Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Gondatlanságból elkövetett GÁZolás

2003/3. lapszám | VGF&HKL online |  2699 |

Figylem! Ez a cikk 22 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Az év elején történt, sajnos, halálesettel végződött balesettel kapcsolatban fogalmazódott meg bennem egy-két gondolat, amelyet szeretnék Önökkel, illetve az újságolvasókkal megosztani.

Tisztelet Szerkesztőség!

Gázkészülékek javításával, karbantartásával foglalkozó vállalkozást vezetek több éve, 20 éve dolgozom a gázos szakmában, tagja vagyok a Magyar Épületgépész Szövetségnek. Sajnos televízióban, újságokban egyéb hírekből egyre többször értesülünk arról, hogy az alapjában véve biztonságos gázkészülékek használatakor súlyos balesetek történnek. Vajon miért szaporodnak el ezek a balesetek, miért van az, hogy egy több tagú család este lefekszik, de reggel már sajnos súlyos szén-monoxid mérgezéssel kel, ha egyáltalán fel tudnak kelni? A túrkevei esetnél a vizsgálat megállapította, hogy a szakszerű karbantartás hiánya okozta a problémát. Kérdés, hogy szakember mikor látta utoljára a gázkazánt? Autóknál kötelező a zöld kártyát megújítani évente, hogy minél kevésbé szennyezzük környezetünket. A szintén szennyező anyag kibocsátó gázkészüléknél hasonló kártyára lenne szükség, melyet a gázszerelő szakember állíthatna ki, illetve érvényesíthetne.

Ezzel kapcsolatban a Magyar Épületgépész Szövetség, ezen belül a körülbelül 250 tagot magába foglaló szerviz szekció tárgyalásokat kezdett az illetékes hatóságokkal. Azt szeretnénk elérni, hogy minden háztartásban bizonyos időnként kötelező jelleggel, egy minimális biztonsági, műszaki felülvizsgálat történjen a hasonló balesetek elkerülése végett. Sajnos tendencia, hogy sok készülék házilagosan vagy hozzá nem értő (kontár) ember segítségével van javítva, amelyhez az is hozzájárul, hogy a gázkészülék-alkatrészeket sajnos a törvény ellenére bárki megvásárolhatja a szaküzletben (nyugat-európai országokban csak szakember juthat hozzá).

A kontár figyelme nem terjed ki fontos biztonságtechnikai vizsgálatokra, ellenőrzésekre. Így a készülék hibája esetleg elhárításra kerül ugyan, de annak ellenére, hogy működőképes, nem biztos, hogy biztonságos is! Arról nem is beszélve, hogy a szakszerűtlen munkavégzés nem csak a tulajdonos, hanem lakókörnyezete, szomszédjai testi épségét, biztonságát, anyagi javait is veszélyezteti. A gázszerelőknek ahhoz, hogy munkát vállalhassanak, vállalkozhassanak, komoly feltételeknek kell eleget tenniük. Erkölcsi bizonyítvány, mestervizsga, minisztérium által kiadott és nyilvántartott fényképes gázszerelői igazolvány nélkül nem dolgozhatnak. A fényképes gázszerelő igazolványt rendszeresen újítani kell, melynek feltétele képzést, illetve az azt követő vizsga.

Úgy tűnik, hiába a szakmai követelmények szigorítása, ha a jól képzett szakember helyett hozzá nem értő, laikusok végzik a felelősségteljes munkát!

Szokolai Tibor