Több mint bútordarab: a kandalló III.
2006/7-8. lapszám | Belinszky Ákos | 25 253 |
Figylem! Ez a cikk 19 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A VGF régebbi számaiban szót ejtettünk a kandallókkal való fűtésről. Utaltunk a különbségre a kandallók és a cserépkályhák között, áttekintettük, melyiket mikor és hol érdemes használni. Akkor arra a megállapításra jutottunk, hogy fő fűtésre mindenképpen cserépkályha használata az ideális, de alkalmankénti begyújtásra, kiegészítő fűtésre a kandalló felel meg. Noha ezzel az állítással sokan nem értenek egyet, az ő meggyőzésükre is szeretném ezt a pár oldalt egy forradalmian új kandallóbetétnek szentelni. Mindenek előtt azonban határozzunk meg pár alapfogalmat.
Az első a szilárdtüzelésű készülék teljesítménye: gyakran felmerülő kérdés, hogy egy-egy készüléken milyen adat van feltüntetve. Ennek eldöntése valóban lényeges, hiszen egész kis teljesítményadatoktól a hihetetlen magasig szinte bármit megtalálunk a kereskedők palettáján. Tudnunk kell, hogy a kandallóbetéteket gyártó országokban más-más adat kerül feltüntetésre. Nekem a legszimpatikusabb a német hozzáállás: nemes egyszerűséggel azt állítják, hogy egy kg fa egy óra alatt történő elégetésekor nagyjából 4 kW hőt ad le (ez természetesen tűzifára vagy kandallófára vonatkozik, melynek anyaga, nedvességtartalma, mérete stb. a német szabványok szerint meghatározott). Ugyanabban a készülékben ugyancsak egy óra alatt 2 kg fát elégetve (sokkal több levegő hozzáadásával) 8 kW hőt nyerhetünk. Ebből kiindulva a készülék geometriai mérete és az égéstérbe bebocsátható maximális levegőmennyiség fogja meghatározni a teljesítményt.
Az olasz készülékeknél sok esetben maximális teljesítményt határoznak meg, ebből vezetik vissza a névlegest (maximális teljesítmény × hatásfok = névleges teljesítmény). A francia készülékeken az első 3 órányi tüzelés átlagteljesítménye kerül megadásra (néhány gyártó maximális teljesítményt is feltüntet, amelyet a névleges teljesítmény kétszeresével határozunk meg). A felhasználó szempontjából azonban nem is annyira a teljesítmény meghatározása a fontos. Az általa megvásárolt készülék igazi jellemzője a hatásfok. A hatásfok fogja megmutatni, hogy a tűzifával bevitt hőmennyiségnek mekkora része hasznosul a lakás fűtésére, illetve milyen hőmennyiség távozik hasznosíthatatlanul a kéményen át. Ez a százalékban kifejezett menynyiség fogja elárulni számunkra, milyen minőségű készüléket választottunk. Egy átlagos minőségű kandallóbetét 60% hatásfokra képes, az ún. „folytonégő” készülékek (több helyen „C” típusúként emlegetett) 70% körüli hatásfokot biztosítanak. Ezeket magasan túlszárnyalja a „21. század kandallóbetéte”.
Mit is tud ez a készülék?
Ez a fatüzelésű, légfűtéses kandallóbetét képes 80%-os hatásfokkal működni, egy megrakással akár 10-12 órán keresztül. Vizsgáljuk meg, mitől alkalmas ezeknek az első ránézésre sem hétköznapi jellemzőknek a teljesítésére.
Mint az a 2. ábrán is látható, egy hermetikusan hegesztett lemeztűztérről beszélünk, melynek hermetikussága biztosítja a magas hatásfokot és a hosszú égési időt (4).
A minőségi acél égéstérbe öntvény hátlapot (5) és öntvény tűzkosarat (15) szereltek. Ez utóbbi kiemelhető rostéllyal van ellátva, így a rostély is könynyen tisztítható és az égéstér akár 60 cm-es fahasábokat is képes befogadni. A rostély lehetővé teszi barnaszén – mint másodlagos tüzelőanyag – használatát.
A nagyméretű hamuzófiók (16) igen felhasználóbarát működést tesz lehetővé. Gondos tüzelés mellett elképzelhető, hogy hetente csak egyszer kell üríteni. Nagy tömegű, masszív öntvény ajtókeret biztosítja a tökéletes zárást, ami a hosszantartó működés záloga (12). A gyors begyújtást elősegítendő az égésvezérlő karok „start” pozícióba állíthatók (17, 18).
A készülék rendelkezik tisztaüveg-rendszerrel (13), amely megfelelően terelt és felgyorsított levegőáramlást biztosít az üveg belső felületénél, távol tartva attól a koromszemcséket. Az itt beáramló megfelelő mennyiségű levegő táplálja felülről a tűzet, biztosítva a hosszantartó, egyenletes égést. Nagyon fontos megemlíteni, hogy ez a készülék a lakótér felé hermetikusan zárt, hiszen nem csak az égési levegőt, de még az üvegöblítő levegőt is a külső térből fogadja. Az ábrán jól látható az üvegöblítő levegő-előmelegítő rendszer (11). A másodlagos levegő-előmelegítő kamrája biztosítja a magas égési hőmérsékletet, ami biztosítja a jó hatásfokot és a környezetkímélő működést. Ez a gondosan tervezett rendszer garantálja számunkra a tűz hosszantartó látványát (14).
A speciálisan ehhez a készülékhez tervezett belépő levegő-elosztódoboz szerepe a belépő légáramlat elosztása az elsődleges (égési), illetve másodlagos (üvegöblítő) körökre (2). Mindkét kör vezérlése külön is biztosított, ami a másodlagos levegőnél forradalmi újítást jelent (18). Mivel a belépő levegő mennyisége tökéletesen szabályozható, így feleslegessé vált a készülékbe pillangószelep beépítése.
Amennyiben épületünk megfelel a mai kor elvárásainak (szigetelés), úgy nagy a valószínűsége annak, hogy kandalló telepítésénél problémákba fogunk ütközni. Készülékünknek ugyanis levegőre van szüksége! Új építésű házakban a hagyományos – égési levegőt a lakótérből használó – kandalló működtetése szinte minden esetben problémás, hiszen külső égési levegő (1) hiányában a készülék pár óra alatt el fog aludni, akár füstgáz-visszaáramlás is bekövetkezhet a lakótér felé – például egy szagelszívó bekapcsolása esetén.
A magas tűztérhőmérséklet biztosításában igen nagy szerepet játszik a Venturi-típusú, rozsdamentes acélból készült lángterelő (7). Anyaga könynyű, nem deformálódik évek során sem. Méretezése és elhelyezése biztosítja a magas hatásfokot; jó hővisszaverő tulajdonságú, fényes anyaga a hőt visszasugározza az égéstér falára. A lángterelő az égéstérből egyszerűen kivehető, így a készülék könnyen tisztítható.
A tűztér alatt található hőtükör védi a padlót a hősugárzástól. A tűztér alá opcionális ventilátor szerelhető (19).
Mivel tripla falú készülékről beszélünk, maga a tűztér galvanizált acélból készült konvekciós burkolattal van ellátva (6). Ennek szerepe kettős: gyorsítja a levegő áramlását, javítva annak hőleadását. Az így felgyorsított légáramlatok ventilátorral vagy anélkül több helyiségbe elvezethetők. A burkolat másodlagos funkciója az épület környező falainak, szerkezeteinek védelme a felesleges hőterheléstől.
Ezen apró mérnöki bravúrok együttes alkalmazása biztosítja a rendkívül magas hatásfokot, tiszta és környezetbarát működés mellett.
Foglaljuk tehát öszsze, miben is különbözik a XXI. század tűztere az eddig megszokottaktól:
- 80% feletti hatásfok,
- kivételesen alacsony fafelhasználás (3-5 m3/év),
- a működés 100%-ban független a lakás légháztartásától,
- az egyetlen készülék, amely teljes mértékben érzéketlen a huzatkilengésekre,
- több mint 12-14 órás autonóm működés,
- felhasználóbarát beépítés és üzemeltetés,
- rendkívül magas komfortérzet.
A 3. ábrán is jól láthatjuk, hogy nem feltétlenül a nagyobb teljesítményű készülék alkalmasabb lakásunk fűtésére! A régi beidegződés pedig, miszerint kandallóval nem lehet takarékosan fűteni, valóban maradjon a múlté, hiszen egyes készülékek piacon való megjelenése ezekre igen-igen rácáfol.