Milyen legyen egy új lakás, családi ház vizesberendezése?
II. A konyha
2002/5. lapszám | Cséki István | 2891 |
Figylem! Ez a cikk 23 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Az alábbi történeteket egy munkavédelmi felügyelő barátomtól hallottam. Onnan kezdődött a beszélgetésünk, hogy milyen jellegű balesetekkel találkozik leggyakrabban az építőiparban. Én első Elérkeztünk a konyhához, ahol a háziasszony az „úr”. Természetesen a konyha kialakításának olyannak kell lennie, hogy a lehető legkényelmesebb munkavégzést biztosítsa az ott tevékenykedő számára. Amíg régebben a konyhában mindössze egy falikút volt (amit sok fiatal ma már nem is ismer), addig mostanság lényegesen több épületgépészeti berendezés található benne. Még a legegyszerűbb esetben is van a konyhában egy mosogató.
Milyen legyen egy mosogató?
Ez a hely nagyságától és a konyha felszereltségétől függ. A kis konyhában sajnos csak egymedencés mosogató fér el, ami a víz pazarlásával is jár, mert ilyenkor szinte mindenki folyó vízben mosogat, s ez nagyon sok többletvíz felhasználást von magával. Ha egy picit nagyobb a konyha, akkor már lehet egymedencés és csepptálcás a mosogató. Sokan nem is gondolnak rá, de a csepptálca elhelyezése nem is olyan egyszerű. Van úgy, hogy amint éppen a szerelő kezébe kerül a dobozból elővett darab, úgy építi be azt. Pedig: ha ismerjük a háziasszonyt, akkor meg kell kérdezni, hogy jobb- vagy balkezes. A jobbkezeseknek a csepptálcát a mosogató bal oldalán célszerű elhelyezni, mert a mosni való edényt bal kézben tartják, s így elmosás után a bal oldalra könnyű tenni azokat, a balkezeseknél fordítva. A vízfogyasztás itt is hasonló az egymedencés mosogatóéhoz. Lehetséges a csepptálca helyett még egy medencét, azaz kétmedencés mosogatót beépíteni. Ha a konyha mérete megengedi és nincs mosogatógép, akkor lehet kétmedencés és csepptálcás a mosogató, s így az egyik medencében történik a mosogatás, a másikban az öblítés, a csepptálcán pedig a szárítás. Látható, hogy itt már nem kell folyó vizet használni, tehát takarékosabban lehet a mosogatást végezni, de természetesen ehhez sok hely kell. A mosogató kiválasztását jól meg kell gondolni.
A zománcozott acéllemez a legolcsóbb, de a legkönnyebben sérülő, s emiatt számítani kell rá, hogy néhány évente cserélni kell. Ha lepattan a zománcozása, akkor elkezd rozsdásodni, tehát nem csak hogy esztétikai probléma lesz, hanem kilyukadhat, valamint beszennyezhet más dolgokat. A rozsdamentes acéllemez mosogató már drágább, s ennél nem kell félni a rozsdásodástól, viszont egy-egy beleejtett tárgy nyomát könnyen meg lehet látni, s emellett a vízcseppek nagyon meglátszanak rajta. A műanyag se nem rozsdásodik, se nem horpad be, de a meleget kevésbé jól tűri. A gránit a legdrágább, de a legellenállóbb, s esztétikailag is a leginkább alakítható a konyhabútorhoz. Ezt igazán hosszú távra lehet tervezni.
Víztakarékos, valamint a „háziaszszony” idejét és energiáját kevésbé igénybevevő, ha van a konyhában mosogatógép. Pár évvel ezelőtt még luxusnak számított, de ma már a használók kényelmét szolgálja. Gondoljunk csak bele, hogy 40 évvel ezelőtt még a mosógépre mondták, hogy luxus, de ma már szinte nincs háztartás nélküle. Ugyanez lesz a helyzet néhány év múlva a mosogatógéppel is. Az életszínvonal emelkedésével együtt jön ez is. A gép nagyságától, gyártmányától függően 15-20 liter vizet használ el egy mosogatáshoz. Ennyi vízzel nem lehet kézzel elmosogatni egy ebéd után az edényeket. Ha viszont van mosogatógép, akkor nem szükséges kétmedencés és csepptálcás mosogatót beépíteni a konyhába, mert a mosogatóban maximum egy-két kisebb edényt mosunk el. Ilyenkor elegendő egy egymedencés, vagy maximum egy egymedencés és csepptálcás mosogató. A mosogatógépek általában kétféle méretben készülnek, vagy hat-, vagy tizenkét személyesek. Kiválasztása a család nagyságától függ. Ezeket célszerű a konyhabútorba beépíteni, s így harmonikusan illeszkednek a konyhához.
Amennyiben nincs külön háztartási helyiség, akkor még mosógépet is el lehet helyezni a konyhában, de erről a következő részben lesz szó. Ezt a cikket is azzal zárjuk, mint az előzőt, tehát: „Egy új lakást vagy házat az ember általában egy életre épít, s akkor az kell, hogy a ház legyen az emberért, s ne az ember a házért, azaz a lehető legtöbb kényelemmel szolgáljon bennünket.”