamellás rendszerrel oldották meg. A színházban modern épületfelügyeleti rendszer van. Minden egyes alrendszer rá van kötve a központi gépre, így percre pontosan követni lehet a gépészeti történéseket, akár a legkisebb szűrő eldugulásáig. A diszpécserközpontból be is lehet avatkozni a rendszerek működésébe, akár valami hibát észleltek, akár a színpadi ügyelő kiált föl, hogy a művésznőnek melege van. Természetesen a tűzvédelmi rendszer is ide van kötve. Ahhoz, hogy a színházlátogató maradéktalanul átadhassa magát a darab élvezetének, fontos, hogy komfortérzete tökéletes legyen. Ennek érdekében az épületbe három szellőzőgépházat telepítettek, a szellőztetést pedig közel negyven rendszerre osztották fel amiatt, hogy a lehető legtöbb részfunkciót – pl. füstelszívás – külön, erre specializált eszköz lásson el. A legfontosabb feladat a nézőtér szellőztetése volt, ahol minden egyes szék alatt befúvót helyeztek el, , biztosítva, hogy mindenkinek jusson elég friss, oxigéndús levegő.

Csőtörésmentes szórakozást kívánunk!