Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

A víz az úr

2002/11. lapszám | Meyer József |  2672 |

Figylem! Ez a cikk 23 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Mindjárt az elején elnézést kérünk azoktól a kedves kollégáktól, akik az alábbi témával régóta foglalkoznak, mert nekik nem lehet újat mondani. Az épületgépészeti rendszerek működése folytán kinyerhető, kevéssé vagy egyáltalán nem szennyezett vizek ismételt felhasználására gondolunk: abból kiindulva, hogy a jó minőségű, művek által megfelelően kezelt víz pazarló felhasználása csak látszólag gazdaságosabb.

Összetett funkciójú, nagyobb létesítményeken keletkezésük alapján számba vehetők az idény szerint szakaszos, valamint az időben állandó, de nem folyamatosan képződő víznyereségek. Mennyiségben ezek közül az esővíz a legjelentősebb, de az egyre gyakrabban létesülő úszómedencék vízforgató-frissítő üzeméből is várható lebegő anyagot alig tartalmazó víz. A kondenzátumot termelő klímák és a légnedvesítő berendezések működtetése is figyelembe vehető, ha ciszternát létesítünk. Elvben lehetséges a mosdók vizének a megfogása, de nagyobb intézményekben nem tudjuk kizárni a vegyszeres és egyéb, durvább szennyezés lehetőségét, ezért ezt elvetjük. A tárolónk befogadóképességének meghatározása függ a vizet átengedő technológiáktól, a tető felületi méreteitől, a klímarendszerek kiterjedtségétől és azok teljesítményadataitól. Természetesen a teltség szintje szerinti hálózati vízpótlás nem nélkülözhető. Praktikus, ha az űrtartalmat megszakító tartályként határozzuk meg. Amennyiben az úszómedencéből kikerülő víz fertőtlenítőtartalma kifogásolható, arra esetenként lehet megoldást találni. A ciszterna után kötendő nyomásfokozó berendezés a következő rendszereket láthatná el: épületen belüli (közcsőtől függetlenített) nedves tűzi víz, hűtőtorony pótvízellátása, Toro-hálózat, WC-k öblítővize, fűtési és hűtési rendszerek feltöltése és vízszabályozása stb. Bár a gyártók körültekintően meghatározzák a hűtőtornyok pótvízminőségét, a tapasztalat szerint mégis sikerrel lehet végigvinni egy kompromisszumos megoldást, amelynek nincsen garanciavesztő hatása. Ha a tárolókapacitás nagy potenciált eredményez, akkor az – egyidejűleg – körfolyamatokban is igénybe vehető, például hőcserélő vagy előhűtő gyanánt.

A gépésztervezőnek mérlegelnie kell a gazdaságosságot, a környezetvédelmi szempontokat. A vízdíjak emelkedését is, bár a csatorna használati költsége jelentősen csökkenthető. Az is igaz, hogy a beruházott tőke megtérülési ideje hosszú.

Eredményekre számíthatunk a háztartásokban, különösen az újonnan épülő családi és társasházak vízellátásában. Ott eleve le tudjuk választani azokat a csapolókat, ahol nem feltétel az ivóvíz minőségű víz. Háztartásunkban jobbára a WC öblítését oldhatjuk meg ily módon, ami minimálisan 1,2 m³/hó/fős megtakarítás. A mosógép műszaki színvonalától függően egy mosási periódusban 60-100 liternyi vizet enged át. Zuhanyozáskor körülbelül 30-50 litert folyatnánk el. Talán a kézmosónk vizét is felfoghatjuk ezekkel együtt, egy jól méretezett tartályban. Legalább két lépcsőben történő szűrést feltételezve a tisztálkodási híg elegyeket ráengedhetjük egy kis teljesítményű házi vízellátó berendezésre. A direkt vízelvezetés – a fürdés és a mosás enyhén szennyezett gyűjtött vizét leszámítva – a végfelhasználók szerint a következőképpen alakulna: konyhai zsíros szennyvíz, WC, mosdó és a tartály túlfolyója. Lehet és szükséges is finomítani a tervezési szempontokat, megengedve az alternatív szennyvízelvezetést.

Például az ágvezeték szempontjából mélyponti átváltásokhoz oldható, mandzsettás lefolyócső-kötéseket szerelve bármikor és gyorsan beavatkozhatnánk, átköthetnénk. Ezek azonban távlati elképzelések, ma még a kútvizek felhasználása éli a reneszánszát. A leválasztott, de házilag fúrt kút által ellátott rendszereknek megvan az az előnye, hogy fertőtlenítést követően arra a művek által szolgáltatott ivóvizet bármikor rákapcsolhatjuk, míg az enyhén szennyezett vizek hálózatánál ez nem lehetséges. Egy családi ház fogyasztási átlagán is a saját kútvizes rendszer által biztosított öntözés, WC-öblítés és még a mosógép vízellátása jöhet szóba, mint rendkívül gazdaságos megoldás. Itt garantált a gyors megtérülés és ez arra bátorít, hogy igényesebb vízellátó berendezést telepítsünk. Az abban biztosított puffer vízmennyiséggel és a szakaszos igénybevételekkel az áramfelvétel nem képez olyan jelentős többletkiadást, ami eltántoríthatna a telepítéstől.