Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

A rezgéstani méretezés segíti a zajvédelmet

2006/7-8. lapszám | Bézi Ferenc |  22 311 |

Figylem! Ez a cikk 18 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

A rezgéstani méretezés segíti a zajvédelmet

Ha a gerjesztő frekvencia a sajátfrekvencia közelében van, akkor a gépalap, a padló, padlóburkolat, fal- és födémburkolat vagy a kéthéjú fal rezgéstani és léghangszigetelési jellemzői nagyon kedvezőtlenek. A rezonancia-tartományban a hanggátlás erősen leromlik. Ennek elkerülése céljából hasznos meghatározni a sajátfrekvenciát.

A sajátfrekvencia meghatározásához a gépalapot, a padlót, padlóburkolatot, fal- és födémburkolatot, vagy a kéthéjú falat koncentrált mechanikai elemekből álló rezgő rendszereknek tekintjük. Az egyszerű – mégis, a gyakorlatban megfelelő pontosságot biztosító – számításokban, elhanyagolva a veszteségi ellenállást, csak a mechanikai tömeggel és a mechanikai rugóval számolunk.

Arra törekszünk, hogy a rezonanciajelenségek a hangszigetelés szempontjából kevésbé fontos tartományban legyenek, azaz a sajátfrekvencia minél kisebb, kevesebb, mint 80 Hz legyen. Megjegyezzük, hogy a rezgéstani számításokon kívül akusztikai ismeretek is szükségesek az optimális eredmény eléréséhez. Az alábbi esetekben feltétlenül ajánljuk a sajátfrekvencia meghatározását.

A szimmetrikus kéthéjú falat rugóanyaggal (üveggyapottal) csak akkor szabad kitölteni, ha falak tömege nagy, és a köztük lévő távolság is nagy. Hangszigetelő ajtókhoz megfelelő tömeg-rugó párosítás a 2 mm acéllemez és a 100 mm hangelnyelő anyag. A sajátfrekvencia helyes számítása esetünkben: f0 = 84/ (m´ d) = 72 Hz. A képletben m´ a felülettömeg kg/m² mértékegységben, d a megfelelő hangelnyelő anyag vastagsága, méterben.

Az egyhéjú lakáselválasztó falnak a társasházak többségében kisebb a felülettömege 520 kg/m²-nél, ezért nem biztosít megfelelő hangszigetelést. A hanggátlást előtétfal szerelésével növelhetjük. Az akusztikailag hajlékony (gipszkarton) falat légréssel kell a merev (szilikátbázisú) fal elé szerelni. A légrésben lazán elhelyezett üveggyapottal nyeletünk el hangenergiát. A sajátfrekvencia helyes számítása itt: f0 = 60/ (m´ d). Az alábbi esetekre már kissé bonyolultabb számításokra van szükség.
Kisebb javulás érhető el, ha a mechanikai rugóként alkalmazott üveggyapot-táblát a légrésben valamelyik falra ragasztjuk. Rezgéstani számítással igazolható az is, hogy a dryvit hőszigetelő burkolatrendszer rontja a vasbeton fal vagy födém hangszigetelését.

A padló, a lépcső minden esetben úsztatott legyen zajtól védendő helyiségeknél vagy közelükben. Könnyen megmutatható, hogy a teherhordó födémre fektetett néhány milliméteres habszivacs vagy filc alátét, mint rugó, a parkettával mint tömeggel olyan rezgőrendszert alkot, amelynek sajátfrekvenciája 1000 Hz fölötti, tehát a fontos frekvenciatartományban gyengíti a födém hanggátlását.

Ne tervezzünk, ne engedélyezzünk tehát épületeket rezgéstani méretezés nélkül.

Zajvédelem