Széchenyi Kártya
2002/11. lapszám | Tomcsányi Erzsébet | 2632 |
Figylem! Ez a cikk 23 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A Széchenyi Kártya program a magyar mikro-, kis- és középvállalkozásoknak szóló konstrukció, amely egy kedvezményes hitellehetőséget, egy banki folyószámlát és egy bankkártyát ötvöz. A Széchenyi Kártya célja, hogy a legalább már egy éve működő kisvállalkozások, egyéni vállalkozók egyszerűsített eljárással szabadon felhasználható, likviditási problémákat kezelő hitelhez jussanak.
A hitelkeret összege 500 ezer vagy 1 millió forint (tervezik, hogy későbbiek folyamán a hitelkeret összegét 5 millió forintra emelik), amelyet a konstrukcióban résztvevő kereskedelmi bankok folyósítanak a vállalkozások számára.
A Széchenyi Kártya Konstrukció igénybevételének feltételei
- a társaság (bt.) vagy korlátolt felelősségű társaság (kft.) formájában működjön,
- érdekvédelmi szervezeti tagsággal kell rendelkezni, pl. Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), vagy valamely területi Kereskedelmi és Iparkamara, vagy a programhoz társult más érdekvédelmi szervezet,
- egy teljes naptári évre vonatkozó pénzügyi beszámolóval, vagy egyéni vállalkozók esetén ugyanerre az időszakra vonatkozó vállalkozói személyi jövedelemadó bevallással kell rendelkeznie,
- az igénybevevő mikro-, kis- vagy középvállalkozás legyen,
- ne legyen 30 napon túl lejárt köztartozása, illetve hitel-, kölcsön vagy bankgarancia szerződésből eredő lejárt tartozása,
- meg kell felelni a Hitelgarancia Rt. Üzletszabályzatában előírt feltételeknek.
A vállalkozók szabadon választhatják meg, hogy a konstrukcióban résztvevő bankok közül – MKB, OTP Bank, Postabank – melyikhez kívánnak fordulni. A konstrukcióban a vállalkozások, vállalkozók egy MasterCard bankkártyát kapnak, amellyel bárhol, bármikor igénybe vehetik a részükre megnyitott hitelkeretet fizetés, vásárlás vagy készpénzfelvétel céljára anélkül, hogy ezen fizetési tranzakciók miatt külön el kellene menniük a számlájukat vezető bankfiókba. A kártya használata a bankszámlakivonaton rögzítésre kerül, így erről nem kell külön pénztárbizonylatot készíteni. (A vásárláskor azonban ettől függetlenül is kell számlát kérni.)
A bankok által megnyitott folyószámláról átutalásokat is lehet kezdeményezni, illetve a vállalkozások részére befolyó összegek is itt jóváírásra kerülhetnek. A hitelkeretből a vállalkozó akár csak az éppen szükséges öszszeget vagy az egész összeget igénybe veheti. Amennyiben a számlájára időközben pénz érkezik be, a hitel összege automatikusan törlesztődik. A kamatszámítás az igénybe vett hitel napi állománya alapján történik, tehát a vállalkozó mindig csak azután az összeg után fizet kamatot, amelyet ténylegesen a banktól igénybe vett.
A felvett hitel felét negyedévente törleszteni kell (50%), amelyet a törlesztést követő napon a vállalkozó ismét igénybe vehet.