Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Biztosítsuk magunkat

2003/3. lapszám | VGF&HKL online |  2784 |

Figylem! Ez a cikk 22 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Újabb keletű, a szakma fejlődésével kapcsolatos igény, hogy az épületgépészeknek külön, rájuk szabott biztosítási csomagot dolgozzanak ki az illetékesek. Ez a törekvés – a MÉGSZ jóvoltából – most jutott el a megvalósulásig. Érdemes elgondolkodni azon, hogy érdemes-e belevágni, megéri-e a pluszköltséget a biztosítás.

A Magyar Épületgépészek Szövetsége elnökségének felkérésére a Pch Biztosítási Alkusz Kft. nyolc nagy biztosító társaság felé küldte el ajánlatkérését az épületgépészeknek megfelelő felelősségbiztosítási módozat kidolgozására. A legkedvezőbb lehetőségeket a Generali-Providencia Biztosító Rt. ajánlotta fel. Az így létrehozott biztosítási fedezet kiterjed: tevékenységi, munkáltatói, szolgáltatói és környezetszennyeződési részre.

A tevékenységi felelősségbiztosítás fedezetet nyújt abban az esetben, ha a biztosítottat másnak okozott kár miatt a magyar jog szerint kártérítési kötelezettség terheli. Például ha felrobban az ügyfél által üzemeltetett gázkészülék, falfúrás közben megsérül a villanyvezeték. Térülnek a dologi és személyi sérüléses károk. A munkáltatói felelősségbiztosítás fedezetet nyújt az ügyféllel munkaviszonyban álló személyek üzemi balesetével összefüggésben a munkáltatóval szemben támasztott kártérítési igényekre, beleértve a TB visszatérítési követeléseket is. A biztosító megtéríti a táppénz és a munkabér közötti különbözetet, és egyéb elmaradt jövedelmet, rokkantság esetén életjáradékot folyósít.

A szolgáltatói felelősségbiztosítás kiterjed az épületgépészeti kivitelezés hibás teljesítése következtében az ügyfél szerződéses partnereit ért dologi károk megtérítésére. Teszem azt, ha a vllanyszerelő nem a megfelelő vezetéket köti össze, emiatt a megrendelő elektromos készülékei tönkremennek. A biztosítás alapján térülnek a tulajdonos kártérítési igényei. A biztosítási fedezetek kiterjeszthetőek az alvállalkozók által okozott károkra is. A biztosított által viselt önrészesedés 10%, minimum 50 000 Ft. Kártérítési limit 10 millió Ft/kár, 50 millió Ft/év. A díjszámítás alapja a vállalkozás éves nettó árbevétele, és az alkalmazottak létszáma. Ezek az átlagügyfélre vonatkozó adatok, a biztosító MÉGSZ tagoknak ennél kedvezőbb lehetőséget biztosít. Tájékoztató jelleggel néhány példa a várható biztosítási díjakról: 10 millió Ft. éves nettó árbevétel esetén, éves díjfizetési ütemmel a biztosítási díj 28 500 Ft. 50 millió Ft éves nettó árbevételnél egy fő alkalmazottat figyelembe véve 78 000 Ft a díjtétel, de éves díjfizetésnél további 10% engedmény jár. 100 millió Ft. éves nettó árbevételnél min. egy fő alkalmazottal az éves díj 120 000 Ft.

Az éves fizetési ütemnél a további 10% kedvezmény igénybe vehető. Tervezőmérnökök részére külön módozatot ajánl a biztosító, aki vállalja, hogy teljesíti azt a kártérítési kötelezettséget, amely a biztosítottat az építésztervezői tevékenysége alapján a magyar jog szerint terheli, és viseli a jogalap nélkül támasztott kártérítési igény elhárításának költségeit is. Némi magyarázatként a cikk végén hozzátennénk, hogy a biztosítás egyetlen pontja sem vonatkozik arra, hogy kártérítést kapna akár a megrendelőnk, akár mi, ha rosszul végezzük a munkánkat. Magyarul: ha valamit elszúr a mester, például nem mossa át a rendszert, akkor nem kapja vissza a forgácstól tönkrement cirkó árát. Az ilyesfajta károk elkerülésére csak a biztos szakmai alap és gondos munka a garancia.