Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Cirkusz a cirkulációval

2005/4. lapszám | Varga László |  4197 |

Figylem! Ez a cikk 19 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

2001-ben Stuttgartban vezettem egy csapatot, akikkel vízvezetéket szereltünk egy ötszintes, nyolcstrangos új épületben. Annak rendje és módja szerint kiépítettük az alapvezetéket, a felszállókat, a lekötéseket, a hideg, meleg és cirkulációs vezetékeket. A cirkulációs vezetékek minden lakásban a konyhában és a fürdőszobában is össze lettek kötve a melegvíz-vezetékkel. Ekkor még úgy hittem, hogy CSAK a melegvíz-vezetékkel.

„Tisztelt Szerkesztőség!

Engedjék meg, hogy egy tanulságos történetet meséljek el önöknek.

2001-ben Stuttgartban vezettem egy csapatot, akikkel vízvezetéket szereltünk egy ötszintes, nyolcstrangos új épületben. Annak rendje és módja szerint kiépítettük az alapvezetéket, a felszállókat, a lekötéseket, a hideg, meleg és cirkulációs vezetékeket. A cirkulációs vezetékek minden lakásban a konyhában és a fürdőszobában is össze lettek kötve a melegvíz-vezetékkel. Ekkor még úgy hittem, hogy CSAK a melegvíz-vezetékkel.

A szerelés befejeztével a szükséges rövidre záró tömlő felhelyezése után elvégeztük a nyomáspróbát. A rendszer kombinált volt. A vízórákig présfittinges Mannesmann rozsdamentes csővel álltunk be, majd a vízmérő után a gipszfal alatt Geberit Mepla ötrétegű csövet használtunk. A nyomáspróba a német előírásoknak 16 bar nyomással történt. A rendszer hibátlan volt. Jöttek a gipszkartonosok, a burkolók, a festők, és végezték a dolgukat. Mi más építkezésen folytattuk. A szerződés szerint a további munkálatokat az anyacégnek kellett végeznie. Körülbelül két hónap múlva felhívott a német művezető, hogy áruljam már el, hová építettük be a „schönt”-öt (rövidzárat), merthogy mindenütt jön mindenféle víz. Én közöltem, hogy mi levettük a rövidzárt, de kezdett melegem lenni, mivel távhőszolgáltatós üzemeltetői múltamban már találkoztam újonnan átadott panelépületben cirkulációs vezeték-elkötéssel. Ha itt is ez történt, akkor az 72 helyen történhetett meg. (Egyébként a mai napig nem tudom, miért úgy lett a rendszer megtervezve, hogy minden lakásba két helyen is bejött a cirkó.)

Igazam lett. A német közölte velünk, hogy ha nem küszöböljük ki a hibát, akkor – természetesen a mi költségünkre – ők lebontják az álmennyezetet, kibontják a gipszfalakat (persze a fürdők már csempézve voltak). Ha ezt megteszik, a cégem azonnal tönkremegy, én pedig egy életen át fizethetem a kártérítést, nem beszélve arról, hogy sehol sem alkalmaztak volna tovább. Azonnal a helyszínre utaztam, ami nem volt egyszerű, mivel éppen akkor egy Düsseldorfban lévő 24 emeletes épületet csöveztünk. Nem tehettem mást, elkezdtem keresgélni a hibát. Először csak kisebb bontásokat csinálva, de a nap végére rájöttem, hogy ez nem fog így menni. Ki kellett találni valamit, valami okosat, amivel hamar meg tudom találni a hibát. A német művezető tudatta velem, hogy ők már – kb. tízen – egy hete próbálkoznak, de nem jártak eredménnyel. Kapok még két napot, aztán bontás.

Mondanom sem kell talán, hogy éjszaka egy szemhunyásnyit sem tudtam aludni. Literszámra ittam a kávét és bámultam a rajzot reggelig, amikor az asztalra borulva elaludtam. Álmodtam. Álmomban falat bontottam, csöveket vagdaltam, hallgattam a szemrehányást a főnökömtől, és ekkor beugrott a megoldás! Tisztán, érthetően, világosan. Aznap estére megtaláltam azt a két helyet – bontás nélkül a 72 között – a falban, ahol a cirkulációs vezeték nem a meleggel, hanem a hideggel volt összekötve. Másnap kijavítottam, átadtam és visszautaztam Düsseldorfba.

A főnökeim a mai napig nem köszönték meg. Azt hiszem, nem tudják, mitől menekültünk meg. Azóta hiszem, tudom, hogy az embernek van egy védőangyala – vagy minek nevezzem –, hiszen álmomban jöttem rá a megoldásra. Vagy ha nem s védőangyal, akkor a kiváló iskola, a miskolci gépipari technikum, ahol profik tanították a fizikát, a géptant stb. 1967-ben. A megoldás a következő oldalon olvasható, de hogy legyen egy kis játék a dologban, próbálják önök is megoldani a rejtvényt, mielőtt lapoznak. Előre is elnézést kérek, ha beképzelt voltam, és csak nekem volt bonyolult a feladat.

Varga László”

 

A megoldás

  1. Feltöltjük a MELEG csővezetéket teljes hálózati nyomásra, jobb és bal oldalon külön-külön.
  2. Kilégtelenítjük a legfelső szinteken (légbeszívó légtelenítő nem lett beépítve).
  3. A jobb és bal oldalt leellenőrizzük, hol jön a hidegvíz-csapolókon meleg víz. (Természetesen egyetlen elkötés esetén is minden strangon és szinten megjelenik a meleg víz a hidegvíz-ágon is.)
  4. Mivel mind a jobb, mind a bal oldalon egyaránt megjelent a meleg víz a hidegvíz-csapolókon, bonyolultabbá vált a helyzet.
  5. Nyomásmentesítjük a rendszert, majd a felső szinteken kinyitjuk az összes melegvíz-csapolót (a légbeszívás miatt), és a hidegvíz-csapolókat is.
  6. Szektoronként bekötünk a hidegvíz-ürítőre egy átlátszó műanyagtömlőt, amelyet felvezetünk a legfelső kötés fölé, és feltöltjük az ürítő golyóscsapon keresztül az immár nyomásmentesített rendszerről. A tömlő megtelik a közlekedőedények elve alapján, és mutatja a rendszer vízoszlop-magasságát.
  7. Ekkor az alapvezetéken kinyitjuk a melegvíz- és a cirkulációs vezeték ürítőit. A rendszer le fog ürülni, kivéve a hidegvíz-vezetéket, amelyik csak addig ürül le, ahol az elkötés van, esetünkben a bal oldalon a B2 strang III. emeletén, illetve a jobb oldalon a J2 strang IV. emeletén.
  8. Az átlátszó műanyagtömlőben a vízoszlop a jelzett szinten fog állni. (Természetesen a bal és jobb oldalon külön-külön kell elvégezni zárt szakaszolók mellett az ürítést.)
  9. Ezzel a módszerrel megtaláltuk az elkötés helyét függőleges irányban, azonban azt a helyet a négy strang közül még nem ismerjük, ahol az elkötés vízszintesen van.
  10. A pontos hely megtalálásához nagyon lassan elkezdjük feltölteni a meleg- és a cirkulációs vezetéket, de előtte a bal oldalon a III. emeleten, a jobb oldalon a IV. emeleten kinyitjuk a hidegvíz-csapolókat. Minden csapolónál valaki figyeli, hogy mikor jelenik meg a víz!
  11. Természetesen a víz először az elkötés helyén fog megjelenni, mivel innen még vissza kell neki folynia az alapvezetéken keresztül a többi strangba, és fel kell jutnia a megegyező szintekre.
  12. Az ügyeletben álló kolléga jelzi, hogy nála megjelent a víz, ekkor leállítjuk a töltést, és a gipszkarton falban megkeressük az elkötést, és kijavítjuk azt.
  13. Így viszonylag kevés károkozással megtaláltuk a hibát, amit egy figyelmetlen kolléga okozott.

Amennyiben tetszett a történetem, kérem, használják fel akár rejtvényként, akár tanulságként, hogy mások is megismerhessék.