Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

gépészművész- Szigetelőanyagok alternatív felhasználása

2004/5. lapszám | Szabó Péter |  8243 |

Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Az épületgépészet szép. Mindenki, aki szereti ezt a szakmát, úgy dolgozik, hogy amit megcsinál, az ne csak jól funkcionáljon, hanem látványnak is tetszetős legyen. Lehet egy fűtési rendszert esztétikusan és rondán is kivitelezni – és ezt nem csak a szakember szeme veszi észre, bár ő jobban tudja értékelni a finomságokat. A kazángyártók, splitesek törekszenek a modern design-ra, iparművészekkel terveztetik termékeiket – nem is szólva a csaptelepekről. És bizony az alkalmazott művészet után úgy tűnik, az épületgépészet betört a „valódi” képzőművészetek közé, új sorozatunk erről szól.

Az emberi leleményességnek nincsenek határai. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy meglátja a lehetőségeket az olyan anyagokban, amelyeket egészen másra terveztek, gyártottak. Írásunk a kényszer szülte megoldásokat, találékonyságot, művészeti megnyilvánulásokat emeli ki. Mindannyian láttunk már tetőrácsot szürke polietilén csőhéjakkal rábiggyesztve, amit a szállított áru megkarcolódása ellen helyeztek fel. Létezik olyan polietilén alapanyagot gyártó üzem, ahol a hulladék nem használható fel újra, ezért helyesen apríték táblát, (födémek hő és hang szigetelésére használják), színes kis állatfigurákat, kirakó mintákat vágnak ki belőle. Az égésgátolt tömör rudak alkalmasak panelházak falhézagainak utólagos tömítésére. Ismert olyan felhasználás is, ami színes, tömör rudakból, kacsát, hattyút és egyéb állatokat hoz létre. A felhajtóereje nagy, és nem szívja a vizet, ezért használják még jetski pályák kijelölésére, uszodákban úszósávok létrehozására, továbbá úszást segítő segédeszközként is. Mások lőlapot, céltáblát készítenek belőle.

Van, aki a bazaltgyapot paplanok hátrányos tulajdonságait hasznosítja. Mivel ez az anyag a vizet felszívja és lassan szárad, alkalmas növénytermesztésre is. Megfelelő ásványi anyagokat tartalmazó tápoldatokkal átitatva és folyamatosan nedvesen tartva különleges, drága dísznövények táptalaja lehet. A gyökere jó fogódzkodót talál a szigetelőanyagban, gyorsan növekszik. Gyakrabban alkalmazzák viszont tálcába helyezve, – hogy ne ázzon be az alatta levő lakó – „gyomnövények” termesztésére. Ebben az esetben néhány négyzetméter a saját felhasználást már biztosítja.

Egy új képzőművészeti irányzatot mutatunk be, amely a múltban nem létezhetett, de a jelen széles perspektívákat mutat. Továbbra is bazaltgyapot paplanoknál maradva, de már csak fűmaggal történő együttes felhasználásáról lesz szó. Idén nyár elején a siklósi vár kápolnájában alkotott a holland művész (1. kép). A földre leterített, megszaggatott „táptalaj” zöld utat mutatott a kápolna belseje felé. Egy másik teremben szabályos fűalagúton haladtunk át, ami ékesen bizonyítja, hogy pár milliméternyi táptalaj is elegendő a kompozíció létrehozásához (2. kép). A művésszel említette, hogy gömbfelület is létrehozható, illetve a (fekete) humor sem áll messze tőle. Megrendelésre (partira) készített már fekvő emberi alakot is, amit benövesztett fűvel. Megtalálásakor a hatás leírhatatlan volt! Az író fantáziája is szárnyra kapott, szívesen elképzelném hazánk térképét, formáját, zöldellően, virágzóan! A szobrászat a műfaja az új irányzatnak? Döntse el a tisztelt olvasó!

Az imént szobrászatot említettünk, amit a következő bemutatásunkkor biztosra vehetünk, hogy telibe talál. Alapanyagunk ez esetben poliuretán (PUR) hab, tömb. Az anyag jól megmunkálható, könnyen formázható, ragasztással javítható (3. kép). Ha modellezünk, akkor a léptékhelyességre ügyelni kell, ha szabadon alkotunk, csak az álomvilágunk szabhat határt (4. kép). Beltéren kiállított szobrok esetén a sérülékenység lehet probléma. Kültéri tárlatnál az időjárás viszontagságai ellen kell megvédeni. Kárt okozhat benne a szél, madarak, jégeső, a nap UV-sugárzása. A létrehozott alkotások művészi igényűek, joggal nevezhetjük őket új képzőművészeti ágnak is. Megtekinthetők Brüsszelben, az Európa parkban. Érdekes tárlat lenne egy nem célorientáltan használt, szigetelőanyagokból létrehozott kiállítás.

Felsorolásunkból nem maradhatnak ki a szintetikus kaucsuk csőhéjak sem! Egy olasz művész térplasztikákat, illetve képeket hoz létre, amelyet már számos országban bemutattak. A csőhéjakkal történő alkotás egyesíti a szobrászat és a festészet szépségét (5. kép). Nem kell a vésés precizitásával foglalkozni, a csőhéj szabadon formázható. A kritika szerint: „új művészeti kifejezési eszközt, nyelvet hozott létre”. Az alkotások festésével hangsúlyt kaphat a mondanivaló (6. és 7. kép). Különleges cégmotívum lehetne, például egy kiállításon a Laokoón csoport átképzelt változata, amely ki akar szabadulni a csőhéjak szorításából! Amennyiben a fenti témák után bővebben érdeklődne, kérem, keressen meg a szabop.szigetelo@freemail.hu címen!