Elektromos kazán
2004/11. lapszám | VGF&HKL online | 22 303 |
Figylem! Ez a cikk 21 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Magyarországon a vezetékes földgáz egyeduralma miatt az elektromos fűtés csak az ellátatlan területeken van terjedőben, illetve különleges esetekben, amikor a fogyasztó egyedi szempontok alapján dönt az elektromos fűtés mellett.
Elektromos melegvízfűtés
Az alábbiakban rövid ismertetést próbálunk adni az elektromos fűtés egyik jellemző készülékéről, a központi melegvíz-ellátó elektromos fűtőkazánról.
Mit kínál az elektromos melegvízfűtés?
- Magas, állandó üzemeltetési hatásfok,
- alacsony beruházási költség,
- alacsony szerelési költség,
- egyszerű meglévő házakba, lakásokba beszerelni,
- egyszerűen korszerűsíthető vele az elavult szilárdtüzelésű kazán,
- nincs energiahordozó-tárolási költség,
- nem szükséges fűtőhelyiség és tárolótér, illetve ezek más célra felhasználhatók,
- nem okoz gondot a fűtőanyag beszerzése,
- nem kell kéményt építeni és karbantartani,
- csekély a karbantartási költség,
- nincs rossz szag és füstgáz,
- nincs gázömlés- és olajfolyás-veszély,
- akár mobil kivitelben is használható.
Az új épületek fokozott hőszigetelése révén csak alacsony fűtési teljesítményre van szükség. Egy 12 kW-os maximális teljesítményű készülék gyakran elegendő egy 100 m2-es lakás fűtéséhez. Ez azt jelenti, hogy fűtési idényben átlagban alig kell több, mint 3-5 kW fűtési teljesítmény. Amennyiben a korábban említett szempontok valamelyike miatt elektromos fűtés mellett döntünk, ezt az igényt jobban megéri elektromos kazánnal előállítani, mint egyéb energiahordozójú kazánnal: mivel a legkisebb egyéb kazánok is jóval nagyobb teljesítményűek, így feleslegesen kell megfizetnünk a szükségtelenül nagy beépített teljesítményt, és az ezzel járó alacsony effektív hatásfokot. A veszteségek elektromos fűtésnél szinte teljesen ismeretlenek. Nagyon leegyszerűsítve: az elektromos kazánok csak akkor fogyasztanak áramot, ha szükség van a melegre.
A központi elektromos melegvízfűtés kialakításának két legelterjedtebb módja az átfolyós rendszerű elektromos fűtőkazán, illetve az elektromos központi tárolós rendszer.
Az átfolyós rendszerű kazánok működési elvüket tekintve az átfolyós gáz-fűtőkészülékekhez hasonlíthatók, természetesen az energiahordozó az elektromos áram, mely a fűtőbetétekben alakul hővé és adódik át a készülékben keresztülkeringő fűtővíznek (1. ábra).
Az elektromos fűtőszivattyú felépítése egyszerű. A keringtető szivattyú alsó csonkjánál beáramló víz a forgórészen keresztül kerül a megnövelt szivattyúházba. Itt vannak elhelyezve az elektromos fűtőbetétek, amelyek felmelegítik a keringtetett vizet. A fűtőbetéteknek a közvetlenül a forgórész fölötti elhelyezése révén -, ahol a víz még erős mozgásban van - a fűtőbetétek jó és megbízható hőátadását lehet elérni. A felül elhelyezett nyomócsonknál lép ki a kazántestből az akár 95 °C-ra felmelegített víz. Az elektromos fűtőszivattyú legmagasabb pontján biztonsági szelep és légtelenítő helyezkedik el. A zárt, membrános tágulási tartály az erre a célra tervezett és a szívócsonkba épített menetes furathoz csatlakozik. A szabályozódobozban biztonsági hőmérsékletkorlátozó és többfunkciós elektronikus szabályozás dolgozik, ami biztosítja az elektromos fűtőbetétek teljesen zajtalan kapcsolását, állandó előremenő hőmérsékletszabályozást, a szivattyú utánkeringtetésének vezérlését, valamint megbízhatóan véd a túlfűtéstől.
2. ábra
Az elektromos tárolós megoldásnál a fűtővíztárolók ellátására két lehetőségünk van: önálló, egyedi fűtésű tároló beépítése vagy központi elektromos kazánnal történő tárolófelfűtés. Az utóbbi megoldásnál lehetőségünk van akár bivalens üzemmód kialakítására is, azaz elektromos kazánt és egyéb energiahordozóval üzemelő fűtőkazánt köthetünk egy rendszerbe. A melegvizes fűtést építhetjük fűtőtestekből, padlófűtésből vagy ezek kombinációjából. (2., 3. ábra)
Elektromos melegvízfűtés alkalmazása esetén kedvezőbb üzemeltetési költséget érhetünk el felületfűtések kiépítésével, különösen a padlófűtéssel, mivel tárolós rendszerben kisebb tárolótérfogat elegendő a nagy fűtővíz-hőfoklépcső miatt, átfolyós rendszer esetén pedig gazdaságos az üzemeltetés az alacsony előremenő fűtővíz-hőmérséklet miatt. Az elektromos melegvizes padlófűtésnél a fűtővizet elektromos kazán melegíti fel, amely azután a padlófűtési csövekben kering. Ez csak addig ad le hőt, míg a fűtőbeton el nem éri a fűtővíz hőmérsékletét, s ezzel egy önszabályozó folyamat lép működésbe, miszerint a padló melegebb részein a kisebb hőfoklépcső miatt kevesebb hő adódik át a padlónak. Így például a napsugárzás által felmelegített padlóterületen önműködően kevesebb hőt adnak le a padlófűtési csövek.
3. ábra
Épületgépész kivitelező szakemberek számára lehet érdekes az elektromos kazánok mobilitásának lehetősége. Ideiglenes fűtést biztosíthatunk vele egy félkész rendszerben, elvégezhetjük az első felfűtést átadás előtt, más kazánokat azok javítási idejére helyettesíthetünk vele, áthidaló fűtést biztosíthatunk pl. átépítés során vagy fagyvédelmet a téli időszakra eső munkák alatt, felfűthetjük vele az éppen elkészült padlófűtést, és fokozatosan kiszáríthatjuk a cementesztrichet (4. ábra). A mobil elektromos kazán teljesen csatlakozáskészen, szállítókocsira felszerelve készül. A fűtőbetétek fűtőteljesítménye 13 kW (3+5+5 kW). Minden, keringtetett közeggel érintkező alkatrész korrózióálló.
Az előszerelt háromfázisú váltakozó áramú csatlakozó segítségével 3-fázisú /400 V hálózatra lehet csatlakoztatni. A fűtőteljesítmény 13 kW. Opcionális adapterrel 1 fázisú ~230 V feszültségű hálózatról is működtethető. Ekkor a fűtőteljesítmény 3 kW-ra korlátozódik. A mobil elektromos kazánt szerkezetileg problémamentesen lehet merev vagy rugalmas csatlakozóvezetékeken át a meglévő fűtőrendszerhez kötni.
4. ábra
Az elektromos kazánok telepítését hidraulikailag az átfolyós rendszerű kazánoknál megszokott módon végezzük. Ajánlott vízszűrő beszerelése a szivattyú szívócsonkja elé. Elektromos csatlakoztatásánál mindenképpen vegyük figyelembe, hogy áramfelvétele miatt 3-fázisú hálózatról kell üzemeltetnünk, melynek műszaki feltételeit egyeztessük a területileg illetékes áramszolgáltatóval. A kazán saját konstans-hőmérsékletszabályozását kiegészíthetjük helyiséghőmérséklet vagy időjáráskövető szabályozással.
Humli Dezső