Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Vákuumos tető-vízelvezető rendszer

2004/5. lapszám | Mályinkó József |  20 264 |

Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A rendszernek egyszerre kell kielégítenie a funkcionális igényeket; az épületszerkezethez és szigeteléshez kapcsolódva a szigetelési, öntartó szerkezetként a statikai igényeket, valamint az épület belsejében haladva az esztétikai igényeket is. Ezzel együtt a rendszernek könynyen kezelhetőnek és minimális karbantartási igényűnek kell lennie. Az épületgépészeten belül a vízelvezetés szakterületén két alapvető rendszer különböztethető meg: a gravitációs (hagyományos) vízelvezetés, valamint az úgynevezett vákuumos (telt keresztmetszetű) tető-víztelenítés.

Az épületgépészet egyik legfontosabb ágazata a keletkező csapadék károk nélküli elvezetését szolgáló rendszerek tervezése és kiépítése.

A két megoldás alapvetően abban különbözik egymástól, hogy gravitációs vízelvezetésnél a csapadékvíz nem lejtés nélküli, telt szelvényű, hanem lejtéssel kialakított, résztöltésű csőhálózaton keresztül folyik el. Nagy területű, lapos tetőfelületek esetén (pl. bevásárlóközpontok) a gravitációs megoldás nagy csőátmérő és igen nagyszámú ejtő- és alapvezeték kialakítását teszi szükségessé, megnövelve az építés, üzemeltetés költségeit, valamint annak esélyét, hogy az üzembiztonság romlik (1. ábra). Ezzel szemben a vákuumos tető-vízelvezetésnél a tető mélypontjaiban elhelyezett összefolyók (leszívó fejek) kialakítása megakadályozza a levegő bekerülését a csőhálózatba (2. ábra). A lefolyócsövek viszonylag kis átmérő alkalmazásával a vizet nyomás alatt szállítják, természetesen nagy áramlási sebesség (akár 6 m/s) mellett. A folyamat önfenntartó a függőleges vezetékszakaszokban lévő folyadéktömeg tehetetlenségének következtében. A csőhálózat így a csapadék intenzitását rugalmasan követő, és folyamatosan öntisztuló rendszerként működik. Hosszú, vízszintes, vagy akár kontra lejtésű szakaszok kialakítása lehetséges.

A vákuumos tető-vízelvezetési rendszer elemei

Leszívó fejek. A leszívó fejek nagy vízszállítási kapacitása lehetőséget ad – más termékrendszerekkel összehasonlítva – kevesebb fej alkalmazására, ezzel együtt kevesebb szigetelési áttörés készítése szükséges. A fejek méretválasztéka lehetőséget ad a legoptimálisabb rendszer kialakítására (3. ábra). Csőhálózat. A csőhálózat méretezése során maximálisan figyelembe vehető minden tervezői (esztétikai, statikai, tűzvédelmi) és beruházói (esztétikai, alacsony kivitelezési és üzemeltetési költség) igény. A hazai forgalomban létező termékrendszerek között már kaphatók olyan vákuumos rendszerek is, amelyben egy strangon belül is lehetőség van nem csak polietilén, hanem más műanyagok, ill. öntöttvas, rozsdamentes acél, horganyzott acél csövek, vagy ezek kombinációjának alkalmazására. A rendszer a kivitelezés esetleges változtatásait (csőanyag cseréje, csőelhúzások) rugalmasan tudja követni.

Csőrögzítés. A rendszerben használt cső anyagának megfelelően, a működés közben keletkező erők felvételére biztonsággal alkalmas rögzítési megoldások kialakítása szükséges. A műanyagcsövek függesztésére tartósín alkalmazása javasolt, míg öntöttvas csőnél a sín elhagyható (4. ábra). A forgalmazó elkészíti a csőhálózat méretezését, cső- és idomjegyzékét, a felfüggesztő rendszer fix pontjainak helyét, valamint teljes szerelvényjegyzékét, illetve szakszerű beépítés mellett rendszergaranciát biztosít. Fontos szempont a komplex épületgépészeti vízelvezetési profil, amely a csapadékvíz elvezetésén túl a technológiai hulladékvizek gyűjtésére (öntvény padlóösszefolyók, rozsdamentes acél vízelvezető elemek) és előtisztítására (benzin-, olaj- és zsírleválasztók) is kiterjed. Így a tervezők, kivitelezők, beruházók a létesítmények vízelvetési feladatát egységesen kezelve, a legoptimálisabban, leggazdaságosabban, teljes garancia mellett tudják megoldani.